Gdzie kupić bilety do planetarium?

W kasach planetarium lub w kasach Centrum Nauki Kopernik (ale tylko łącznie z biletem na wystawy na ten dzień). Indywidualni zwiedzający mogą kupić bilety w przedsprzedaży, zaś grupy mogą bilety rezerwować.

Bilety można także kupić przez system sprzedaży biletów on-line na stronie (najpóźniej na dwie godziny przed wizytą) »

Ile kosztuje wstęp?

Sprawdź cennik biletów do plantarium »

Kiedy planetarium jest otwarte a kiedy zamknięte?

Sprawdź godziny otwarcia, a także dni, kiedy nie pracujemy >>

Dla kogo przeznaczone jest planetarium?

Do planetarium zapraszamy dzieci od 3 roku życia, dzieci starsze, młodzież i dorosłych. W szerokim programie planetarium każdy znajdzie coś dla siebie.

Czy mogę wejść na salę z małym dzieckiem?

Prosimy, aby do plantarium nie przyprowadzać dzieci młodszych niż trzyletnie. Mówi o tym regulamin oraz nasze doświadczenia: maluchy źle znoszą panującą na seansach ciemność, hałas i nadmiar bodźców wizualnych.
W przypadku wyjścia z sali (np. do toalety) nie ma możliwości powrotu na seans.

Jak wybrać seans w planetarium?

W planetarium znajdują się filmy dla najmłodszych widzów, np. „Pod jednym niebem” (już od 3 lat) oraz filmy dla starszych, np. „Polaris” (od lat 7), czy „Halo Ziemia” i „Na skrzydłach marzeń” (od lat 10). W programie mamy też koncerty muzyki klasycznej, elektronicznej i jazzowej, a także multimedialne pokazy prowadzone przez naukowców.

Jak wygląda seans w planetarium?

Seans trwa ok. 50 min i najczęściej składa się z dwóch części: POKAZU nieba prowadzonego na żywo oraz FILMU.

Co jeszcze można zobaczyć w planetarium?

W planetarium można obejrzeć dostępną dla wszystkich, bezpłatną wystawę „Patrz: Ziemia” . Dokładne obejrzenie całej wystawy zajmie około 1,5 godziny. Opowiada ona o obserwacji Ziemi z kosmosu i wykorzystywaniu zebranych w ten sposób danych.

Dlaczego trzeba być na czas?

Seanse w plantarium ogląda się najlepiej, kiedy w sali projekcyjnej jest zupełnie ciemno. Inaczej, część wyświetlanych gwiazd jest niewidoczna.
Ze względu na bezpieczeństwo i komfort widzów – osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę (żeby nie zakłócać odbioru i nie wpuszczać światła).

  • prosimy odbierać bilety na 10 minut przed seansem i być przed salą projekcyjną kilka minut przed rozpoczęciem seansu
  • prosimy o niewychodzenie z sali w czasie seansu
  • w przypadku opuszczenia sali nie ma możliwości powrotu na seans
  • po rozpoczęciu seansu nie ma możliwości wejścia do sali projekcyjnej.

Czy w planetarium jest jakiś punkt gastronomiczny?

Tak. Kawiarnia Blue Sky znajduje się przy kasach do planetarium. Prosimy pamiętać, że na salę projekcyjną nie można wnosić jedzenia i napojów.
Dowiedz się więcej o kawiarni »

Ile jest miejsc?

Na sali znajduje się 139 wygodnych, odchylających się do tyłu foteli oraz jedno miejsce dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Kliknij, aby powiększyć

Jak trafić do planetarium?

Planetarium mieści się w osobnym budynku, na tyłach Centrum Nauki Kopernik, nad samym brzegiem Wisły. Wejście do planetarium znajduje się od strony Mostu Świętokrzyskiego.
Zobacz jak dotrzeć »

Gdzie można zaparkować?

Obok Kopernika znajduje się niestrzeżony parking dla samochodów osobowych – płatny 5 zł/godz. 7 dni w tygodniu. Parking ten otwarty jest w godz. 7.00–21.00 od pon. do czw. oraz w godz. 7.00–22.00 od pt. do niedz.
Można też parkować wokół Kopernika w miejskiej płatnej strefie parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00. W soboty i niedziele parkowanie tam jest bezpłatne.
Na przeciwko Kopernika znajduje się ul. Leszczyńska, która jest poza strefą miejską i opłaty są tam pobierane 7 dni w tygodniu.
Autokar można zostawić na jednym z miejskich parkingów przeznaczonych specjalnie dla nich. Ich pełna lista znajduje się na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

Czy seans można zobaczyć w innej wersji językowej?

Prawie wszystkie biletowane filmy i pokazy w plantarium są dostępne w angielskiej wersji językowej (oprócz „Tam, gdzie żyły smoki)”. Nie tłumaczymy pokazów na żywo prezentowanych przed filmami.

Niektóre filmy i pokazy są przetłumaczone również na język rosyjski. Są to: „Halo Ziemia”, „Na skrzydłach marzeń”, „Polaris”, „Ziemia, Księżyc, Słońce”, „Astronauta 3D”, „Początek ery kosmicznej”, „Sekrety kartonowej rakiety”, „Dobór naturalny – Darwin i największa z jego tajemnic”, „Czarne dziury: podróż w nieznane”, „Jesteśmy astronomami”.
Uwaga. Nie wszystkie wymienione filmy znajdują się w bieżącym repertuarze.

Słuchawki do odbioru wersji językowej można wypożyczyć w kasach przed seansem po wpłaceniu kaucji w wysokości 300 złotych lub:
- spisaniu danych z dowodu osobistego (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL) lub z paszportu ( nr paszportu);
- pozostawieniu legitymacji studenckiej bądź;
- pozostawieniu prawa jazdy.

Czy są seanse z audiodeskrypcją?

Tak, obecnie mamy trzy filmy z audiodeskrypcją: „Na skrzydłach marzeń”, „Czarne dziury: podróż w nieznane", „Ziemia, Księżyc, Słońce”.

Czy można nagrywać, fotografować lub filmować seans w planetarium?

Pokazów ani filmów nie można rejestrować nie tylko dlatego, że są objęte prawami autorskimi, a także dlatego, że każde źródło światła zakłóca ich przebieg. Prosimy też o wyłączanie na czas seansu telefonów komórkowych. W sali musi być zupełnie ciemno.