Opis

Spotkanie z cyklu „Prosto z nieba” jest odwołane. O nowym terminie poinformujemy po wznowieniu działalności Planetarium >>

9 kwietnia 2020

Temperatura na świecie ciągle wzrasta. W związku z tym obserwujemy coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych: susze, ulewne deszcze, pożary lasów, niszczycielskie wiatry. Jakie są ekologiczne konsekwencje zmian klimatu? Co na nie wpływa? Jak możemy z nimi walczyć? Czy pomogą nam ekosystemy leśne? Co się stanie, gdy temperatura nadal będzie wzrastać? W jaki sposób wpłynie to na nasze zdrowie? O tym wszystkim podczas swojego wykładu opowie prof. Janusz Olejnik.

Zdjęcie powyżej: NASA

Prof. dr hab. Janusz Olejnik – kierownik Pracowni Meteorologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Od lat zajmuje się zmianami klimatu. Stypendysta Międzynarodowego Instytutu Analizy Systemowej (IIASA- Laxenburg, Austria), Fundacji Alexandra von Humboldta (dwukrotnie: Monachium i Muncheberg) oraz Fundacji Dekaban (UBC – Vancouver, Kanada). Koordynował wiele naukowych projektów Unii Europejskiej, w ramach których współpracował z ekspertami z zakresu zmian klimatu na Uniwersytetach w Europie, USA i Kanadzie. Występował jako key note speaker na wielu międzynarodowych konferencjach naukowych. Prowadził zajęcia dydaktyczne na uniwersytetach w kraju i poza jego granicami. Reprezentował Polskę w pięciu Akcjach COST UE. Pełni rolę Focal Point konsorcjum ICOS-PL (Integrated Carbon Observation System – Polska). Jest dyrektorem Szkoły Doktorskiej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.