Archiwum koncertów

 

20, 27 grudnia 2019 oraz 10 stycznia 2020 – Koncert noworoczny

 Program:

 1. Winter Wonderland  (Felix Bernard / Richard B. Smith)
 2. Let it snow   (Julle Styne/Sammy Cahn)
 3. Moon River  (Henry Mancini/Johny Mercer)
 4. In a mellow tone  (Duke Ellington/ Milt Gabler)
 5. Sway (Pablo Beltrain Ruiz/ Norman Gimbel)
 6. Fly me to the moon  (Bart Howard)
 7. Polkadots and Moonbeams (Jimmy van Heusen/ Johny Burke)
 8. Frosty the snowman (Walter “Jack” Rollins/ Steve Nelson)
 9. The Christmas Song  (Bob Wells/ Mel Torme)
 10. Blue Moon  (Richard Rodgers/ Lorenz Hart)
 11. Czarodzieje  (Andrzej Zieliński/ Agnieszka Osiecka)
 12. Zimowy sen  (Krzysztof Lenczowski/ Jakub Szydłowski)
   

Wystąpią:

20 grudnia – Nika Lubowicz (śpiew), Dominik Rosłon (fortepian)
27 grudnia – Nika Lubowicz (śpiew), Jakub Lubowicz (fortepian)
10 stycznia – Nika Lubowicz (śpiew), Jakub Lubowicz (fortepian)
 

Nika Lubowicz – absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na trzech wydziałach: Dyrygentura Chóralna, Fortepian oraz Wokalistyka Jazzowa. Laureatka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Na co dzień współpracuje m.in. ze swoimi braćmi: Dawidem (skrzypkiem zespołu Atom String Quartet) oraz Jakubem (kierownikiem muzycznym Teatru Muzycznego „Roma”), a także z Andrzejem Jagodzińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Wojciechem Karolakiem, Wiesławem Pieregorólką, Piotrem Baronem, Kazimierzem Jonkiszem, Jackiem Namysłowskim, Wojciechem Pulcynem, Sebastianem Karpielem-Bułecką i zespołem Atom String Quartet. Swoje wszechstronne wykształcenie wykorzystuje również w pracy pedagogicznej. Współpracuje z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, a także z telewizją Polsat, gdzie jest trenerem wokalnym w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”. W 2015 roku wydała swoją debiutancką płytę pt. „Nika’s Dream”, która uzyskała nominację do Nagrody Fryderyk 2016 w kategorii Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku. W ankiecie Jazz Top 2015 magazynu Jazz Forum została uznana Nową Nadzieją polskiego jazzu. Swoich muzycznych inspiracji nie ogranicza do jednego gatunku. Interesuje się każdym wartościowym rodzajem muzyki, co stara się przekładać na swój indywidualny język muzyczny.

Jakub Lubowicz – kompozytor, aranżer, dyrygent, pianista, producent muzyczny, właściciel firmy eLmusic oraz kierownik muzyczny Teatru Roma w Warszawie. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie (fortepian klasyczny u prof. Alicji Palety-Bugaj) oraz Akademii Muzycznej w Katowicach (fortepian jazzowy u prof. Wojciecha Niedzieli).  Ukończył również Studium Jazzowe „Bednarska” w Warszawie. Laureat klasycznych oraz jazzowych konkursów pianistycznych i uczestnik wielu festiwali. Wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. Porusza się w różnych gatunkach i estetykach muzycznych. Szczególnie bliskie są mu klasyka oraz jazz, ale nie mniejszą wagę przykłada do współczesnych gatunków muzyki, takich jak dubstep, electro, house, pop, hip-hop, rock czy metal, z których czerpie inspiracje. Współpracuje z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej. Ma na swoim koncie liczne aranżacje oraz produkcje muzyczne płyt (m.in. „Mamma Mia”, która uzyskała status Potrójnej Platyny, oraz „Piloci” – status Złotej Płyty).

Dominik Rosłon – wibrafonista, pianista, perkusista. Wykładowca akademicki. Wykładowca Małej Akademii Jazu - cyklu warsztatów muzycznych dla młodzieży szkolnej i studentów w Gorzowie Wielkopolskim. Współpracuje z teatrem Roma w Warszawie, a także innymi teatrami muzycznymi: Theatro Panoptikum w Winterturze (Szwajcaria), Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Muzyczny w Gdyni, Teatr Studio Buffo, Teatr Rampa. Koncertuje  w Polsce, Niemczech i Szwajcarii z zespołem Fourth Floor, Vadomaya Collective. Współpracował z wieloma artystami, takimi jak Monika Brodka, Mieczysław Szcześniak, Marian Opania, Piotr Machalica, Krystyna Janda, Lidia Stanisławska, Ewa Dałkowska. Steffan Grasse.

 

22 i 29 listopada oraz 6 grudnia 2019 – Kinga Firlej-Kubica

Kinga Firlej-Kubica – pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi (klasa prof. Tadeusza Chmielewskiego). Obecnie jest doktorem habilitowanym w Katedrze Fortepianu rodzimej uczelni. Laureatka wielu nagród. Koncertuje w kraju i za granicą. Współpracowała z artystami tej rangi, co Jan Miłosz Zarzycki, Eduard Ambartsumyan, Janusz Przybylski, Janos Balint, Antoni Wierzbiński, Ewelina Zawiślak, Moshe Aron Epstain, Carlos Brunel, Carlo Jans, Stanisław Firlej, Łukasz Błaszczyk. W 2001 r. nagrała wspólnie z wiolonczelistą Dominikiem Połońskim płytę z utworami kameralnymi R.Schumanna i J.Brahmsa. Rok później płyta była nominowana do Fryderyka. Od roku 2007 pianistka występuje w duecie fortepianowym z Wojciechem Kubicą.

Program:

R. Schumann – Arabeska op.18
F. Chopin – Grand Valse Brillant As-dur op. 42
F. Chopin – 3 Mazurki op. 50 (G-Dur,  As-dur,  cis-moll)
J. Brahms – 3 Intermezza op.117
F. Chopin – Scherzo h-moll op.20

25 października i 15 listopada 2019 – Maja Baczyńska i Dagny Baczyńska-Kissas

Maja Baczyńska – muzyk, reżyser, autorka tekstów, poetka i pisarka. Doktorantka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zastępca redaktor naczelnej w magazynie Presto. Założycielka grupy filmowej MUDO, laureatka nagród filmowych, teatralnych i poetyckich. Regularnie koncertuje w różnych składach, wykonując muzykę intuicyjną, na styku eksperymentu i tradycji. Chętnie łączy brzmienia etniczne z elektroniką oraz improwizuje do spektakli teatralnych i tanecznych. Współprowadzi bloga „My Messages” z Pawłem Stroińskim . Interesuje się muzyczną terapią z użyciem mis dźwiękowych.

Dagny Baczyńska-Kissas – pianistka, kompozytorka, teoretyk muzyki, tancerka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Bronisławy Kawalli oraz teorii muzyki i studiów podyplomowych w klasie fortepianu Andrzeja Stefańskiego. Jej repertuar to utwory od baroku do współczesności. Jest laureatką nagród za solowe płyty, uczestniczyła także w licznych konkursach pianistycznych.  Komponuje utwory fortepianowe, inspirowane tematyką filozoficzną, historyczną i religijną: polonezy, nokturny, preludia, suity. Interesuje się badaniem powiązań pomiędzy interpretacją pianistyczną, a baletową.

Program:

Improwizacja „Uma – planeta wody I
„Jeux d'eau” („Igraszki wody”) Maurice Ravel
Improwizacja solo Maja Baczyńska
Preludium Des-dur op. 28 nr 15 „Deszczowe” Fryderyk Chopin
„Rozdeszczone lasy wiatru” Dagny Baczyńska-Kissas
Improwizacja solo Maja Baczyńska
Sonata cis-moll op. 27 nr 2 „Księżycowa”, część I Adagio sostenuto Ludwig van Beethoven
„Un reflet dans le vent...” („Odblask na wietrze”) z cyklu „Osiem preludiów na fortepian” Olivier Messiaen
Improwizacja „Uma – planeta wody II
 

Dagny Baczyńska-Kissas – fortepian
Maja Baczyńska – wokal, misy dźwiękowe, perkusjonalia, looper
 

9, 16 i 23 sierpnia 2019 – Classicpair

Z powodu swoich muzycznych początków saksofon kojarzony jest głównie z muzyką rozrywkową. Instrument wynaleziony w pierwszej połowie XIX wieku przez Adolfa Saxa szybko trafił do składów orkiestr wojskowych, zespołów grających muzykę popularną, później wziął udział w rewolucji muzyki, jaką był rozwój jazzu. Podczas koncertu duetu Classicpair usłyszymy brzmienie saksofonu w wydaniu zdecydowanie klasycznym. Czy głos wynalazku Saxa w utworach Davida Maslanki, Frederica Devreese’a, Somei Satoha lub Roberta Muczynskiego poniesie nas do gwiazd? Wsłuchajmy się w jego przejrzyste brzmienie podczas kolejnego Koncertu pod gwiazdami.

W programie:

Robert Muczynski – Sonata na saksofon altowy i fortepian, op. 29
Eugene Bozza – Aria
Phillip Glass – Facades
David Maslanka – Sonata na saksofon altowy i fortepian, cz. 1
Somei Satoh – Hikari
 

Agata Hańko to pianistka i kameralistka, której życiową drogę determinuje pasja i miłość do muzyki. Studia I stopnia ukończyła w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie wybitnej belgijskiej pianistki – Eliane Reyes. Edukację kontynuowała na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Współpracuje ze  Stowarzyszeniem im. Fryderyka Chopina w Teksasie, koncertuje w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Jakub Jarosz jest saksofonistą klasycznym. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie i w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Występował jako solista, członek zespołów i orkiestr w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, koncertując z najwybitniejszymi muzykami. Uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach saksofonowych.

Agata Hańko i Jakub Jarosz rozpoczęli współpracę w 2012 roku w Brukseli. W ich repertuarze znajdziemy muzykę klasyczną, oryginalnie napisaną na saksofon i fortepian, wiele transkrypcji oraz współczesne brzmienia.
https://www.facebook.com/classicpair/
 

2 sierpnia 2019 – Kuba Sokołowski

W programie:

Mikołaj Gomółka – Gaude Mater
Henryk Mikołaj Górecki – Beatus Vir
Karol Szymanowski – Stabat Mater
Stanisław Soyka – Omnia Nuda Et Aperta
Arvo Part – Fur Alina
Krzysztof Penderecki – Chaconne
Wojciech Kilar – Exodus
Wojciech Kilar – Orawa

Kuba Sokołowski – pianista, współpracował i nagrywał dla Juliusza Machulskiego i Kordiana Piwowarskiego. W 2014 roku jako jedyny Polak wziął udział w prestiżowym kursie muzycznym w brooklyńskim konserwatorium School for Improvisational Music w Nowym Jorku, podczas którego, wraz z piętnastoma innymi uczestnikami z całego świata, pracował pod okiem takich wybitnych muzyków, jak Ralph Alessi, Tim Berne i Gerald Cleaver. Od 2009 roku prowadzi autorski zespół Magnolia Acoustic Quartet (MAQ), z którym nagrał dwie koncertowe płyty. Zespół znalazł się w finale Międzynarodowego Konkursu Jazz nad Odrą, zdobył II nagrodę na międzynarodowym konkursie młodych zespołów jazzowych JAZZ JUNIORS w Krakowie oraz I nagrodę Europejskich Integracji Muzycznych w Żyrardowie z rąk Włodka Pawlika. Obecnie pracuje jako wykładowca i akompaniator na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
 

19 lipca 2019 – Koncert księżycowy

Apollo 11 wchodzi na orbitę okołoksiężycową. Na Ziemi widzimy transmisję obrazów powierzchni Srebrnego Globu. Astronauci przygotowują się do ostatniego etapu podróży. Słuchają przy tym „Music Out Of The Moon” dr. Samuela J. Hoffmana.

Repertuar księżycowy zagra trio akordeonowe w składzie Klaudiusz Baran, Rafał Grząka, Grzegorz Palus.

W programie m.in.:

Jan Sebastian Bach – Passacaglia c-moll
Wojciech Kilar – Orawa
Władysław Zolotariow – Rondo Capriciosso
Mikołaj Majkusiak – 5 spojrzeń na Moniuszkę
i inne utwory

Wystąpią:

Klaudiusz Baran – akordeonista. W 1995 roku ukoń­czył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w kla­sie prof. Jerzego Jurka. Jako sty­pen­dy­sta rzą­du fran­cu­skie­go kon­ty­nu­ował stu­dia w Conservatoire Paul Dukas w Paryżu w kla­sie prof. Maksa Bonnay’a. Laureat  m.in. I nagro­dy w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Katowicach, I nagro­dy w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy), I nagro­dy w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Paryżu. Uczestniczył w wielu festiwalach. Jako solista współ­pra­co­wał z orkie­stra­mi więk­szo­ści pol­skich fil­harmo­nii. Występuje solo, w zespo­łach kame­ral­nych oraz z towa­rzy­sze­niem orkiestr sym­fo­nicz­nych w Polsce i zagranicą. Dokonał licz­nych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, a tak­że muzy­ki fil­mo­wej, teatral­nej i roz­ryw­ko­wej. Jest rektorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jego stu­den­ci ponad 50 razy byli nagra­dza­ni na mię­dzy­na­ro­do­wych i ogól­no­pol­skich kon­kur­sach akor­de­ono­wych i inter­dy­scy­pli­nar­nych w kate­go­riach solo­wych i kame­ral­nych.

Rafał Grząka – akordeonista, bandoneonista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie akordeonu Klaudiusza Barana i Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie Andrzeja Jagodzińskiego. Ukończył Studia Doktoranckie w macierzystej uczelni, obecnie Asystent w klasie akordeonu. Jest laureatem ponad 35 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jako członek zespołu KlezmaFour otrzymał prestiżową nagrodę „City Winery of New York” podczas International Jewish Music Festival w Amsterdamie (2010). Występował na całym świecie z wieloma uznanymi orkiestrami. Jest wykładowcą Międzynarodowego Kursu Interpretacji Muzycznej w Miętnem.

Grzegorz Palus – absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze (Dania), Hochschule für Musik Detmold (Niemcy) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie jest wykładowcą w klasie akordeonu. Laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, wielokrotny stypendysta Ministra Kultury. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista i kameralista oraz z towarzyszeniem orkiestr w kraju i zagranicą. Jest zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich, zasiada w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych.
 

12 i 26 lipca 2019 – Przemysław Lechowski

W programie:

Claude Debussy
            Preludium Wrzosy / Bruyères   
Fryderyk Chopin
            Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
            Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
            Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
            Mazurek a-moll op. 17 nr 4
            Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Ludwig van Beethoven
        Sonata cis-moll op. 27 nr 2 Księżycowa
            cz. I Adagio sostenuto   
Aleksander Skriabin
        Preludium B-dur op. 11 nr 21       
Claude Debussy
        Preludia:
            Zatopiona katedra / La Cathédrale engloutie
            Wiatr na równinie / Le vent dans la plaine
            Dźwięki i wonie krążą w wieczornym powietrzu / Les sons et les parfums tournent dans l'air du soir
Johannes Brahms
        Intermezzo Es-dur op. 117 nr 1

Przemysław Lechowski rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Czesława Stańczyka. Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem prof. Alicji Palety-Bugaj w ramach studiów podyplomowych na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył także Studia Podyplomowe Służby Zagranicznej i Międzynarodowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W uznaniu umiejętności pianistycznych oraz wkład w popularyzację muzyki Chopina na Syberii otrzymał honorowy tytuł profesora Narodowego Badawczego Tomskiego Uniwersytetu Państwowego. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Dał już ponad 2 tysiące koncertów! Występował w Polsce, Francji, Rosji, Niemczech, Norwegii, Włoszech, Litwie, Czechach, Rumunii, Chinach, Indonezji i Libanie. Jest jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Polsce i Azji oraz twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Chopin w sercu Warszawy. Współpracował z Grzegorzem Jarzyną i zespołem TR Warszawa podczas prac nad spektaklem Giovanni. Jest bohaterem francuskiego filmu dokumentalnego o sztuce muzycznej Meet the World.
 

