O Planetarium

Dzięki wyposażeniu, jakości pokazów oraz swojej konstrukcji, jest jednym z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych planetariów w Europie. Odbywają się tu pokazy nieba, projekcje filmowe, wykłady, spotkania, a także koncerty i pokazy laserowe.

Usytuowany tuż przy Wiśle budynek przypomina z zewnątrz ogromny głaz narzutowy. Jego wnętrze kryje salę projekcyjną ze sferycznym ekranem o 16-metrowej średnicy. Waży on ok. 3 tony i jest zawieszony nad widownią na ogromnych łańcuchach.
 

Sala jest wyposażona w 139 wygodnych krzeseł ustawionych w sposób umożliwiający swobodne patrzenie w niebo. Pokazy wyświetlane są z sześciu rzutników cyfrowych oraz projektora gwiazdowego Megastar IIA wyświetlającego kilkanaście milionów punktów świetlnych – gwiazd. W naszym planetarium mamy studio produkcyjne, w którym powstają pokazy wyświetlane na ekranie w kształcie półsfery. Planetarium w Centrum Nauki Kopernik działa od 2011 roku.

Co to jest planetarium

Przykryte kopułą o średnicy 16 metrów planetarium pozwala przenieść się do najodleglejszych zakątków kosmosu, w głąb wulkanu oraz cofnąć do początków życia na Ziemi. Dzięki zastosowanym tu nowoczesnym technologiom multimedialnym uczestnicy seansów odnoszą wrażenie zanurzenia się w obserwowanych, na co dzień niedostępnych światach. Zwierzęta zamieszkujące oceaniczne głębiny, niewidzialne gołym okiem mikroorganizmy, stworzenia sprzed milionów lat nagle będą na wyciągnięcie ręki. Niektórzy, kładąc się na fotelach w planetarium, oczekują, że kopuła nad nimi otworzy się i będzie można obserwować prawdziwe niebo nad głowami. Całe szczęście, że to nieprawda! To bowiem, co można nocą zobaczyć nad CNK, to astronomiczna mizeria. Gwiazdy w mieście giną w świetle ulicznych latarni, neonów i reflektorach aut. Planetarium oferuje coś o wiele lepszego.

JAK TO DZIAŁA?

Sercem planetarium jest gwiazdowy projektor Megastar wykonany przez japońską firmę Ohira Tech specjalnie na zamówienie CNK. Wyświetla niemal 16 milionów gwiazd i jest jednym z najnowocześniejszych rzutników tego typu na świecie. Dzięki 32. obiektywom, w które jest wyposażony pokazuje gwiazdy wyjątkowo wiernie. W każdym obiektywie znajduje się płytka z obrazem odpowiedniego fragmentu nieba. Ponadto znajduje się tu zestaw sześciu rzutników cyfrowych. Do pokazów można także wykorzystać system laserów RGB o mocy 1,5 W każdy. Ten nowoczesny system projekcyjny pozwala na niezwykle wierne odwzorowanie nocnego nieba takiego, jakie można dziś zobaczyć tylko z  najciemniejszych miejsc na Ziemi. Dzięki gigantycznej bazie danych o obiektach astronomicznych, ich położeniach i własnościach możliwe jest również podróżowanie po Układzie Słonecznym, oglądanie z bliska pojazdów kosmicznych, planet i ich księżyców, a także wycieczki do innych gwiazd i ich układów planetarnych. Całość uzupełnia sześć głośników o wielkiej mocy i dodatkowy tzw. głośnik w zenicie, czyli na środku kopuły, nad głowami widzów. Wszystkie te urządzenia tworzą tzw. hybrydowy system projekcyjny Digital Sky, w który Niebo Kopernika wyposażyła firma Sky-Skan Europe. Wychodząc z sali projekcyjnej, po prawej stronie można zobaczyć serwerownię z 14 jednostkami obliczeniowymi, które na bieżąco generują wyświetlany obraz. Tak duża moc obliczeniowa jest niezbędna, aby otrzymywany w wysokiej rozdzielczości obraz był płynny.