28 czerwca, 5 lipca 2019 – Aruto Matsumoto

W programie:

Aruto Matsumoto:
Nokturn
Taki (wodospad)
Mirage
Claude Debussy:
Reflets dans l'eau (refleksje na wodzie)
La cathédrale engloutie (zatopiona katedra)
Clair de lune (światło księżyca)
Maurice Ravel:
Sonatine
Pavane pour une infante défunte (Pawana na śmierć infantki)
Une barque sur l'océan

Aruto Matsumoto – gra na fortepianie od 4. roku życia. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w klasie fortepianu prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn, kompozycji w klasie prof. Zbigniewa Bagińskiego oraz podyplomowych studiów managementu muzycznego. Zdobył nagrody na: Międzyuczelnianym Konkursie Kompozytorskim za utwór pt. Echoes na 2 akordeony i za utwór Muzyka dla 7 wykonawców. Jako pianista występował m.in. w Expo Aichi w Osace, Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, w Muzeum Chopina w Warszawie, Centrum Manggha w Krakowie. Działa również jako orkiestrator. W roku 2016 przygotował partyturę muzyki Frantic Enrio Moricone do Film Music Festival w Krakowie. W roku 2017 aranżował z Janem Sanejko symfoniczną suitę na orkiestrę  do muzyki z gry Heros of Might and Magic. Dwa lata później stworzył orkiestrację w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu na Game Music Festival, do muzyki z Diablo, Starcraft i World of Warcraft. Aruto występuje również ze swoim bratem Keiji w performansie, podczas którego gra na fortepianie do malowanego w trakcie przedstawienia obrazu. Jego twórczość związana jest z muzyką japońską oraz filmową. Niektóre kompozycje można posłuchać na Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCeJlKxlJqj9vmjj9LXrkkAQ

21 czerwca 2019 – Noc Świętojańska

W programie:

Georg Friedrich Telemann – Koncert na 4 skrzypiec D-dur
Jacob Dont – Kwartet na 4 skrzypiec op.42 (Allegro espressivo)
Weronika Olbrot – Melodie śląskie na 4 skrzypiec (2018)
Iwona Kisiel – Star Waltz na 4 skrzypiec (2019)
Tomasz Dudziński – Looking through the glass (2019) na 4 skrzypiec
Witold Lutosławski – Cztery melodie śląskie
Aldona Nawrocka – Preludes de lumieres (22-6-4)

Agnieszka Marucha – skrzypaczka, solistka, kameralistka, pedagog, laureatka międzynarodowych konkursów. Pochodzi z warszawskiej rodziny o tradycjach artystycznych. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza oraz Hochschüle der Künste w Bernie pod kierunkiem prof. Moniki Urbaniak-Lisik. Założycielka zespołu Violinofonica. Od wielu lat propaguje muzykę polską w kraju i zagranicą. Jest artystką wszechstronną, dysponującą szerokim repertuarem solowym i kameralnym. Nagrała 9 płyt, z czego 7 to światowe premiery fonograficzne. W 2014 r. otrzymała Fryderyka za płytę Chagall for Strings, nagraną wraz z Opium String Quartet. Jest autorką licznych publikacji z dziedziny wiolinistyki i muzykologii.
 

Violinofnica – kwartet skrzypcowy założony przez Agnieszkę Maruchę, która do składu zaprosiła swoich najzdolniejszych uczniów – studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Zespół posiada wszechstronny repertuar (od baroku do muzyki XXI wieku ), jednak jego główny nurt to muzyka polska
 

Aktualny skład zespołu:

Agnieszka Marucha –1. skrzypce, prowadząca
Kinga Zlot – 2. skrzypce
Miłosz Mrozowski – 3. skrzypce
Sumin Gwon – 4. skrzypce

24, 31 maja, 7 czerwca 2019 – Zuzanna Całka

Zuzanna Całka swoją twórczość traktuje jako rozwinięcie estetyki wyrosłej ze studiów nad kompozycjami klasyków w połączeniu z zainteresowaniem z czasów „berlińskich”  - muzyką elektroniczną i filmem. Podczas koncertu poznamy mariaż barw instrumentów akustycznych z nieskończonymi możliwościami elektroniki. Artystce towarzyszyć będą: skrzypek Jacek Wachnik i wiolonczelista Adam Mazurek.

Program:

Intro
Preludium
Last song
Rose
Dom
Antarc
Dune
Outro
 

Zuzanna Całka
Pianistka. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, studiowała także w Uniwersytecie Sztuki w Berlinie. Jest laureatką pierwszych nagród międzynarodowych konkursów na Litwie i Ukrainie oraz finalistką ostatniej edycji Transatlantyk Instant Composer Contest. Stworzyła muzykę do kilkunastu przedstawień teatralnych. Gra także klasyczne recitale. Solo, z orkiestrą i w zespołach wystąpiła dotychczas w większości krajów europejskich. Ulubione utwory, kojarzące się  jej z rodzinnym miastem, artystka zawarła na wydanej w końcówce ubiegłego roku płycie „Warsaw Concerto”.
Zdjęcie autorki: Anita Wąsik-Płocińska

http://zuzannacalka.com/
https://soundcloud.com/zuzanna-ca-ka
https://facebook.com/zuzannacalka/

 

12, 26 kwietnia, 17 maja 2019 – Karol Lipiński-Brańka i Sonia Markiewicz

W programie:

C. Debussy (1862-1918) – Clair de Lune
A. Dvořák (1841-1904) – Měsíčku na nebi hlubokém
K. Kishi (1909-1937) – Tsuki
G. Fauré (1845-1924) – Clair de Lune
H. M. Górecki (1933-2010) – Mała Fantazja
A. Pärt (*1935) – Fratres     
A. Igudesman (*1973) – Preludia horoskopowe: Byk, Waga, Panna, Lew
 

Karol Lipiński-Brańka
Skrzypek. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich m.in. u Tinty von Altenstadt (Holandia), Franka Almonda (USA), Jurisa Svolkovskisa (Łotwa), Petrasa Kuncy (Litwa), Zdenka Goli (Czechy), Jolanty Sosnowskiej (Austria). Obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem szeregu konkursów i prowadzi ożywioną działalność koncertową – jako solista i kameralista wykonuje kilkadziesiąt koncertów rocznie. Od 2013 roku prowadzi klasę skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. W tym samym roku nakładem wytwórni MegaVox ukazała się jego debiutancka, solowa płyta w duecie z pianistką Sonią Markiewicz. Chętnie sięga po dzieła muzyki współczesnej, ma na swoim koncie prawykonania utworów Andrzeja Krznowskiego, Wojciecha i Marcina Łukaszewskich oraz Stanisława Tomczyńskiego.
 

Sonia Markiewicz
Pianistka. Ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego na Akademii Muzycznej im. K.Lipińskiego we Wrocławiu. Wielokrotna stypendystka rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu dla najlepszych studentów oraz laureatka XXIII Roma International Piano Competition. Swoje umiejętności muzyczne kształciła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pianistów, takich jak Kevin Kenner, Stephen Drury, Adam Wodnicki (USA), Ronan O’Hora (Anglia), Orla McDonagh (Irlandia), Manfred Wagner-Artz (Austria), Krzysztof Jabłoński, Włodzimierz Obidowicz (Polska). Specjalizuje się w muzyce współczesnej. Brała udział w wielu prestiżowych festiwalach i nowatorskich projektach muzycznych, m.in. Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Festiwal Muzyki Johna Cage’a, Muzyka Epok. Ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów współczesnych, w tym kompozycji dedykowanych artystce. Posiada różnorodny repertuar na toy piano, fortepian preparowany, fortepian amplifikowany (brzmienie wzbogacone elektroniką) oraz wykorzystuje nowoczesne techniki gry na instrumencie (gra na strunach fortepianu, klastery i wiele innych). Od 2012 roku współtworzy duet ze skrzypkiem Karolem Lipińskim-Brańką, z którym nagrała swoją debiutancką płytę z muzyką filmową.
 

29 marca, 5 kwietnia 2019 – Muzykoterapia

Muzyka poprawia nastrój, pobudza, ale też uspokaja i wycisza. Może być lekiem na smutek, niepokój, drażliwość, apatię.  Przekonaj się! Przyjdź na koncert, podczas którego muzyka i poezja nie tylko dostarczą Ci niezapomnianych wrażeń estetycznych, ale również sprawią, że poczujesz się zrelaksowany, pełen energii i optymizmu.

W programie m.in.:

Aleksandr Skriabin – 2 Preludia op. 11: E-dur, cis-moll
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Pieśń bez Słów
Robert Schumann – Papillons, Kołysanka
Fryderyk Chopin – Mazurek As-dur
Adam Mickiewicz – „Lilie”
Kazimierz Przerwa-Tetmajer – „Janosik”
Fryderyk Chopin/Ferenc Liszt – „Hulanka”
Cyprian Kamil Norwid – „Trzy Strofki”
 

Danuta Nagórna
Aktorka. Absolwentka PWST w Warszawie oraz polonistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.  Zagrała wiele ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Uwielbia pracę z młodymi twórcami, stąd udział w wielu studenckich dyplomach i etiudach filmowych. Jest laureatką licznych nagród i odznaczeń. Otrzymała m.in. odznakę Zasłużonego Działacza Kultury (1980), Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Warszawy (1983), Odznakę 40-lecia Towarzystwa Przyjaciół Warszawy (2008) oraz Brązowy Medal Zasłużonego Kulturze Gloria Artis (2008). Możemy ją oglądać na deskach Teatru Ateneum oraz Teatru Scena.
 

Marta Gozdecka
Absolwentka Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Jana Ekiera. Umiejętności pianistyczne doskonaliła także pod kierunkiem profesor Marii Wiłkomirskiej w Warszawie, a następnie jako stypendystka Rządu Francuskiego w Paryżu u profesor Lucette Descaves. Jest laureatką dwóch konkursów krajowych oraz III nagrody Międzynarodowego Konkursu dla Wykonawców Muzyki Współczesnej w Utrechcie (Holandia). Pracuje jako profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jej nagrania muzykoterapeutyczne są wykorzystane w Centrum Zdrowia Dziecka oraz w Centralnym Szpitalu Kolejowym. Występuje z wieloma recitalami, również jako kameralistka, uczestniczy w programach poetycko-muzycznych i koncertach.
 

15 marca 2019 – Matemuzyka

Czy matematykę można usłyszeć? Jak znaleźć inspirację muzyczną w ciągach liczb? Odpowiedzi na te pytania nie są ani proste, ani jednoznaczne. Pomimo tego, naukowcy z Wydziału Matematyki UAM i artyści z poznańskiej Akademii Muzycznej postanowili poszukać tego, co łączy ich dziedziny. W ten sposób powstał niezwykły koncert, wprowadzający słuchacza w mało znaną przestrzeń na granicy nauki i sztuki.

PROGRAM:

Johann Sebastian Bach Contrapunctus 1  (Die Kunst der Fuge) – muzyczne geometrie; opracowanie na klarnet, wibrafon i fortepian
Johann Sebastian Bach – Kanon w raku (Das Musikalisches Opfer) – wstęga Möbiusa; opracowanie na klarnet, wibrafon i fortepian
Bela Bartók – Mikrokosmos (3 utwory) – symetrie; opracowanie na klarnet, wibrafon i fortepian
Nils Rohwer, Jens Schliecker – Mimikrygeometryczne wzory w muzyce repetytywnej na wibrafon i fortepian
Monika Kędziora – Wariacje dodekafoniczne w różnych stylach na klarnet, wibrafon i fortepian – technika dwunastodźwiękowa
Witold Lutosławski – Preludia na klarnet i fortepian  (wybrane) – matematyczny warsztat kompozytora
Malcolm Arnold  Sonatina na klarnet i fortepian (1 cz.) ciągi liczbowe w muzycznych rytmach
Georges Bizet – Habanera, Carmenciągi liczbowe w muzycznych rytmach; opracowanie na klarnet, fortepian i perkusję

WYKONAWCY:

Paweł Kroczek – klarnet
Piotr Sołkowicz – wibrafon, instrumenty perkusyjne
Piotr Niewiedział – fortepian

Monika Kędziora – prowadzenie
 

Paweł Kroczek
Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka – dyplom z wyróżnieniem. Obecnie jest wykładowcą tej uczelni. Studiował także w Lund University – Musikhogskolan I Malmo, gdzie kształcił się pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych klarnecistów młodego pokolenia – Olliego Leppäniemiego. Jest pierwszym klarnecistą orkiestry Collegium F oraz L'autunno. Współtworzy oktet dęty Kapela Farna oraz Feroce Trio (www.ferocetrio.pl). Współpracuje z wieloma orkiestrami na terenie całego kraju. Występował podczas licznych festiwali. Jako solista występował m.in. z orkiestrą Opery Poznańskiej oraz orkiestrą Collegium F. W 2018 r. reprezentował Polskę podczas Międzynarodowego Kongresu Klarnetowego w Gyor (Węgry). Prowadzi również ożywioną działalność pedagogiczną i jest wykładowcą wielu kursów mistrzowskich dla klarnecistów, zasiada w jury konkursów.

Piotr Niewiedział
Pianista, pedagog i animator kultury. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów pianistycznych pod kierunkiem prof. Andrzeja Tatarskiego związał się z Akademią Muzyczną w Poznaniu, gdzie zajmuje obecnie stanowisko adiunkta. Jako pianista – kameralista współpracuje ze studentami klas skrzypiec. Jest także zastępcą kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych. Koncertuje w duo fortepianowym „La Valse’89”, które wydało w 2012 roku płytę „Tempranillo”. Współpracuje z Filharmonią Poznańską jako prelegent, organizator koncertów dla szkół i animator działań kulturalnych dla młodzieży. Jest również nauczycielem w poznańskim Zespole Szkół Muzycznych.

Piotr Sołkowicz
Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Asystent w Katedrze Perkusji tej uczelni oraz perkusista orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Wielokrotnie uczestniczył w mistrzowskich kursach i warsztatach perkusyjnych, a także występował na międzynarodowych festiwalach perkusyjnych m.in. w Warszawie, Koszalinie i Seulu. Był twórcą lub współtwórcą takich zespołów jak: kwartet perkusyjny Neon, duet perkusyjny Sorim Duo, duet z  saksofonistką Dorotą Samsel. Współtworzy zespół Idiom Project Ensemble, wykonujący współczesną muzykę perkusyjnej. Współpracuje także z formacją Kwadrofonik, która ma w planach stworzenie pierwszego w Polsce zespołu specjalizującego się w wykonawstwie muzyki repetytywnej.

Monika Kędziora
Kompozytorka. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie kompozycji prof. Jana Astriaba. Obecnie jest wykładowcą tej uczelni. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Uczestniczyła w organizowanych przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej Wakacyjnych Kursach dla Młodych Kompozytorów (Kazimierz, Białystok, Radziejowice). W ramach stypendium Fundacji Kultury uzupełniała studia w zakresie kompozycji u prof. Roberta HP Platza w Hogeschool Conservatorium Maastricht w Holandii. Laureatka konkursów kompozytorskich. Jej utwory były wykonywane podczas koncertów i festiwali muzycznych w kraju i za granicą.
 


 

22 lutego i 1 marca 2019 – Chopinowskie pejzaże

Z okazji urodzin Fryderyka Chopina zapraszamy na specjalny koncert, łączący muzykę i poezję.

W programie:

T. Konwicki – Oczarowanie
K.I. Gałczyński – Bonsoir Monsieur Chopin
R. Brandstaetter – Pieśń o życiu i śmierci Chopina
(Żelazowa Wola, Żywny, Tętent końskich kopyt, Katedra w Wiedniu, Delacroix, Róża)

muzyka F. Chopin
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Fantaisie – Impromptu cis-moll op. 66
Etiuda f-moll op. 25 nr 2
Preludium C-dur op. 28 nr 1
Preludium gis-moll op. 28 nr 12
Preludium Des-dur op. 15
Andante spianato op. 22
Mazurek cis-moll op. 6 nr 2

Wykonawcy:

Wiesław Komasa – recytacja
Maria Ludwika Gabryś – fortepian

Wiesław Komasa – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, a także reżyser teatralny, lektor i recytator. Absolwent PWST w Krakowie. W teatrze zadebiutował w 1971 r. Grał w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w Poznaniu i w Teatrze Polskim w Warszawie. Występował gościnnie na scenach całej Polski. Jako reżyser współpracował z teatrami w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu nagród aktorskich.

Maria Ludwika Gabryś – pianistka wyróżniająca się szerokimi zainteresowaniami muzycznymi oraz umiejętnością gry na fortepianie współczesnym, mozartowskim Hammerklavier oraz romantycznym pianoforte. Absolwentka i profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Mistrzowskie szlify zdobywała w Szwajcarii u prof. Ivana Klansky‘ego w Luzernie i u prof. Jespera Christensena w Schola Cantorum Basiliensis. Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury, Towarzystwa im. F. Chopina i prestiżowej Fundacji Crescendum est Polonia oraz laureatką wielu konkursów. Koncertowała na calym świecie. Najważniejsze nagrody: I nagroda na konkursie L. v. Beethovena w Hradec (Czechy), I nagroda na konkursie Edwin Fischer Wettbewerb w Luzern (Szwajcaria), I nagroda na konkursie na instrumentach historycznych Chopin Golden Ring w Słowenii.
www.mariagabrys.eu

 

25 stycznia oraz 1 i 8 lutego 2019 – Przemysław Lechowski

W programie:

Claude Debussy
            Preludium Wrzosy / Bruyères   
Fryderyk Chopin
            Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
            Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
            Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
            Mazurek a-moll op. 17 nr 4
            Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Ludwig van Beethoven
        Sonata cis-moll op. 27 nr 2 Księżycowa
            cz. I Adagio sostenuto   
Aleksander Skriabin
        Preludium B-dur op. 11 nr 21       
Claude Debussy
        Preludia:
            Zatopiona katedra / La Cathédrale engloutie
            Wiatr na równinie / Le vent dans la plaine
            Dźwięki i wonie krążą w wieczornym powietrzu / Les sons et les parfums tournent dans l'air du soir
Johannes Brahms
        Intermezzo Es-dur op. 117 nr 1

Przemysław Lechowski rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Czesława Stańczyka. Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem prof. Alicji Palety-Bugaj w ramach studiów podyplomowych na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył także Studia Podyplomowe Służby Zagranicznej i Międzynarodowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W uznaniu umiejętności pianistycznych oraz wkład w popularyzację muzyki Chopina na Syberii otrzymał honorowy tytuł profesora Narodowego Badawczego Tomskiego Uniwersytetu Państwowego. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Dał już ponad 2 tysiące koncertów! Występował w Polsce, Francji, Rosji, Niemczech, Norwegii, Włoszech, Litwie, Czechach, Rumunii, Chinach, Indonezji i Libanie. Jest jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Polsce i Azji oraz twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Chopin w sercu Warszawy. Współpracował z Grzegorzem Jarzyną i zespołem TR Warszawa podczas prac nad spektaklem Giovanni. Jest bohaterem francuskiego filmu dokumentalnego o sztuce muzycznej Meet the World.


21 i 28 grudnia 2018 oraz 4 stycznia 2019 – Koncert Noworoczny: Aldona Nawrocka i Tomasz Woźniak

Koniec grudnia i początek stycznia to kalendarzowe zamknięcie starego i otwarcie nowego roku. W te chłodne wieczory zapraszamy do kontemplacji muzyki i kosmicznych przestworzy w planetarium. Usłyszymy utwory J. S. Bacha, W. A. Mozarta i F. Schuberta, a także słynne tematy „The House of Rising Sun” i „My Way” w opracowaniu Tomasza Woźniaka (trąbka) i Aldony Nawrockiej (fortepian). Dodatkowo zabrzmią „Lunares tempora”, najnowsza kompozycja Nawrockiej zainspirowana księżycami planet naszego Układu Słonecznego.

ALDONA NAWROCKA – kompozytorka, pianistka, pedagog, absolwentka AMFC w Warszawie (kl.M. Borkowski), doktor sztuki muzycznej. Stypendystka MusikHochschule Luzern (kl. B.Skrzypczak). Uczestniczka kursów kompozycji (m.in. E.Sikora, S.Montegue, A.Brødsgaard), także Académie de Musique du XX-éme siécle w Paryżu (P.Boulez, D.Robertson), oraz organizowanej przez IRCAM Académie d’Eté (B. Ferneyhough, M-A.Dalbavie). Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Wielokrotnie brała udział w interdyscyplinarnych projektach artystycznych w kraju i zagranicą, Tworzy muzykę instrumentalną, wokalną, elektroakustyczną. Pracuje jako adiunkt w UMFC.

TOMASZ WOŹNIAK – trębacz, absolwent AMFC w Warszawie, doktor sztuki muzycznej, stypendysta Ministra Kultury (Conservatoire Supérieur w Paryżu-kl.Guy Touvron). Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in. I nagroda Grand Prix - I Ogólnopolski Festiwal Trębaczy-Kalisz, I nagroda-Konkurs YAMAHY-Poznań, Nagroda Kameralna -VII Międzynarodowy Konkurs Klassik-Festival Ruhr oraz dwukrotny półfinalista Konkursu im. M. André w Paryżu. Koncertuje jako solista i kameralista współpracując z wybitnymi artystami i dyrygentami. W repertuarze posiada utwory od baroku po muzykę najnowszą. Pracuje w Polskiej Orkiestrze Radiowej. tomwozniaktrumpet.com
 


30 listopada, 7 grudnia 2018 – Emiko Hasegawa

Japońscy kompozytorzy muzyki filmowej i Fryderyk Chopin. To nietypowe połączenie muzyczne zaproponowała Emiko Hasegawa. Pianistka zagra kompozycje Ryuichiego Sakamoty, autora ścieżki dźwiękowej do filmu „Wesołych Świąt, pułkowniku Lawrence” (1983) oraz Joe Hisaishiego, który skomponował muzykę do ponad 100 filmów (w tym do anime, we współpracy z reżyserem Hayao Miyazakim). Spośród utworów Fryderyka Chopina usłyszymy znane, ale jednocześnie najbardziej nastrojowe miniatury fortepianowe. 

Program koncertu:
1. THE SHELTERING SKY THEME (Ryuichi Sakamoto)
2. Aqua (Ryuichi Sakamoto)
3. Walc Op.34-2 a-moll (F. Chopin)
4. Nokturn Op.9-2 Es-dur (F. Chopin)
5. LENTO CON GRAN ESPRESSIONE Op.post. cis-moll (F. Chopin)
6. Walc Op.64-2 cis-moll (F. Chopin)
7. Ave Maria (G. Caccini)
8. Shining Boy & Little Rady (Ryuichi Sakamoto)
9. Bibo no Aozora (Ryuichi Sakamoto)
10. Merry Christmas Mr.Lawrence (Ryuichi Sakamoto)

Emiko Hasegawa – japońska pianistka i pedagog. Urodziła się w 1977 roku Nagano w Japonii. Dzięki wyjątkowym uzdolnieniom muzycznym w wieku 3 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie pod kierunkiem prof. Ikuko Nomura. W 2004 roku ukończyła studia w College of Music Nagoya w klasie fortepianu u prof. Iriny Zaritzkiej i prof. Keiko Hirose, po ukończeniu studiów pracowała jako asystent na uczelni oraz nauczyciel muzyki w firmie YAMAHA. W 2007 roku ukończyła studia podyplomowe w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Teresy Manasterskiej. Artystka uczestniczyła w wielu festiwalach i koncertach na świecie. Jej zainteresowania muzyczne skupiają się wokół twórczości Chopina, Debussyego, Bacha i Mozarta. 
 


23 listopada 2018 – Lśnienie

Sam tytuł koncertu mówi wiele. Przed nami wieczór z muzyką z filmów Stanleya Kubricka w wykonaniu Kuby Sokołowskiego. 

Kuba Sokołowski pianista, współpracował i nagrywał dla Juliusza Machulskiego i Kordiana Piwowarskiego. W 2014 roku jako jedyny Polak wziął udział w prestiżowym kursie muzycznym w brooklyńskim konserwatorium School for Improvisational Music w Nowym Jorku, podczas którego, wraz z piętnastoma innymi uczestnikami z całego świata, pracował pod okiem takich wybitnych muzyków, jak Ralph Alessi, Tim Berne i Gerald Cleaver. Od 2009 roku prowadzi autorski zespół Magnolia Acoustic Quartet (MAQ), z którym nagrał dwie koncertowe płyty. Zespół znalazł się w finale Międzynarodowego Konkursu Jazz nad Odrą, zdobył II nagrodę na międzynarodowym konkursie młodych zespołów jazzowych JAZZ JUNIORS w Krakowie oraz I nagrodę Europejskich Integracji Muzycznych w Żyrardowie z rąk Włodka Pawlika. Obecnie pracuje jako wykładowca i akompaniator na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
 


16 listopada 2018 – Mikołajczyk, Mazurek, Jedynecki

Za sprawą Fantazji koncertowej na tematy z opery „Porgy and Bess” zabrzmią w wykonaniu duetu skrzypiec i akordeonu najsłynniejsze z motywów opery George'a Gershwina. Pełny cykl pór roku usłyszymy w drugiej części koncertu, w której do głosu dojdzie także wiolonczela. W ich muzycznym „opisie” nie zabraknie rytmu argentyńskiego tanga z ojczyzny Astora Piazzolli.

W programie koncertu:

G. Gershwin/ I. Frolov – Fantazja koncertowa na tematy z opery Porgy and Bess (skrzypce, akordeon)
A. Piazzolla – Cztery pory roku (skrzypce, wiolonczela, akordeon)
 

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych zespołów kameralnych młodego pokolenia. Laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce. Mają za sobą występy m.in. na festiwalu Warszawska Jesień, festiwalu „Emanacje” Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w nowojorskiej Carnegie Hall, a także recitale we Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Gruzji, Singapurze, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii, i Stanach Zjednoczonych.
Wykonania duetu określane są jako perfekcyjne i dojrzałe, ale też błyskotliwe i pełne młodzieńczej witalności. Artyści sięgają po znane dzieła literatury kameralnej, dając im nowe oblicze, które zachwyca różnorodną kolorystyką. Repertuar duetu obejmuje kompozycje minionych epok do baroku włącznie, ale i muzykę współczesną. W 2016 roku ukazała się debiutancka płyta Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki pt. „Premiére”. Jest to pierwsza na światowym rynku płyta z muzyką nową w wykonaniu duetu skrzypcowo-akordeonowego.

 

Piotr Mazurek – kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a następnie w poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej zwanej „Szkołą Talentów”. W latach 2004–2009 studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (UMFC) w Warszawie, w klasie prof. Tomasza Strahla. Jest wielokrotnym laureatem konkursów wiolonczelowych i kameralnych. Uczestniczył w Mistrzowskich Kursach Muzycznych prof. Kazimierza Michalika, prof. Tomasza Strahla oraz prof. Cecylii Barczyk. W 2004 roku jako jedyna osoba z Polski otrzymał zaproszenie od Asian Cultural Center na kurs kameralny w Manili na Filipinach, a w roku 2005 do holenderskiej orkiestry Nationaal Jeugd Orkest (NJO). Koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami światowej sławy. W latach 2007–2010 pełnił funkcję koncertmistrza w Operze Kameralnej w Warszawie. Od 2010 roku jest zastępcą lidera grupy wiolonczel w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Wykłada Studia Orkiestrowe na UMFC w Warszawie, a także w Akademii Sinfonia Varsovia. Jest członkiem i założycielem zespołu IMPERTO Piano Trio. W 2017 roku powołał do życia oktet wiolonczelowy cello8*.

 


2 listopada 2018 – Hania Rani piano solo

Muzykę Hani Rani można określić gatunkiem modern classic, który wyraża się poprzez nowe podejście do klasycznie znanych formuł muzycznych oraz zastosowań akustycznego instrumentarium.

Kompozycje na fortepian solo zrodziły się z fascynacji artystki tym instrumentem oraz chęci zinterpretowania na własny sposób jego możliwości dźwiękowych i harmonicznych. Tak powstał cykl utworów, o zróżnicowanym charakterze i brzmieniu. Artystka próbuje zobrazować swobodną przestrzeń i czas, nawiązując do miejsc specjalnie istotnych dla jej sposobu rozumienia muzyki: Bieszczad i Islandii.

Program:

1. Eden
2. Warszawa
3. Luka
4. Glass
5. Rurka z kremem
6. Simple words
7. Sun
8. Waltz
9. Esja
10. Hawaii Oslo

Hanna Raniszewska (Hania Rani) – pianistka, kompozytorka, wokalistka. Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Występowała w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim w Warszawie, ale również na festiwalach Opener, SoundEdit, Slot Art, Enea Spring Break czy Eurosonic. Gościła tez na koncertach i festiwalach w Niemczech, Austrii, Finlandii, Szwecji, Islandii, Holandii, Włoszech, na Węgrzech i Litwie. Do jej najświeższych osiągnięć należy wyróżnienie specjalne na Międzynarodowym Festiwalu „Transatlantyk” w Łodzi oraz zwycięstwo w konkursie Firestone Headliners of Tomorrow.
Od 6 lat tworzy autorską muzykę, której owocem są projekty mające na celu przekroczenie granic podziału na gatunki i style np. nowe aranżacje pieśni John'a Dowland'a na kwintet smyczkowy i solistów, eksperyment muzyczno-akustyczny „Preludium i Fuga na 3 akustyki”, muzyka do filmów i spektakli teatralnych. Od 2012 współtworzy duet z wiolonczelistką Dobrawą Czocher. Owocem tej współpracy jest album „biała flaga” wydany we wrześniu 2015 roku. Na rok 2019 artystka planuje wydanie pierwszej, w pełni autorskiej płyty, nagranej w Reykjaviku, a wcześniej w październiku debiutanckiego materiału zespołu „tęskno”, który współtworzy razem z wokalistką Joanną Longić. Pianistka zajmuje się również animacją kultury – jest organizatorką pierwszej edycji Piano Day w Warszawie, inicjatorką cyklu koncertów na warszawskim osiedlu Jazdów - Muzyka w Pracowni oraz opiekuje się programem muzycznym wydarzeń grupy twórczej – Terytoria Kultury. Sercem w Bieszczadach, duszą w Islandii, jedną nogą w Warszawie, drugą w Berlinie.

http://haniarani.com
https://soundcloud.com/haniarani
https://www.facebook.com/haniaraniofficial
https://www.youtube.com/hannaranna
https://www.instagram.com/haniarani
 


5 i 26 października 2018 – Mikołajczyk, Uszyński, Jedynecki

Choć astronomiczne lato dawno już minęło, podczas zbliżającego się Koncertu pod gwiazdami będziemy mieli szansę na jego muzyczne wspomnienie. Za sprawą Fantazji koncertowej na tematy z opery „Porgy and Bess” zabrzmią w wykonaniu duetu skrzypiec i akordeonu najsłynniejsze z motywów opery George'a Gershwina. Pełny cykl pór roku usłyszymy w drugiej części koncertu, w której do głosu dojdzie także wiolonczela. W ich muzycznym „opisie” nie zabraknie rytmu argentyńskiego tanga z ojczyzny Astora Piazzolli.

W programie koncertu:

G. Gershwin/ I. Frolov – Fantazja koncertowa na tematy z opery Porgy and Bess (skrzypce, akordeon)
A. Piazzolla – Cztery pory roku (skrzypce, wiolonczela, akordeon)
 

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych zespołów kameralnych młodego pokolenia. Laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce. Mają za sobą występy m.in. na festiwalu Warszawska Jesień, festiwalu „Emanacje” Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w nowojorskiej Carnegie Hall, a także recitale we Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Gruzji, Singapurze, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii, i Stanach Zjednoczonych.
Wykonania duetu określane są jako perfekcyjne i dojrzałe, ale też błyskotliwe i pełne młodzieńczej witalności. Artyści sięgają po znane dzieła literatury kameralnej, dając im nowe oblicze, które zachwyca różnorodną kolorystyką. Repertuar duetu obejmuje kompozycje minionych epok do baroku włącznie, ale i muzykę współczesną. W 2016 roku ukazała się debiutancka płyta Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki pt. „Premiére”. Jest to pierwsza na światowym rynku płyta z muzyką nową w wykonaniu duetu skrzypcowo-akordeonowego.

 

Sebastian Uszynski urodził się w roku 1980 w Polsce. Jest absolwentem Sibelius Academy w Helsinkach oraz Akademii Muzycznej w Bazylei. Jego pedagogami byli światowej sławy wiolonczeliści – Arto Noras, Antonio Meneses, Ivan Monighetti oraz Victoria Yagling. Ze swoim triem fortepianowym Trio ELEGIAQUE ukończył studia kameralne pod kierunkiem Gérarda Wyssa w Bazylei. Laureat licznych konkursów oraz nagród specjalnych, m.in.: 1. nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Antonio Janigro w Chorwacji; 1. nagroda Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej „Gaetano Zinetti” we Wloszech; 1. nagroda na konkursie Schweizerischer Jugend-Musikwettbewerb w Zurychu. Sebastian Uszyński koncertuje regularnie jako solista i kameralista. Występował w wielu krajach Europy i Azji. W Polsce występował jako solista z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Śląskiej oraz z Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej. Koncerty kameralne grywał m.in. z Zakharem Bronem, Ingolfem Turbanem, Soyoung Yoon, Hartmut Rohde, Stradivari Quartet.  Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu „Vier Jahreszeiten Riehen“ w Szwajcarii. Oprócz muzyki interesuje się historycznym lutnictwem, napisał rozprawę naukową na ten temat. Obecnie gra na wiolonczeli Giuseppe Dall’Aglio, Mantua 1830.
 


19 października 2018 – Lśnienie

Sam tytuł koncertu mówi wiele. Przed nami wieczór z muzyką z filmów Stanleya Kubricka w wykonaniu Kuby Sokołowskiego. 

Kuba Sokołowski pianista, współpracował i nagrywał dla Juliusza Machulskiego i Kordiana Piwowarskiego. W 2014 roku jako jedyny Polak wziął udział w prestiżowym kursie muzycznym w brooklyńskim konserwatorium School for Improvisational Music w Nowym Jorku, podczas którego, wraz z piętnastoma innymi uczestnikami z całego świata, pracował pod okiem takich wybitnych muzyków, jak Ralph Alessi, Tim Berne i Gerald Cleaver. Od 2009 roku prowadzi autorski zespół Magnolia Acoustic Quartet (MAQ), z którym nagrał dwie koncertowe płyty. Zespół znalazł się w finale Międzynarodowego Konkursu Jazz nad Odrą, zdobył II nagrodę na międzynarodowym konkursie młodych zespołów jazzowych JAZZ JUNIORS w Krakowie oraz I nagrodę Europejskich Integracji Muzycznych w Żyrardowie z rąk Włodka Pawlika. Obecnie pracuje jako wykładowca i akompaniator na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
 


4 i 18 maja, 6 i 20 lipca, 14 września 2018 – Edwin Szwajkowski piano solo

W programie:

W.A.Mozart Sonata C-dur K.545
R.Schumann Kinderszenen op.15
F.Chopin Nokturn Des-dur op.27 Nr.2
A.Scriabin Preludium i Nokturn na lewą ręke op.9

Edwin Szwajkowski – pianista, uczył się w Narodowej Szkole Sztuk Pięknych im. M.K. Čurlionisa w Wilnie w klasie fortepianu Vidy Prekeryte, a następnie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Od 2014 roku student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj i dr Konrada Skolarskiego. W latach 2015-2017 współpracował z prof. Diną Yoffe w Talent Music Masters we Włoszech. Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów (m.in. w Wilnie, Sankt-Petersburgu i Estonii). Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, gdzie kształcił swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych profesorów, takich jak Maurizio Moretti, Andrzej Jasiński, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Michael Lewin, Boris Petrushansky, Leonid Margarius, Ramzi Yassa, Nina Seriogina, Mikhail Woskresensky, Tamás Ungár czy Janusz Olejniczak. Jako solista występował w prestiżowych filharmoniach (m.in. w Warszawie, Tallinnie, Wilnie i Sankt-Petersburgu), w Svetlanov Hall w Moskwie, Fazioli Concert Hall we Włoszech, Museo Diocesano w Brescii, a także salach koncertowych w Szwecji i w Chinach.
Brał udział w International Summer Music Festival “Vivace Vilnus” oraz w 69. i 70. Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju. Nagrywał dla litewskiego radia LRT. W 2013 roku został nagrodzony przez prezydenta litewskiego za sukcesy artystyczne i działalność koncertową.
 


20 kwietnia 2018 – Kuba Sokołowski - nowa muzyka amerykańska

Kompozycje fortepianowe Philipa Glassa, amerykańskiego minimalisty znanego m.in. z muzyki do filmu The Hours, dosłownie migoczą dźwiękami, tworząc brzmieniowe przestrzenie, które trudno w całości objąć uwagą. Jego utwory – choć składają się czasem jedynie z kilku wielokrotnie repetowanych struktur – nigdy się nie nudzą. Kuba Sokołowski otworzy „Koncert pod gwiazdami” poświęcony muzyce amerykańskiej właśnie jedną z takich kompozycji. Będzie to doskonały wstęp dla spokojnie rozwijającego się i tylko pozornie pozbawionego struktury dzieła autorstwa Mortona Feldmana. Czy artyście uda się później zahipnotyzować nas utworem You are getting sleepy Evana Ziporyna? Hipnotyzujące są z pewnością energetyczne fragmenty nawiązujące do muzyki jazzowej. Jednak nawet z niebem pełnym gwiazd nad głowami – o śnie nie będzie mowy.

W programie:

Philip Glass – Glassworks (Opening)
Etude no. 2
Etude No. 9
Etude No.6
Morton Feldman – Palais de Mari

Kuba Sokołowski – pianista, współpracował i nagrywał dla Juliusza Machulskiego i Kordiana Piwowarskiego. W 2014 roku jako jedyny Polak wziął udział w prestiżowym kursie muzycznym w brooklyńskim konserwatorium School for Improvisational Music w Nowym Jorku, podczas którego, wraz z piętnastoma innymi uczestnikami z całego świata, pracował pod okiem takich wybitnych muzyków, jak Ralph Alessi, Tim Berne i Gerald Cleaver. Od 2009 roku prowadzi autorski zespół Magnolia Acoustic Quartet (MAQ), z którym nagrał dwie koncertowe płyty. Zespół znalazł się w finale Międzynarodowego Konkursu Jazz nad Odrą, zdobył II nagrodę na międzynarodowym konkursie młodych zespołów jazzowych JAZZ JUNIORS w Krakowie oraz I nagrodę Europejskich Integracji Muzycznych w Żyrardowie z rąk Włodka Pawlika. Obecnie pracuje jako wykładowca i akompaniator na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
 


2, 9, 16 marca 2018 – Joanna Różewska piano solo

Joanna Różewska wykona kompozycje największych gwiazd muzyki polskiej. Usłyszymy utwory Ignacego Jana Paderewskiego, nawiązujące do muzyki ludowej, które wątpienia nabierają wyjątkowego znaczenia w kontekście setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Motyw tańca ludowego rozwinie się w kolejnej części programu, której bohaterem będzie Karol Szymanowski. Na koniec posłuchamy mazurków Fryderyka Chopina.

W programie:

I.J. Paderewski: Krakowiak fantastyczny
                       Mazurek op. 5 nr 2            
K. Szymanowski - Mazurek op. 50 nr 1
F. Chopin - Mazurek cis-moll op. 50 nr 3
Nokturn cis-moll op. posth
Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
Walc Des-dur op 64 nr 1   
Koncert e-moll op. 11, cz. II Romance: Larghetto
Fantaisie Impromptu

Joanna Różewska urodziła się 7 lutego 1988 r. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 8 lat. W 2010 r. znalazła się w grupie siedmiu pianistów reprezentujących Polskę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. W 2012 r. ukończyła studia magisterskie z wyróżnieniem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu, a w 2017 r. studia podyplomowe w klasie prof. Yoshikazu Nagai w San Francisco Conservatory of Music. Koncertowała w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Czechach, Francji, Szwecji, Kazachstanie, Mołdawii i na Ukrainie.

 


9, 14 i 16 lutego 2018 – Koncert walentynkowy: Love is in the air

LOVE IS IN THE AIR to zaskakujący i wizjonerski koncert na harfę i… piłę sopranową. Pełen subtelnego humoru, pulsujący emocjami, zachwycający delikatnością i romantyzmem. Kosmiczne dźwięki piły i wibrujące dźwięki harfy  oto oryginalna propozycja na walentynkowy wieczór. Usłyszymy kompozycje filmowe, jazzowe, klasyczne, etno a także brawurowe improwizacje. Nie zabraknie szlagierów, takich jak Unforgettable, Dream a little Dream, Śniadanie u Tiffany'ego, Parasolki z Cherbourga, Noce i dnie, Polskie drogi, Ogniem i mieczem. 

W programie:

Sosnowska/Komorowska aranżacje nt. BEAUTY AND THE BEAST
N. GUSTAVSON – GREAT DAY
A. DWORAK – LARGO  z symfonii „Z Nowego Świata”
Sosnowska/Komorowska aranżacje nt. – STRANGERS IN THE NIGHT              
Komorowska improwizacje nt. PORTRET DAMY (Wieczna miłość, Pocałunek)
H. MANCINI – MOON RIVER
G. CACCINI – AVE MARIA
Sosnowska/Komorowska aranżacje nt. DUMKI NA DWA SERCA                             
P. BĘBENEK – O SALUTARIS HOSTIA
A. Chanke – Le grand suita nt z filmu PARSOLKI Z CHAMBOURGA
F. LAI – BILITIS
 

JOLANTA
Swoją niespotykaną muzykalnością artystka buduje nastrój i tworzy efekty muzyczne dotąd absolutnie nieznane. Pobudza zmysły i wyobraźnię. Jest prawdopodobnie jedyną kobietą w Polsce i jedną z nielicznych na świecie, która daje koncerty na pile. Ta fascynująca przygoda muzyczna przyniosła jej angaże w wieku krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych oraz Peru.

 

MAŁGORZATA A. KOMOROWSKA
Harfistka, wszechstronny muzyk prowadzący wielokierunkowe działania artystyczne, pedagog, muzykoterapeuta, oligofrenopedagog. Koncertuje solowo oraz z wybitnymi artystami i zespołami w kraju i zagranicą. Ma w swoim repertuarze całą gamę gatunków i stylów - gra muzykę celtycką, irlandzką, latynoamerykańskiej, klasyczną, filmową, jazzową i rozrywkową.Można ją usłyszeć na płytach M.Urbaniaka - „Live in Holy City”, Grzecha Piotrowskiego, Mate.O /wł.aranż/- „Zapominam siebie”, „Accustic Room 47”, J. Mencla - „Transitus” , Ann Hawkins - „Journey On”, Piasecznego/Krajewskiego - „Zimowe piosenki”. Angażuje się w działania interdyscyplinarne - koncerty połączone z wernisażami, wykładami, a także muzykoterapię. 

 


26 stycznia, 2 lutego 2018 – Kuba Sokołowski - nowa muzyka amerykańska

Kompozycje fortepianowe Philipa Glassa, amerykańskiego minimalisty znanego m.in. z muzyki do filmu The Hours, dosłownie migoczą dźwiękami, tworząc brzmieniowe przestrzenie, które trudno w całości objąć uwagą. Jego utwory – choć składają się czasem jedynie z kilku wielokrotnie repetowanych struktur – nigdy się nie nudzą. Kuba Sokołowski otworzy „Koncert pod gwiazdami” poświęcony muzyce amerykańskiej właśnie jedną z takich kompozycji. Będzie to doskonały wstęp dla spokojnie rozwijającego się i tylko pozornie pozbawionego struktury dzieła autorstwa Mortona Feldmana. Czy artyście uda się później zahipnotyzować nas utworem You are getting sleepy Evana Ziporyna? Hipnotyzujące są z pewnością energetyczne fragmenty nawiązujące do muzyki jazzowej. Jednak nawet z niebem pełnym gwiazd nad głowami – o śnie nie będzie mowy.

W programie:

Philip Glass – Glassworks (Opening)
Morton Feldman – Palais de Mari
Evan Ziporyn – You Are Getting Sleepy
 

Kuba Sokołowski – pianista, współpracował i nagrywał dla Juliusza Machulskiego i Kordiana Piwowarskiego. W 2014 roku jako jedyny Polak wziął udział w prestiżowym kursie muzycznym w brooklyńskim konserwatorium School for Improvisational Music w Nowym Jorku, podczas którego, wraz z piętnastoma innymi uczestnikami z całego świata, pracował pod okiem takich wybitnych muzyków, jak Ralph Alessi, Tim Berne i Gerald Cleaver. Od 2009 roku prowadzi autorski zespół Magnolia Acoustic Quartet (MAQ), z którym nagrał dwie koncertowe płyty. Zespół znalazł się w finale Międzynarodowego Konkursu Jazz nad Odrą, zdobył II nagrodę na międzynarodowym konkursie młodych zespołów jazzowych JAZZ JUNIORS w Krakowie oraz I nagrodę Europejskich Integracji Muzycznych w Żyrardowie z rąk Włodka Pawlika. Obecnie pracuje jako wykładowca i akompaniator na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

 


22 i 29 grudnia 2017 oraz 5 stycznia 2018 – Koncert noworoczny

Ziemia po raz kolejny okrążyła Słońce. Jednym ze skutków jej wędrówki wokół lśniącej gwiazdy jest codzienna subtelna zmiana wyglądu nocnego nieba. Zmienna w swojej stylistyce jest też muzyka, z którą świętować będziemy rozpoczęcie nowego roku podczas Koncertu pod gwiazdami. Duet Karoliny Mikołajczyk i Iwo Jedyneckiego wykona dla nas utwory kompozytorów stanowiących prawdziwą plejadę gwiazd. Artyści rozpoczną barokowym popisem skrzypiec, by już po chwili w rytmie tanga przenieść nas do świata muzyki XX i XXI wieku. Taniec pojawi się raz jeszcze, w zbiorze kompozycji Béli Bartóka. W ostatnim utworze koncertu powrócimy do punktu wyjścia – muzyki baroku. Zima Antonio Vivaldiego jest niezwykle pogodna. Niech będzie dobrą zapowiedzią tego, co przyniesie nowy rok!

Program:

1. G. F. Haendel – Sonata D-dur HWV 371
     cz.I Adagio cz.II Allegro
2. G. Finzi – Impression Tango
3. D. Szostakowicz – Preludia op.34(wybór)
4. A. Karałow – Notturno
5. A. Part – Fratres
6. B. Bartok – Tańce rumuńskie
7. A. Piazzolla – Escualo
8. A. Vivaldi – Zima (largo)

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki (skrzypce i akordeon) to jeden z najciekawszych zespołów kameralnych młodego pokolenia. Laureaci prestiżowych, międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. w Paryżu, Salzburgu, Puli a także nagrody specjalnej ZAiKS. Duet prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Wystąpił we Francji, Gruzji, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Tajlandii, Kambodży, Wietnamie i wielu miastach w Polsce. Ich wykonania określane są jako perfekcyjne, dojrzałe i pełne młodzieńczej witalności. Artyści odważnie sięgają po znane dzieła kameralne i  współczesne.

 


22 września i 15 grudnia 2017 oraz 12 stycznia 2018 – Hania Rani piano solo

Muzykę Hani Rani można określić gatunkiem modern classic, który wyraża się poprzez nowe podejście do klasycznie znanych formuł muzycznych oraz zastosowań akustycznego instrumentarium.

Kompozycje na fortepian solo zrodziły się z fascynacji artystki tym instrumentem oraz chęci zinterpretowania na własny sposób jego możliwości dźwiękowych i harmonicznych. W ten sposób powstał cykl utworów, o zróżnicowanym charakterze i brzmieniu, za pomocą których artystka próbuje zobrazować swobodną przestrzeń i czas, nawiązując tym samym do miejsc, specjalnie istotnych dla jej sposobu rozumienia muzyki: Bieszczad i Islandii.

Program:

1. Eden
2. Warszawa
3. Luka
4. Glass
5. Rurka z kremem
6. Simple words
7. Sun
8. Waltz
9. Esja
10. Hawaii Oslo

Hanna Raniszewska (Hania Rani) – pianistka, kompozytorka, aranżerka, mieszkająca między Warszawą a Berlinem. Jako pianistka jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, występowała na takich scenach koncertowych jak Filharmonia Narodowa czy Teatr Wielki w Warszawie ale również na festiwalach Open'er czy Slot Art oraz poza granicami m.in. w Niemczech, Finlandii, Szwecji, Islandii, Włoszech czy Litwie. Do jej najświeższych osiągnięć należy wyróżnienie specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Filmu, Muzyki i Idei ʺTransatlantykʺ w Łodzi oraz zwycięstwo w konkursie Firestone Headliners of Tomorrow . Od 4 lat tworzy własną muzykę, stawiając sobie za cel przekraczanie granic podziału na gatunki i style. Od 2012 współtworzy duet z wiolonczelistką Dobrawą Czocher. Owocem tej współpracy jest album ʺbiała flagaʺ wydany we wrześniu 2015 roku, który zdążył znaleźć się na liście Olis - 50 najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Płyta rekomendują tak wybitni artyści jak Włodek Pawlik czy Justyna Steczkowska. Na koniec 2017 planowana jest premiera jej pierwszej, solowej płyty.

http://haniarani.com
https://soundcloud.com/haniarani
https://www.facebook.com/haniaraniofficial
https://www.youtube.com/hannaranna
https://www.instagram.com/haniarani


17 i 24 listopada, 1 grudnia 2017 – Yuko Kawai - preludia Chopina

Zimę z przełomu 1838 na 1839 r. Fryderyk Chopin spędził na Majorce. W podróż zabrał ze sobą nuty Das wohltemperierte Klavier Jana Sebastiana Bacha. Każdy tom wspomnianego dzieła zawiera 24 preludia i dokładnie tyle znalazło się  w Preludiach op. 28 polskiego kompozytora. W ten symboliczny sposób Chopin nawiązał do Bacha, uznanego za „słońce kompozytorów”, którego muzyka jest czystą mową dźwięków. Czy preludia Chopina rzeczywiście orbitują w muzycznym systemie słonecznym? A może wyłamują się z jego tradycji? Odpowiedzi na te pytania udzieli sama muzyka, w wykonaniu Yuko Kawai. Zapraszamy na kolejny Koncert pod Gwiazdami.

Yuko Kawai – jako pierwsza zaprezentowała światowe prawykonanie Koncertów fortepianowych e-moll i f-moll Chopina w wersji na fortepian solo według Wydania Narodowego. Od 2001 r. kontynuuje historyczny projekt “Chopinissimo”, będący serią recitali wszyskich dzieł Chopina w oparciu o Wydanie Narodowe.

„Śmiało można uznać, że liryzm przenikający jej pełną śpiewności grę godny jest Lipattiego”
– The Art of Records, 2008


20 i 27 października, 3 listopada 2017 – Andrzej Karałow i Pablo Sanchez-Escariche Gasch

Niebo zapisane jest geometrycznymi znakami tworzonymi przez układy ciał niebieskich. Człowiek od wieków nadaje im znaczenie. Czy kryje się w nich jakieś przesłanie? Jeśli tak - jak je odczytać? To samo pytanie dotyczy muzyki, pełnej geometrycznych proporcji. Gwiazdy i nuty kryją w sobie nieosiągalną tajemnicę, na temat której możemy snuć jedynie niesprawdzalne hipotezy. Nadchodzący Koncert pod Gwiazdami będzie próbą jej odkrycia. Historie obecne w kompozycjach Paula Hindemitha oraz Williama Albrighta opowiedziane zostaną głosem saksofonu z towarzyszeniem fortepianu. Wykonany będzie również utwór Geometria Nocy, autorstwa jednego z instrumentalistów. Czy zgodzimy się z jego wyobrażeniem nocy?

Program:
1. Paul Hindemith - Sonata altówkowa op. 11 nr 4 (wersja na saksofon altowy) (1919)
I. Fantasia
II. Thema mit Variationen
III. Finale (mit variationen)
2. Andrzej Karałow - Geometria Nocy (2014) na saksofon i fortepian
3. William Albright - Sonata na saksofon altowy i fortepian (1984)
I. Two-Part Invention
II. La follia nuova: a lament for George Cacioppo
III. Scherzo: “Will o’ the wisp”
IV. Recitative and Dance

Andrzej Karałow urodził się w 1991 r. Od roku 2016 wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz realizuje studia doktoranckie z kompozycji pod kierunkiem prof. Stanisława Moryto. W 2010 roku ukończył Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalli i Joanny Świtlik. W 2016 roku ukończył studia magisterskie z wyróżnieniem w klasie prof. Stanisława Moryto oraz w 2015 roku, również z wyróżnieniem, studia magisterskie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2017 został otrzymał wyróżnienie Magna Cum Laude macierzystej uczelni. Andrzej Karałow jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych (w Paryżu, Atenach, Warszawie, Toruniu) jak również międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów kompozytorskich (między innymi w Katowicach, Warszawie, Poznaniu, Miskolcu na Węgrzech). Jego utwory wydane zostały przez takie wytwórnie jak Ablaze Records (Australia-USA), DUX, Requiem Records. Jako pianista koncertuje w prestiżowych salach w kraju i za granicą oraz występuje z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych, takich jak Sinfonia Varsovia, czy Orkiestra Filharmonii Narodowej, pod dyrekcją m. in. Ewy Strusińskiej, Jakuba Chrenowicza, Macieja Niesiołowskiego.
Swoje umiejętności interpretacyjne kształcił na mistrzowskich kursach pianistycznych w Oxfordzie, Bergen, Imoli, Lipsku, Dusznikach-Zdroju pod kierunkiem takich profesorów, jak M. Vosskresensky, B. Petrushansky, A. Vardi, G. Graffman, P. Gililov.
Warsztat kompozytorski rozwijał na VIPA Festival w Walencji, Synthetis w Radziejowicach, Impuls Festival w Grazu, podczas Letniej Akademii Muzycznej w Nicei oraz w Warszawie podczas klas mistrzowskich pod kierunkiem kompozytorów: B. Furrera, Z. Krauzego, S. Gervasoniego, D. Ammanna, P. Pattersona, Chena Yi.
Andrzej Karałow jest również stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Stowarzyszenia Pro Polonia oraz Rektora UMFC. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 2015 roku otrzymał stypendium „Młoda Polska”.
Od 2013 roku jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, a w roku 2015 został współzałożycielem fundacji Ensemblage promującej najnowszą muzykę oraz wykonawców.
Strony internetowe: www.andrzejkaralow.pl
www.soundcloud.com/akaralow
www.youtube.com/AKmusic91

Pablo Sánchez-Escariche Gasch urodzony w Sewilii (Hiszpania). Jest absolwentem tamtejszego Conservatorio Superior de Música Manuel Castillo w klasie saksofonu Alfonso Padilli. Następnie swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem Vicenta Davida w konserwatorium w Wersalu. Zdobył tytuł magistra w klasie saksofonu dra Pawła Gusnara, prof. UMFC. Obecnie jest asystentem dra Pawła Gusnara w tejże klasie saksofonu. Pablo Sánchez to także laureat wielu konkursów. Zdobył m.in. III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym im. Adolphe’a Sax’a w L’Haÿ-les-Roses (Francja), II lokatę w konkursie organizowanym w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Saksofonowego New Art Sax we Wrocławiu, I nagrodę w Konkursie Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach oraz I miejsce w 3. Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym SaxFest w Łodzi. Artysta wykonuje zarówno muzykę klasyczną, jak i współczesną. Występował do tej pory podczas licznych festiwali w Europie (Hiszpania, Francja, Holandia, Polska). Współpracował również z najlepszymi polskimi orkiestrami: Orkiestrą Polskiego Radia i orkiestrą Sinfonia Varsovia. W czerwcu 2016 r. wystąpił jako solista z Orkiestrą Filharmonii Narodowej podczas koncertu dyplomatów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W październiku 2017 roku wystąpi jako solista z Orquesta Sinfónica de Navarra w Hiszpanii, na specjalne zaproszenie dyrektora orkiestry Antoniego Wita. Saksofonista w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów, jak: Jean Denis Michat, Arno Bornkamp, Claude Delangle, Christian Wirth, Lars Mlekusch czy JeanYves Fourmeau.


29 września, 6 i 13 października 2017 – Propius Astra

Program kolejnego Koncertu pod gwiazdami zbudowany został na dwóch biegunach: muzyki dawnej i współczesnej. Mimo wyraźnej opozycji czasowej i stylistycznej „gwiazdą polarną” twórców obu epok niezmiennie była ekspresja, chęć przekazania dźwiękami muzyki tego, czego nie sposób zwerbalizować. W programie znajdują się utwory klawesynowe autorstwa Marcina Tadeusza Łukaszewskiego i Tomasza Kamieniaka dedykowane Aleksandrze Gajeckiej-Antosiewicz. W trakcie koncertu swoje prawykonanie będzie miał utwór Gwiazdozbiory Północnego Nieba powstały z inspiracji konstelacjami Północnego Nieba, które, przeniesione na pięciolinię, stały się muzycznymi tematami. Ścieżkę elektroniczną na taśmie, według wyobrażenia pyłu kosmicznego, stworzył Wojciech Błażejczyk. 

Nad nami niebo pełne gwiazd, w swej odległości nieosiągalne. Do zbliżenia potrzeba nam techniki - od lunety i teleskopu począwszy. Czasami jednak wystarczy moment olśnienia, wiązka światła, a może także dźwięk?
 

Aleksandra Gajecka–Antosiewcz – Gwiazdozbiory Północnego Nieba na fortepian i taśmę (prawykonanie)
Tomasz Kamieniak – Preludium ze Suity op. 37 bis
Jan Sebastian Bach – Aria i wariacje nr 1-5 z Wariacji Goldbergowskich BWV 988
Tomasz Kamieniak – Sarabanda ze Suity op. 37 bis
Marian Sawa – Rapsod Wolfgang Amadeusz Mozart – Andante cantabile con espressione z Sonaty a-moll KV 300
Marcin Tadeusz Łukaszewski – Etiudy koncertowe nr 5 i 6
Bronisław Kazimierz Przybylski – Les Tournesols hommage à Vincent van Gogh François Couperin – Les Sentiments

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – fortepian
Wojciech Błażejczyk – autor warstwy elektronicznej

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesynistka i pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Ewy Piaseckiej (1999) i w klasie prof. Marka Drewnowskiego (2000) oraz studiów mistrzowskich na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu (2001-2003) pod kierunkiem wybitnej klawesynistki prof. Elżbiety Chojnackiej, która uznała A. Gajecką-Antosiewicz za swoją następczynię. W latach 2011-2014 odbyła studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Łodzi zwieńczone obroną pierwszej w Polsce pracy doktorskiej dotyczącej wykonawstwa współczesnej muzyki klawesynowej (temat rozprawy: „Aspekty techniczno-wyrazowe w wybranych utworach klawesynowych współczesnych kompozytorów polskich”, promotor prof. Ewa Piasecka) oraz uzyskaniem stopnia doktora sztuk muzycznych (2015).
Była stypendystką międzynarodowych szkół i festiwali w Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Swoją grę doskonaliła pracując z takimi artystami jak: Elżbieta Stefańska, Leszek Kędracki, Czesław Stańczyk, Colin Tilney, Mark Kroll i Ketil Haugsand. Laureatka nagrody specjalnej V Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. J. Hofmanna i I. J. Paderewskiego w Nałęczowie (cykl koncertów we Francji) oraz nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznanej przez Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry (2013).


18, 25 sierpnia 2017 – Hania Rani i Dobrawa Czocher

Duet Hani Rani (fortepian) i Dobrawy Czocher (wiolonczela) to doskonały dowód na to, że muzyka instrumentalna ma rację bytu na współczesnej scenie muzycznej i gromadzi wokół siebie co raz szerszy krąg słuchaczy. Gatunek, który tworzą dziewczyny można określić jako co raz prężniej rozwijający się gatunek "modern classic" reprezentowany przez takich artystów jak np. Nils Frahm, Olafur Arnalds, czy Max Richter. Duet powstał w sierpniu 2012 roku lecz właściwy debiut miał miejsce we wrześniu 2015 roku, kiedy to dziewczyny zdecydowały się wydać pierwszą płytę. Inspiracją dla albumu "Biała flaga" była postać Grzegorza Ciechowskiego. Duet podjął się stworzenia nowych aranżacji 10 najsłynniejszymi piosenek artysty, jednak w sposób zupełnie inny niż dotychczas – korzystając tylko z dwóch instrumentów - wiolonczeli i fortepianu. Ta idea, połączona z niebanalnym językiem muzycznym i innowacyjnymi pomysłami stała się z pewnością powodem dla tak entuzjastycznego przyjęcia ich debiutanckiej płyty. Na krążku nie zabrakło rownież własnych kompozycji, które doskonale splatają poszczególne aranżacje, tworząc razem jedną całość. Premiera albumu miała miejsce w jednym z najpopularniejszych obecnie scen koncertowych Warszawy – w klubie Miłość. "Biała flaga" została wyróżniona przez sklepy Empik mianem "Debiut Empiku", a już w pierwszym tygodniu sprzedaży znalazła się na liście Olis (lista 50 najlepiej sprzedających się płyt w Polsce). Duet wystąpił również podczas Europejskich Targów Muzycznych Gazety Wyborczej "Co jest grane" oraz gościł w odbiornikach takich stacji radiowych jak m.in. Trójka, Czwórka, Radio Kampus czy Radio Gdańsk. To, co jednak najbardziej wyróżnia ten projekt muzyczny, to koncerty. Artystki mają doskonałe przygotowanie techniczne oraz ogromne doświadczenie sceniczne – występując od lat w salach koncertowych na terenie całej Polski jak i za granicą. Tylko z tym projektem zdążyły już zagrać w takich miejscach jak m.in. Poznań(Blue Note), Warszawa (Miłość), Toruń (Dwór Artusa), Bydgoszcz, Szczecin (13 Muz), Gdańsk (B90) czy Opole (Filharmonia Opolska). Muzyka, którą proponują dziewczyny to przede wszystkim duża dawka emocji oraz brak granic stylistycznych. Pomimo klasycznego wykształcenia, duet nie zamyka się na inne gatunki, przemycając rożne style muzyczne do swoich kompozycji. Ta uniwersalność oraz szczerość, jaka przemawia przez ich interpretacje, zyskuje wielbicieli w najróżniejszym wieku, o rożnych preferencjach muzycznych.

W programie:

Interludium / Scream
Biała flaga
Odchodząc
Telefony
Obcy Astronom
Nie pokonasz miłości
Tak Tak to ja
Republika marzeń
Chwile

Recenzje:

Ta płyta to wspaniałe muzyczne działo pod każdym względem. Dzięki niej na nowo można rozsmakować się doskonałej harmonii piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Hania Rani i Dobrawa Czocher wykonują je z wyjątkowym muzycznym wyczuciem , jednocześnie nadając im własny charakter. Wielki gratulacje dziewczyny!”
Justyna Steczkowska

Jak to się dzieje, że słyszę te interpretacje po raz pierwszy?..Za późno!
Brawo, brawo, to piękne i intrygujące! Ukazuje czystą moc muzyki Ciechowskiego, jedną z jej wielu, wielu twarzy.."

Mela Koteluk

Znam Hanię Raniszewską z czasów, gdy uczęszczała na moje zajęcia z improwizacji na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.Pamiętam jej naturalne predyspozycje do improwizacji, a także inklinacje kompozytorskie.Stąd też nie zdziwiłem się , że poszła własną artystyczną drogą , której muzycznym uwieńczeniem są te nagrania.
Słuchając ich mam wrażenie obcowania z muzyką szlachetną w brzmieniu, tworzącą aurę intymności . Jej
malarskość i prostota , wywodząca się z ducha muzyki Erika Satiego - cytat z jego Gymnopedie No.1" słyszymy w pięknej transkrypcji i wykonaniu utworu Grzegorza Ciechowskiego Nie pokonasz miłości – jest dowodem na to , że można połączyć wyrafinowaną estetykę z komunikatywnością przekazu. Gratuluję
Włodek Pawlik

„Piosenki Republiki i Grzegorza Ciechowskiego na fortepian i wiolonczelę? Czemu nie. Szczególnie, gdy jest to tak dobrze zagrane. W wykonaniu Hanny i Dobrawy te kompozycje nabierają nowego smaku, a jednocześnie stają się kanwą do poszukiwań i improwizacji. Grają je z wyczuciem, ale nie zapominają o oryginalnych wykonaniach. Pokazują, że muzyka nie zna granic, a także to, że Ciechowski i Republika osiągnęli wymiar klasyki polskiej muzyki“
Leszek Gnoiński

Hanna Raniszewska (Hania Rani) – rocznik 90, pianistka, kompozytorka, aranżerka, mieszkająca miedzy Warszawą a Berlinem. Jako pianistka jest laureatką konkursów ogólnopolskich i miedzynarodowych - do jej najświeższych osiągnięć należy m.in. wyróżnienie specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Filmu, Muzyki i Idei "Transatlantyk" w Łodzi(2016). Występowała na takich scenach koncertowych jak Filharmonia Narodowa czy Teatr Wielki w Warszawie oraz poza granicami m.in. w Niemczech,Finlandii, Islandii, Szwecji, Włoszech czy Litwie. Hanna została wyróżniona m.in. stypendium Morningside Music Bridge (Kanada) czy Deutschlandstipendium (Niemcy), jest również członkiem Akademii Operowej przy Operze Narodowej w Warszawie. Od 4 lat tworzy rownież własną muzykę, stawiając sobie za cel przekraczanie granic podziału na gatunki i style. Od tego czasu powstało wiele jej projektów, m.in. nowe aranżacje pieśni Henry Purcell'a na głos i fortepian, Projekt:Dowland na kwartet smyczkowy, sopran i kontratenora, aranżacje na płyty zespołów Domowe melodie i Bemine czy muzyka do spektaklu "Dialog lustra", który wystawiony był m.in. w Warszawskiej Operze Kameralnej. Od 2012 współtworzy duet z wiolonczelistką Dobrawą Czocher. Owocem tej współpracy jest album "biała flaga" wydany we wrześniu 2015 roku, który zdążył znaleść się na liście Olis - 50 najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Płyta rekomendują tak wybitni artyści jak Włodek Pawlik czy Justyna Steczkowska.

Dobrawa Czocher – rocznik 91, wiolonczelistka. Grę na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat. Laueatkach licznych konkursów solowych oraz kameralnych. Doskonale odnajduje się również jako muzyk orkiestrowy. Wielokrotnie występowała w Polsce jak i za granicą (m.in Francja, Łotwa, Grecja, Liban). Związana z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Hochschule für Musik Detmold, gdzie od października tego roku udoskonala swoje umiejętności w klasie prof. Alexandra Geberta. Brała udział w licznych kursach oraz festiwalach muzycznych pracując oraz grając z wybitnymi artystami, m.in takimi jak Paul Gulda, Kevin Kenner, Arto Noras, Kazimierz Michalik. Była stypendystka Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci. Od sierpnia 2012 roku tworzy projekt z pianistką Hanną Raniszewską, w którym łączy swoje umiejętności muzyka klasycznego z fasynacją muzyką rozrywkową. We wrześniu tego roku duet wydał swą debiutancką płytę "Biała flaga", która znalazła wielu entuzjastów.

Facebook: https://www.facebook.com/haniaranidobrawa
YouTube: https://www.youtube.com/hannaranna
SoundCloud: https://soundcloud.com/haniarani
Wytwórnia: MyMusic - http://my-music.pl
Muzyka:
- Chwile >>
- Tak tak to ja >>


28 lipca, 4 i 11 sierpnia 2017 – Cztery pory kosmosu

W trakcie kolejnego Koncertu pod Gwiazdami będziemy mogli przysłuchać się wszystkim czterem porom roku, do tego w podwójnym muzycznym opisie – Antonio Vivaldiego oraz skrzypka Gustawa Ciężarka. Nikomu nie trzeba przypominać, jak brzmią i jak bardzo popularne są Cztery pory roku Vivaldiego. W ich towarzystwie usłyszymy autorskie kompozycje polskiego skrzypka, zainspirowane zmieniającą się przyrodą. Koncert na dobre wprowadzi nas w lato. W drugiej części usłyszymy nawet burzę, ale po niej z pewnością wróci słońce.

Program:
One Violin Band - Jesienny Wodospad
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Jesień cz. 3
One Violin Band - Winter central square
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Zima cz. 2
One Violin Band - Przedwiośnie
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Wiosna cz. 1
One Violin Band - Spring birds with Lena
One Violin Band - Spacer do lata
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Lato cz. 3 

Gustaw Ciężarek jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki, prof. Mirosława Ławrynowicza, prof. Romana Lasockiego i dr Andrzeja Gębskiego. Ukończył staż artystyczny na kierunku kameralistyka w klasie prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Wielokrotnie uczestniczył w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie, Zakopanem i Fromborku doskonaląc swoje umiejętności u takich mistrzów jak Marina Yashvili, Wolfgang Marschner, Roland Baldini, Robert Szreder, Helen Brunner. Dwukrotnie otrzymał stypendium na udział w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Goch (Niemcy). W maju 2009 został laureatem Grand Prix w konkursie Zapomniana muzyka polska organizowanego przez wydawnictwo muzyczne Acte Prealable. W 2008 został laureatem II miejsca, oraz otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego na XII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Jest laureatem makroregionalnych przesłuchań skrzypcowych w Poznaniu i ogólnopolskich przesłuchań skrzypcowych w Elblągu. Koncertował jako solista z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, Opery na Zamku, Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Polsko-Niemiecką Orkiestrą Młodzieżową Pomerania, wykonując koncerty skrzypcowe Czajkowskiego, Wieniawskiego, Mendelsohna, Vivaldiego, Bacha. W roku 2011 wraz z pianistką Soyeon Lim nagrał debiutancką płytę ze wszystkimi utworami kameralnymi Władysława Żeleńskiego wydaną w wydawnictwie Acte Prealable. Jest stypendystą Prezydenta Miasta Szczecina oraz Towarzystwa Przyjaciół Szczecina. W roku 2013 otworzył muzyczny kanał One Violin Band na portalu YouTube, gdzie promuje muzykę skrzypcową. 

Soyeon Lim – ukończyła Gimcheon High School of Arts w klasie prof. Myeong Hee Lee. Jest absolwentką klasy prof. Yeon Jung Kim i klasy prof. Andrzeja Dutkiewicza w Keimyeong University of Music w Korei oraz klasy prof. Jerzego Sterczyńskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka Grand Prix VI edycji Konkursu Zapomniana Muzyka Polska organizowanego przez wydawnictwo Acte Prealable oraz II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego na XII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2008). W wieku 16 lat wystąpiła jako solistka, wykonując V Koncert Fortepianowy Ludwika van Beethovena z towarzyszeniem orkiestry Gimcheon High School of Arts. W roku 2005 koncertowała w ramach wschodnio-azjatyckiego festiwalu muzyki współczesnej Dong Asia Hyundae Eumak Je. Współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie, z Filharmonią Narodową, Teatrem Nowym w Łodzi oraz organizatorami Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie. Od 2014 jest wykładowcą na Uniwersytecie Keimyung w Deagu.

* * * * * * * *
Opis koncertu przygotowała dla nas p. Aleksandra Gruda studentka muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, której zainteresowania związane są z etnomuzykologią, psychologią muzyki oraz archeomuzykologii. Współpracowała z Polskim Radio RDC przy realizacji programów Mnie się to podoba i Niedzielny Poranek.


9 czerwca, 7, 14 i 21 lipca, 1 września 2017 – Kosmiczne pory roku

Ruch kuli ziemskiej wokół Słońca skutkuje zmianą pór roku – przejawem upływu czasu i jego cykliczności. Motyw ten jest tak silnie wrośnięty w ludzką świadomość, że odbija się niejednokrotnie w sztuce. Za sprawą pianisty Aruto Matsumoto usłyszymy, jak pory roku brzmią w muzycznej wyobraźni kompozytorów różnych epok. Prócz kompozycji własnych, artysta zagra dla nas m. in. napisane przez Piotra Ilicza Czajkowskiego trzy części z cyklu 12 miniatur fortepianowych, opisujących poszczególne miesiące. Nie zabraknie też najsłynniejszych muzycznych Pór Roku Antonio Viavaldiego. Podczas Koncertu pod Gwiazdami dojdzie wówczas do głosu Zima. Dźwiękom towarzyszyć będzie wizualizacja nieba, najpiękniejsza mapa zmieniającego się czasu.

W programie:

Claude Debussy:
Claire de lune
Preludium - Ślady na śniegu
Maurice Ravel:
Pavane pour une infante defunte
Antonio Vivaldi:
Zima II część
Piotr Czajkowski:
Kwiecień - Pierwiosnek,
Czerwiec - Barkarola,
Październik - Pieśń jesienna,
Grudzień - Gody
Maricin Tadeusz Łukaszewski: Le Quattro Stagioni - quattro etudes per pianoforte, część I L'Inverno
Aruto Matsumoto:
Taki z Lato
Nokturn

Aruto Matsumoto – urodził się w Warszawie, dzieciństwo spędził w Japonii, na fortepianie gra od 4 roku życia. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w klasie fortepianu prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn oraz kompozycji na tej samej uczelni w klasie prof. Zbigniewa Bagińskiego. Obecnie studiuje prowadzenie zespołów muzycznych i management muzyczny. Zdobył nagrody na: Międzyuczelnianym Konkursie Kompozytorskim za utwór pt. Echoes na 2 akordeony i za utwór Muzyka dla 7 wykonawców. Jako pianista występował m.in. w Expo Aichi w Osace, Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, w Muzeum Chopina w Warszawie, Centrum Manggha w Krakowie. Napisał około 30 utworów; oprócz muzyki instrumentalnej tworzy także utwory z użyciem live electronics, a także muzykę do filmów krótkometrażowych np. filmu przyrodniczego „Z kamerą wśród śmieci”. Występuje również ze swoim bratem Keiji w performansie podczas którego gra na fortepianie do malowanego w trakcie przedstawienia obrazu. Jego muzyka związana jest z muzyką japońską oraz muzyką filmową. Niektóre kompozycje można posłuchać na Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCeJlKxlJqj9vmjj9LXrkkAQ


16, 23 i 30 czerwca 2017 – Kosmiczne impresje

Muzyka często naśladuje odgłosy, które znamy z otoczenia. Jej możliwości są ogromne – od śpiewu ptaków i gwałtownych burz, po armatnie wystrzały. Kompozytor dobiera wówczas muzyczne środki tak, by odbiorca mógł przysłuchiwać się dosłownej, dźwiękowej „fotografii”. A jak w muzyce oddać tak subtelne doznania jak migoczące światło gwiazd, ruch morskich fal czy plamy słońca na wodzie? Na to pytanie próbowała odpowiedzieć muzyka impresjonistów. Ich kompozycje nie miały naśladować, a chwytać ulotne wrażenia. Czasem muzycy ukrywali je w formach walca czy sonatiny, czasem zaś nadawali utworom tytuły, które sugerowały pewien obraz słuchaczowi. W wykonaniu Katarzyny Mróz w trakcie Koncertu pod gwiazdami usłyszymy fortepianowe kompozycje Maurycego Ravela. Czy w częściach jego „Zwierciadeł” odkryjemy odbicia „Smutnych ptaków” lub „Łodzi na oceanie”? Czy usłyszymy „Poranną pieśń”? O tym przekonamy się już niedługo.

Program:

Maurice Ravel

Sonatine
1. Modéré
2. Mouvement de menuet
3. Animé

Valses nobles et sentimentales:
1. Modéré – très franc
2. Assez lent – avec une expression intense
3. Modéré
4. Assez animé
5. Presque lent – dans un sentiment intime
6. Assez vif
7. Moins vif
8. Epilogue: lent

Miroirs (Zwierciadła):
cz. II Oiseaux tristes (Smutne ptaki)
cz. III Une barque sur l'océan (Łódź na oceanie)
cz. V La vallée des cloches (Dolina dzwonów)

Katarzyna Mróz – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj i dr Agnieszki Przemyk-Bryły oraz dr Konrada Skolarskiego, a także w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Katarzyny Jankowskiej -Borzykowskiej. Absolwentka Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka konkursów pianistycznych m.in: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (III nagroda, 2006), Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (III nagroda, 2006), Nałęczowskiego Konkursu Pianistycznego (III nagroda, 2011). Finalistka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Huesca, Hiszpania (2015). Od 2013 roku regularnie występuje w Salonie Chopina w Warszawie jako solistka, jak również w duetach z wokalistami. Latem 2016 zorganizowała recitale pianistyczne i warsztaty umuzykalniające dla dzieci w ramach praskiego festiwalu „Otwarta Ząbkowska”. Koncertowała także w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Włoszech i Szwajcarii. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła na kursach pianistycznych w Polsce i w Niemczech.


2 czerwca 2017 – Kwartet na koniec czasu

Kwartet w składzie Mercedes Borguńska (skrzypce), Mateusz Rajkowski (klarnet), Zuzanna Filipek (wiolonczela) oraz Aruto Matsumoto (fortepian) wykona dla nas jedną z najważniejszych kompozycji XX wieku – Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena. Utwór ten ma niezwykłą historię. Został skomponowany w trakcie pobytu kompozytora w obozie jenieckim Stalag VIII-A w Görlitz (dzisiejszy Zgorzelec). Prawykonania wysłuchali więźniowie i strażnicy obozowi. Messiaen nawiązuje w muzycznej treści Kwartetu do Apokalipsy św. Jana – w swoich ośmiu częściach opowiada on wizję końca świata. Wszystko zaczyna się o poranku, w chwili, gdy zaczynają śpiewać ptaki. Na ziemię zstępuje Anioł, a one z żalem przyjmują "koniec czasu". Każda część kompozycji ma swój indywidualny rys – podkreślony obsadą i strukturą treści muzycznej. Pełen piękna i smutku Kwartet na koniec czasu zabrzmi podczas Koncertu pod Gwiazdami. Pozostaje jedynie pytanie, jak współczesna wyda nam się jego treść.

Program:
Olivier Messiaen - Kwartet na koniec czasu (Quartour pour la fin du temps)
I. Liturgie de cristal
II. Vocalise, pour l'Arge qui annonce la fin du Temps
III. Abîme des oiseaux
IV. Intermède
V. Louange à l'Éternité de Jésus
VI. Danse de la fureur, pour les sept trompettes
VII. Fouillis d'arcs-en-ciel, pour l'Ange qui annonce la fin du Temps
VIII. Louange à l'Immortalité de Jésus

Aruto Matsumoto – urodził się w Warszawie, dzieciństwo spędził w Japonii, na fortepianie gra od 4 roku życia. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w klasie fortepianu prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn oraz kompozycji na tej samej uczelni w klasie prof. Zbigniewa Bagińskiego. Obecnie studiuje prowadzenie zespołów muzycznych i management muzyczny. Zdobył nagrody na: Międzyuczelnianym Konkursie Kompozytorskim za utwór pt. Echoes na 2 akordeony i za utwór Muzyka dla 7 wykonawców. Jako pianista występował m.in. w Expo Aichi w Osace, Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, w Muzeum Chopina w Warszawie, Centrum Manggha w Krakowie. Napisał około 30 utworów; oprócz muzyki instrumentalnej tworzy także utwory z użyciem live electronics, a także muzykę do filmów krótkometrażowych np. filmu przyrodniczego „Z kamerą wśród śmieci”. Występuje również ze swoim bratem Keiji w performansie podczas którego gra na fortepianie do malowanego w trakcie przedstawienia obrazu. Jego muzyka związana jest z muzyką japońską oraz muzyką filmową. Niektóre kompozycje można posłuchać na Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCeJlKxlJqj9vmjj9LXrkkAQ

Mateusz Rajkowski – absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w klasie ad. dra hab. Romualda Gołębiowskiego. Stały współpracownik Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Laureat wyróżnień na XVI Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach i III Ogólnopolskim Konkursie Klarnetowym we Wrocławiu, aktywny kameralista i wykonawca muzyki współczesnej (występował m.in. na festiwalach Warszawska Jesień, Brand New Music, Rewolucja cyfrowa, FuturOpera i Musica Moderna, bierze również udział w projekcie AnimaMusic – muzyka na żywo do filmów animowanych), specjalizuje się także w grze na klarnecie basowym. Uczestnik kursów prowadzonych m.in. przez Shirley Brill, Nicholasa Coxa, Elizabeth Crawford, Florenta Héau, Sharon Kam, Michela Lethieca, Paula Meyera, Davida Minettiego, Bence'a Szepesiego, Gábora Vargę i Stephena Williamsona.

Zuzanna Filipek – studentka wiolonczeli Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w klasie prof. Tomasza Strahla oraz Rafała Kwiatkowskiego. W latach 2014-2015 pełniła funkcję koncertmistrza w orkiestrze kameralnej UMFC utworzonej na potrzeby festiwalu w Rheinsbergu (W.A. Mozart Don Giovanni, Cosi fan tutte). Od 2016 roku jest muzyki em międzynarodowej orkiestry Baltic Sea Philharmonic pod dyrekcją Kristjana Jarviego, wystąpiła z nią m.in. w sali koncertowej Teatru Maryjskiego w St. Petersburgu czy Filharmonii Narodowej w Helsinkach. Doskonaliła swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez Kazimierza Michalika, Romana Jabłońskiego, Reinharda Latzko, Alexandra Geberta, Denisa Severina, Aleksandra Neustoeva, Daniela Pezzottiego.

Mercedes Borguńska – skrzypaczka, solistka, kameralistka, laureatka konkursów ogólnopolskich i pedagog a od niedawna również studentka rzeźby na Warszawskiej ASP. Ukończyła UMFC w Warszawie, studiowała też na AM w Poznaniu i w Codarts w Rotterdamie u wybitnych skrzypków: Janusza Kucharskiego, Jadwigi Kaliszewskiej i Gordana Nikolica. Została zakwalifikowana do udziału w Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2011) w preselekcjach prowadzonych przez Maxima Vengerova.
Wzięła udział w międzynarodowym projekcie europejskim EUPlay Przez muzykę do zjednoczonej Europy. Prowadziła klasy skrzypiec w szkołach państwowych i prywatnych w Warszawie i w Londynie. Jest pierwszą skrzypaczką kwartetu Ester, który powstał z połączenia kwartetów Esmus i Razumowski. Prowadzi autorskie warsztaty muzyczne z elementami plastyki.


5, 12, 19 i 26 maja 2017 – Burzliwe noce nokturnów

Program kolejnego Koncertu Pod Gwiazdami składać się będzie z dwóch muzycznych sił – nokturnu i toccaty. Nazwę pierwszego z nich można tłumaczyć po prostu – jako „nocny”. Trudno o muzykę bardziej odpowiadającą melancholii i sennemu rozmarzeniu, w które wprowadza nas noc. Dla równowagi nieco więcej dynamizmu, a nawet niejedną burzę wśród gwiazd przynieść mogą ewolucyjne toccaty, dążące w swojej istocie do ciągłego rozwoju muzycznego toku. Czy tak się stanie – przekonamy się dopiero w trakcie koncertu, bowiem pianista Marcin Tadeusz Łukaszewski wybrał, prócz utworów kompozytorów XIX i XX wieku, niewykonywane dotąd kompozycje młodych twórców.

Program:

Piotr Gryska – Toccata (2015)
Fryderyk Chopin – Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Stanisław Moniuszko – Nokturn As-dur
Ignacy Jan Paderewski – Nokturn B-dur op. 14
Aleksandra Włodarczyk – Nokturn. Hommage à Chopin (2017)
Jakub Szafrański – Toccata Hoffata (2017) prawykonanie
Aleksander Jan Szopa – Nokturn II (2017)
Arthur Guzik – Nokturn c-moll „Noc i Dzień” (2017)
Tomasz Kamieniak – Le Soir. Nocturne op. 65 (2016) prawykonanie
Paweł Chmielnicki – Notturno (2016) prawykonanie
Paweł Chmielnicki – Toccata (2017) prawykonanie

Marcin Tadeusz Łukaszewski – urodzony w 1972 roku w Częstochowie pianista, kompozytor i teoretyk muzyki. Od wielu lat związany z Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie: absolwent klasy fortepianu prof. Bronisławy Kawalli, prof. Jana Ekiera i prof. UMFC Edwarda Wolanina oraz studiów podyplomowych w zakresie wykonawstwa muzyki współczesnej, teorii muzyki oraz kompozycji. W 2005 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych, a w 2014 roku stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie kompozycja i teoria muzyki. Prowadzi działalność dydaktyczną w swojej macierzystej uczelni, będąc jednocześnie aktywnie występującym solistą i kameralistą. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki fortepianowej twórców polskich XX i XXI wieku. Laureat licznych konkursów kompozytorskich, autor szeregu publikacji o tematyce muzycznej i nagrań płytowych poświęconych twórczości kompozytorów polskich, m.in. Franciszka Lessla, Piotra Perkowskiego i Mariana Sawy.


28 kwietnia 2017 – Somos estrellas

Gwiazdy i krążące wokół nich planety formują się z pyłu kosmicznego złożonego z materii pozostałej po wybuchach gwiazd wcześniej żyjących. Atomy, które budują nasz Układ Słoneczny, planety i wszystko co się na nich znajduje – także i nasze ciała – tworzyły kiedyś jakąś gwiazdę. Można więc śmiało powiedzieć, że wszyscy składamy się z gwiezdnego pyłu. Świadomi tego faktu zapraszamy do udziału w koncercie „Somos estrellas – jesteśmy gwiazdami” w wykonaniu pianisty Claudio Recabarren Madrida – gwiezdnego muzyka, którego specjalnością są występy pod kopułami planetariów całego świata.

Program:

Fith Dimension
Far From Orion
Pucara
Mystery Ly Emerges
Tranvia Del Espacio
Hamontun
Arcturus

Claudio Recabarren Madrid – Pianista. Organista. Kompozytor. Jego kariera muzyczna trwa już kilka dziesięcioleci. W dzieciństwie jego edukacją muzyczną zajmował się ojciec, Moises, genialny pianista odnoszący sukcesy w latach 50. XX w. Następnie Claudio uczył się sam, a także prywatnie u Rene Reyesa, nauczyciela z Narodowego Konserwatorium Muzycznego na Uniwersytecie w Chile. Swoją muzyką Madrid łączy kontynenty, przekracza bariery językowe i dociera ludzi na całym świecie.
Pełen oddania dla muzyki i swoich fanów, Madrid podróżuje po Azji, Ameryce Północnej i Łacińskiej, a także Europie, dając występy na jeziorach, wzgórzach, szczytach gór, pustyniach, w dolmenach, muzeach i obserwatoriach astronmicznych... grając na pianinie pod gwiazdami.


17, 24 i 31 marca 2017 – Działania na zbiorze nut

Koncert „Działania na zbiorze nut” to finezyjne połączenie muzyki i matematyki. Matematyka jest narzędziem wykorzystywanym przez artystów od setek lat. Słynnym przykładem była Musikalisches Würfelspiel, gra wymyślona przez Mozarta służąca do komponowania utworów na podstawie rzutu kośćmi.

Podczas koncertu pod gwiazdami będziemy eksplorować zarówno matematykę w muzyce, jak też w wizualizacjach. W trakcie koncertu wyświetlimy na kopule Nieba Kopernika obrazy stworzone przez Lecha Nowickiego dzięki jego autorskiej metodzie wizualizacji nierówności. Drugą ciekawostką matematyczną będą przeloty po trójwymiarowych fraktalach, tworzących monumentalne i tajemnicze struktury, które będziemy eksplorować. Oczywiście w Planetarium nie zabraknie również przelotów na żywo po kosmosie.

Utwory na koncert wykona Jakub Sokołowski który również przygotował repertuar, w którym matematyka odgrywa decydującą rolę. Usłyszymy:
* Pierre Boulez - 12 Notations- utwór w pełni wykorzystujący technikę serialną – zbudowany jest z dwunastu miniatur o budowie dwunasto-taktowej i dwusnasto-dźwiękowej serii.
* Szabolc Esztenyi - Enigma - utwór, w którym na żywo jest tworzona muzyka posiadająca centrum tonalne i wokół którego rozchodzą i pojawiają się nowe centra, tworzone według matematycznego klucza.
* Jan Sebastian Bach - Kunst Der Fuge - Contrapunctus I- jedno tematowa fuga wykorzystująca ruch symetryczny głosów w ruchu prostym i w inwersji.
* Bella bartok - Mikrokosmos I - utwór napisany do celów dydaktycznych dzieci i młodzieży, ukazujący zjawisko symetrii tonalnej i atonalnej
* Morton Feldman - Piano piece 1952 - miniatura opierająca się na abstrakcyjnym odczuwaniu dźwięków, które jest przeciwstawione poczuciu symetrii.

Kuba Sokołowski – pianista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej. Od 2009 roku prowadzi autorski zespół Magnolia Acoustic Quartet (MAQ) , z którym nagrał dwie koncertowe płyty dla polskiej wytwórni For Tune Records. Do jego głównych obszarów zainteresowań należą muzyka współczesna i jazzowa. Jest laureatem nagrody Telewizji Polskiej dla młodych talentów „DOLINA KREATYWNA” w kategorii muzyka. Wraz z kwartetem MAQ zdobył II nagrodę na międzynarodowym konkursie młodych zespołów jazzowych „JAZZ JUNIORS” w Krakowie oraz I nagrodę Europejskich Integracji Muzycznych w Żyrardowie z rąk Włodka Pawlika. Jego zespół znalazł się również w finale Międzynarodowego Konkursu Jazz nad Odrą. Kuba Sokołowski współpracował i nagrywał dla Juliusza Machulskiego i Kordiana Piwowarskiego. W 2014 roku jako jedyny Polak wziął udział w prestiżowym kursie muzycznym w brooklyńskim konserwatorium School for Improvisational Music w Nowym Jorku, podczas którego, wraz z piętnastoma innymi uczestnikami z całego świata, pracował pod okiem takich wybitnych muzyków, jak Ralph Alessi, Tim Berne i Gerald Cleaver. Obecnie pracuje jako wykładowca i akompaniator na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.


24 lutego, 3 i 10 marca 2017 – Na cztery ręce

Maurycy Ravel często przenosi słuchacza swoich kompozycji do świata dziecięcej wyobraźni. Pomysły na poszczególne części Suity „Moja matka gęś” pojawiły się podobno dzięki staremu zbiorowi baśni. W trakcie kolejnego Koncertu pod Gwiazdami zespół Ravel Piano Duo zabierze nas w krainę, w której nadal można spotkać Śpiącą Królewnę czy Tomcia Palucha. Z surrealistycznych marzeń wrócimy na ziemię za sprawą transkrypcji utworów Jana Sebastiana Bacha, autorstwa węgierskiego kompozytora György Kurtága oraz „Sonatiny na 4 ręce”, którą skomponował Roman Palester (znany choćby ze swojej muzyki filmowej, np. do powojennego obrazu „Zakazane piosenki”).

Program:
Jan Sebastian Bach /György Kurtág – transkrypcje:
„Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit” BWV 106
„Aus tiefer Not schrei’ ich zu dir” BWV 687
„O Lamm Gottes, unschuldig” BWV DEEST
„Allein Gott in der Höh’ sei Ehr” BWV 711

Maurycy Ravel - Suita „Ma mére l’oye” (Moja matka gęś)
I Pavane de la Belle au bois dormant (Śpiąca królewna)
II Petit Poucet (Tomcio Paluch)
III Laideronette – Impératrice des Pagodes (Brzydulka - cesarzowa Pagód)
IV Les entretiens de la Belle et de la Bête (Rozmowy Pięknej i Bestii)
V Le jardin féerique (Czarodziejski Ogród)

Roman Palester – Sonatina na 4 ręce
I Allegro giusto
II Andante con moto e molto espressivo
III Allegro vivace

RAVEL PIANO DUO – Agnieszka Kozło i Katarzyna Ewa Sokołowska
Jeden z czołowych polskich duetów fortepianowych. Kształcił się pod kierunkiem prof. Mai Nosowskiej w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w War­szawie oraz w klasie mistrzowskiej duetu Hansa-Petera Stenzl i Volkera Stenzl w Hochschule für Musik und The­ater Rostock, gdzie w 2005 r. uzyskał dyplom studiów koncertowych (Konzertexam) z najwyższym odzna­czeniem. Na artystyczny rozwój zespołu miały wpływ ponadto spotkania z tak wybitnymi artystami jak: Jan Ekier, Alexander Tamir, Bracha Eden, Berndt Goetzke, Leonard Hokanson, Tomasz Herbut, Kwartet Camerata.
Duet jest laureatem wielu konkursów muzycznych m.in: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Marcopoulo/Grecja (III nagroda – I i II nie przyznano), XI Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku/Czechy (I nagroda oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu Franciszka Schuberta), Międzynarodowego Konkursu Muzyki XX i XXI wieku im. Valentino Bucchi w Rzymie (II nagroda).
Artystki prowadzą ożywioną działalność koncertową występując w Polsce i niemal całej Europie. Obszerny repertuar zespołu obejmuje kompozycje na cztery ręce i dwa fortepiany od epoki baroku do czasów obecnych. Duet ma na swoim koncie wiele prawykonań oraz kilka wydawnictw płytowych. Szczególne zainteresowanie muzyką francuską zaowocowało wydaniem płyty z utwo­rami Fauré, Debussy’ego, Ravela i Poulenca. Kolejna płyta z udziałem duetu, zawierająca utwory Brahmsa na chór kameralny i duet fortepianowy otrzymała w 2005 r. prestiżowe wyróżnienie Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk. W 2012 r. ukazała się płyta z nagraniem II Symfonii Pawła Łukaszewskiego. Najnowszą płytę duetu Polski kalejdoskop z muzyką polską na 4 ręce uhonorowano nagrodą Fryderyk 2016.
Duet był wielokrotnie stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Zonta International.
Agnieszka Kozło i Katarzyna Ewa Sokołowska zajmują się ponadto pracą pedagogiczną wykładając na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie oraz na licznych kursach muzycznych.
W 2011 roku obie artystki uzyskały stopień doktora sztuk muzycznych.


12, 14 i 17 lutego 2017– Koncert walentynkowy: W związku z kosmosem

Muzyka w niewytłumaczalny sposób wywołuje w słuchaczu silne emocje, dlatego nie może jej zabraknąć w walentynkowy wieczór. Magdalena Bojanowicz i Bartosz Koziak zadbają o zmysłowy nastrój za pomocą dźwięków wiolonczeli. O romantycznej naturze tego instrumentu przekonamy się, słuchając fragmentu jednej ze suit Jacquesa Offenbacha (kompozytora-wiolonczelisty!), napisanego przez Józefa Haydna duetu oraz kompozycji poświęconej Piotrowi Czajkowskiemu, autorstwa – nomen omen – Valentyna Sylvestrova.

Program:
F. J. Haydn – Duet barytonowy D-dur Hob. X:II + XII: 3 + 5
Jacques Offenbach – Cours methodique de duo, Op. 54 Suite No. 2 (cz. I-III)
Valentyn Sylvestrov – 25.X.1893... À la mémoire de P.I. Tchaïkovski pour deux violoncelles

Magdalena Bojanowicz – wiolonczelistka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie kontynuuje swoją edukację na studiach Master Solist w Berlinie. Laureatka licznych konkursów: I nagroda 45. Międzynarodowego Konkursu Jeunesses Musicales w Belgradzie (2015), II nagroda i dwie Nagrody Specjalne (za najlepsze wykonanie utworów W. Lutosławskiego) VIII Międzynarodowego Konkursu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (2011) czy II nagroda 69. Międzynarodowego Konkursu L. van Beethovena w Hradec. Występowała z wieloma orkiestrami pod dyrekcją m. in.: Tadeusza Wojciechowskiego, Jerzego Koska, Michała Nesterowicza czy Pawła Przytockiego oraz brała udział w festiwalach poświęconych muzyce współczesnej czy wiolonczelowej.
Magdalena Bojanowicz była także stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, zaś w 2009 roku została laureatką prestiżowego stypendium „Młoda Polska”, które pozwoliło na nagranie płyty „Satin” z polską muzyką współczesną w duecie z Maciejem Frąckiewiczem. Album przyniósł duetowi tytuł laureata Paszportów Polityki, a następnie nominację do Fryderyków. Artystka współtworzy obecnie warszawską grupę „Cellonet” prowadzoną przez Andrzeja Bauera.

Bartosz Koziak – ukończył z odznaczeniem „Magna cum Laude” Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Conservatoire National Superieur de Musique de Paris. Laureat licznych konkursów: zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (2001), zdobywca II nagrody na konkursach Isang Yun’a w Tongyeong (Korea) i Kijowie im. Mikola Lysenki, zdobywca I nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie.
Jako solista współpracował z takimi orkiestrami jak: Filharmonia Narodowa, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Münchener Kammerorchester, Praska Filharmonia, Orkiestrami Radiowymi w Warszawie i Budapeszcie, Narodową Orkiestrą Ukrainy, Młodzieżową Orkiestrą Armenii, pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, Jana Krenza, Antoniego Wita, Gabriela Chmury, Jacka Kaspszyka, Massimiliano Caldi, Volodymira Syrenki, Ole Rudnera. Występuje na licznych festiwalach w Polsce i zagranicą. Od kilku lat jest regularnie zapraszany do udziału w projektach koncertowych Krzysztofa Pendereckiego. W dyskografii Bartosza Koziaka znajdują się nagrania: „Concerto grosso” pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, II Koncert wiolonczelowy Grażyny Bacewicz, utwory na wiolonczelę i fortepian nagrane z Justyną Danczowską. Bartosz Koziak reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Współtworzy Warszawską Grupę Wiolonczelową „Cellonet”.


10 lutego 2017 – Muzyka polsko-japońska

Japońscy kompozytorzy muzyki filmowej i Fryderyk Chopin. To nietypowe połączenie muzyczne zaproponowała Emiko Hasegawa. Pianistka zagra kompozycje Ryuichiego Sakamoty, autora ścieżki dźwiękowej do filmu „Wesołych Świąt, pułkowniku Lawrence” (1983) oraz Joe Hisaishiego, który skomponował muzykę do ponad 100 filmów (w tym do anime, we współpracy z reżyserem Hayao Miyazakim). Spośród utworów Fryderyka Chopina usłyszymy znane, ale jednocześnie najbardziej nastrojowe miniatury fortepianowe.

Program koncertu:
Ryuichi Sakamoto - Merry Christmas Mr. Lawrence
F.Chopin - Nokturn cis-moll Lento con gran espressione
Ryuichi Sakamoto - Agua
F.Chopin - Waltz Op.34-2 a-moll
Ryuichi Sakamoto - The Sheltering Sky Theme
F.Chopin - Prelude Op.28-15 Des-dur
Ryuichi Sakamoto - Energy Flow
F.Chopin - Noktrun Op.9-2 Es-dur
Joe Hisaishi - Green Requiem
F.Chopin - Waltz Op.64-2 cis-moll
Joe Hisaishi - The Wind Forest

Emiko Hasegawa – japońska pianistka i pedagog. Urodziła się w 1977 roku Nagano w Japonii. Dzięki wyjątkowym uzdolnieniom muzycznym w wieku 3 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie pod kierunkiem prof. Ikuko Nomura. W 2004 roku ukończyła studia w College of Music Nagoya w klasie fortepianu u prof. Iriny Zaritzkiej i prof. Keiko Hirose, po ukończeniu studiów pracowała jako asystent na uczelni oraz nauczyciel muzyki w firmie YAMAHA. W 2007 roku ukończyła studia podyplomowe w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Teresy Manasterskiej. Artystka uczestniczyła w wielu festiwalach i koncertach na świecie. Jej zainteresowania muzyczne skupiają się wokół twórczości Chopina, Debussyego, Bacha i Mozarta. 

Koncerty pod gwiazdami polecamy od 15. roku życia
Uwaga - W wyjątkowych sytuacjach może nastąpić zmiana wykonawcy i repertuaru.


13, 20 i 27 stycznia, 3 lutego 2017 – Barwy muzyki, barwy Wszechświata

Myli się ten, kto uważa, że mazurki były królestwem jedynie Fryderyka Chopina. Niektóre jego miniatury wkraczają w późną konwencję gatunku i stają się inspiracją dla kompozytorów z przełomu wieków – Juliusza Janothy, Romana Statkowskiego czy Raula Koczalskiego. Również w muzyce Mikołaja Konstantego Ciurlionis „wybrzmiewa” od czasu do czasu Chopin. Twórczość tego litewskiego kompozytora jest pod pewnym względem unikatowa. M. Ciurlionis zajmował się również malarstwem – stąd obecna w kompozycjach próba „połączenia” obu dziedzin sztuki. Klarownym przykładem są preludia i nokturny, w których współbrzmienia zyskują niemal konkretne kolory.

Program:

Mikołaj K. Ciurlionis:
Nokturn cis-moll VL 183
Preludium Des-dur VL 187 „Pastorale”
Preludium a-moll VL 175 „Mirage”
Preludium h-moll VL 182
Juliusz Janotha:
Mazurek op. 1 nr 1
Roman Statkowski:
Mazurek op. 2 nr 1
Raul Koczalski:
Mazurek op. 60
Fryderyk Chopin:
Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Nokturn cis-moll op. posth.
Walc Des-dur op. 64 nr 1
Berceuse Des-dur op. 57
Haxameron Var. 6
Preludium Des-dur op. 28 nr 15

Aleksandra Hurkała – naukę gry rozpoczęła w wieku 7 lat. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Jarosława Drzewieckiego. Artystka brała udział w licznych kursach pianistycznych u wybitnych instrumentalistów takich jak: Kevin Kenner, Viera Nosina, Aleksandra Zvirblyte, Monika Sikorska-Wojtacha. Jest laureatką II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Druskiennikach na Litwie (2012), I nagrody na International Master for Music Teachers w Warszawie (2014), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kopenhadze (2014), nagrody „Indywidualność Muzyczna Forum” w Sanoku (2013). Aleksandra Hurkała jest prócz tego laureatką Polskiego Festiwalu Sztuki „Orzeł 2016”. Prawykonała Sonatę op. 1 Witolda Lutosławskiego oraz „Wielką Sonatę” op. 8 Franciszka Lessla. Współpracowała również z kwartetem Lwowskiej Akademii Muzycznej wykonując koncerty J. S. Bacha w Polsce i za granicą. Od 2013 roku jest dyrektorem artystycznym i współorganizuje cykl „Koncert 5-kultur”.

* * * * * * * *
Opis koncertu przygotowała p. Aleksandra Gruda.


23, 30 grudnia 2016 i 6 stycznia 2017 – Koncert noworoczny

Koniec grudnia i początek stycznia to kalendarzowe zamknięcie starego i otwarcie nowego roku. W te chłodne wieczory rozświetlane blaskiem planety Wenus będącą „pierwszą gwiazdką” na zimowym niebie, zapraszamy na kontemplację niebiańskich przestworzy przy muzyce. Usłyszymy m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Aleksandra Arutuniana i Leonarda Cohena, w opracowaniu Tomasza Woźniaka (trąbka, flugelhorn) i Aldony Nawrockiej (fortepian), które poprzedzą jej, specjalnie na tę okazję skomponowane, „Preludia świetlne” [Preludes de lumiere].

Aldona Nawrocka – kompozytorka, pianistka, pedagog, absolwentka AMFC w Warszawie (kl.M. Borkowski), doktor sztuki muzycznej. Stypendystka MusikHochschule Luzern (kl. B.Skrzypczak). Uczestniczka kursów kompozycji (m.in. E.Sikora, S.Montegue, A.Brødsgaard), także Académie de Musique du XX-éme siécle w Paryżu (P.Boulez, D.Robertson), oraz organizowanej przez IRCAM Académie d’Eté (B. Ferneyhough, M-A.Dalbavie). Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Wielokrotnie brała udział w interdyscyplinarnych projektach artystycznych w kraju i zagranicą, Tworzy muzykę instrumentalną, wokalną, elektroakustyczną. Pracuje jako adiunkt w UMFC. 

Tomasz Woźniak – trębacz, absolwent AMFC w Warszawie, doktor sztuki muzycznej, stypendysta Ministra Kultury (Conservatoire Supérieur w Paryżu-kl.Guy Touvron). Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in. I nagroda Grand Prix - I Ogólnopolski Festiwal Trębaczy-Kalisz, I nagroda-Konkurs YAMAHY-Poznań, Nagroda Kameralna -VII Międzynarodowy Konkurs Klassik-Festival Ruhr oraz dwukrotny półfinalista Konkursu im. M. André w Paryżu. Koncertuje jako solista i kameralista współpracując z wybitnymi artystami i dyrygentami. W repertuarze posiada utwory od baroku po muzykę najnowszą. Pracuje w Polskiej Orkiestrze Radiowej. tomwozniaktrumpet.com/ 


2, 9 i 16 grudnia 2016 – Wieczór poezji

Muzyka i poezja stanowiły w starożytności niepodzielną całość. Na przestrzeni wieków zmieniały się ich funkcje, w wyniku czego człowiek zaczął postrzegać je jako elementy samodzielne. O tym, że muzyka i słowo nadal opowiadają te same historie przekonamy się podczas kolejnego Koncertu pod Gwiazdami. Pianistka Maria Gabryś wykona dla nas utwory Mariana Sawy, Aldony Nawrockiej, Władysława Żeleńskiego i Karola Szymanowskiego. Kompozycje muzyczne uzupełni i wzbogaci brzmienie słów deklamowanych przez aktora Wiesława Komasę, który na tę okoliczność wybrał wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Bolesława Leśmiana oraz Romana Brandstaettera.

Wiesław Komasa – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, a także reżyser teatralny, lektor i recytator. Absolwent PWST w Krakowie. W teatrze zadebiutował w 1971 r., grał w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w Poznaniu i w Teatrze Polskim w Warszawie. Występował gościnnie na wielu scenach całej Polski. Jako reżyser współpracował z wieloma teatrami w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu nagród aktorskich.

Maria Ludwika Gabryś – pianistka wyróżniająca się szerokimi zainteresowaniami muzycznymi oraz umiejętnością gry na fortepianie współczesnym, mozartowskim Hammerklavier oraz romantycznym pianoforte. Absolwentka i doktor habilitowana Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Mistrzowskie szlify zdobywała w Szwajcarii u prof. Ivana Klansky‘ego w Luzernie i u prof. Jespera Christensena w Schola Cantorum Basiliensis.
Maria Gabryś jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury, Towarzystwa im. F. Chopina i prestiżowej Fundacji Crescendum est Polonia oraz laureatką wielu konkursów. Koncertowała w krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii. Jej liczne doświadczenia muzyczne pozwalają na swobodne poruszanie się w repertuarze od XVIII w. do prawykonań muzyki współczesnej.
Najważniejsze nagrody: I nagroda na konkursie L. v. Beethovena w Hradec (Czechy), I nagroda na konkursie Edwin Fischer Wettbewerb w Luzern (Szwajcaria), I nagroda na konkursie na instrumentach historycznych Chopin Golden Ring w Słowenii.
www.mariagabrys.eu


11, 18 i 25 listopada 2016 – Sequenza

Niektórzy wierzą, że Niccolò Paganini sprzedał swoją suszę diabłu, by stać się największym wirtuozem skrzypiec swoich czasów. Jego sława trwa po dzień dzisiejszy. Diabelsko skomplikowane kaprysy i niebiańskie projekcje na kopule planetarium będą współtworzyć koncert skrzypka Janusza Wawrowskiego. Prócz tego artysta wykona kompozycje Grażyny Bacewicz i Bjarne Brustada. W swoich formach nawiązują one do epoki klasycyzmu i baroku, w brzmieniu – korzystają ze zdobyczy dwudziestego wieku.

Program:
Grażyna Bacewicz – Sonata na skrzypce solo nr 2
Bjarne Brustad – Eventyr Suite
Niccolò Paganini – Kaprysy: nr 6, nr 20, nr 24

Janusz Wawrowski – jest absolwentem i wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem profesora Mirosława Ławrynowicza, Yaira Klessa oraz Salvatore Accardo.
Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Koncertował w Filharmonii Berlińskiej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Victoria and Albert Museum w Londynie, De Doelen Concertgebouw w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Teatro Teresa Carreno w Caracas i in. Gościł na wielu renomowanych festiwalach m.in. na festiwalu Chopin i Jego Europa, Salzburger Festspiele, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Festiwalu Muzyki Polskiej, Festiwalu Prawykonań, Transatlantyk Festival oraz Bebersee Festival.
Jako solista występował ze wszystkimi renomowanymi orkiestrami w Polsce, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Polską Orkiestrą Radiową i Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, a także z orkiestrami czeskimi, ukraińskimi, Südwestdeutsche Philharmonie oraz Sinfόnica de la Juventud Venezolana Simόn Bolivar.
W swojej karierze artysta współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, wśród których znaleźli się: Conrad van Alphen, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Mykola Diadiura, Agnieszka Duczmal, Michał Dworzyński, Arthur Fagen, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Tomáš Netopil, Vladimir Ponkin i Antoni Wit.
Janusz Wawrowski dokonał licznych premier koncertów skrzypcowych: Vivaldi Recomposed Maxa Richtera i The Four Seasons Sukhi Kanga (polskie premiery), światowej prapremiery L.A. Concerto Tomasza Jakuba Opałki oraz premierowego nagrania koncertu skrzypcowego Óneiros Dariusza Przybylskiego. Nagrał również muzykę Jana A. P. Kaczmarka do hollywoodzkich filmów Evening (reż. Lajos Koltai) oraz Get low (reż. Aaron Schneider).

* * * * * * * *
Opis koncertu przygotowała p. Aleksandra Gruda.


21 i 28 października, 4 listopada 2016 – Pieśni nocy i przestrzeni

Od muzyki z dawnych epok po utwory współczesne. W trakcie tego koncertu usłyszycie zarówno pieśni Mieczysława Karłowicza do słów polskich poetów, jak i kompozycje najsłynniejszych impresjonistów: Claude’a Debussy'ego i Gabriela Fauré w wykonaniu Doroty Całek (sopran) przy akompaniamencie Urszuli Świerczyńskiej (fortepian). Przekonajcie się, jak pod rozgwieżdżonym niebem może rozbrzmieć pieśń – forma muzyczna towarzysząca nam od najdawniejszych czasów. Każdy z utworów poprzedzi interludium skomponowane na fortepian.

Dorota Całek – absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny) oraz Akademii Muzycznej im. G i K. Bacewiczów w Łodzi, doktor sztuk muzycznych, logopeda. W latach 1994- 2009 była solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, w której wykonywała partie w operach m. in. C. Monteverdiego, G. Rossiniego i L. Janačka. Wraz z zespołem tego teatru występowała niemal w całej Europie i poza jej granicami. Współpracowała także z Teatrem Roma w Warszawie i Operą Bałtycką w Gdańsku. Za swój największy sukces sceniczny artystka uważa partię Kościelnichy w pierwotnej wersji Jenufy L. Janačka, wystawionej w 2004 r.
Śpiewaczka wykonuje i nagrywa obecnie głównie repertuar polski, z jednej strony prezentując muzykę zapomnianą, np. Aleksandra Zarzyckiego, Ludomira Michała Rogowskiego, z drugiej zaś – biorąc udział w prawykonaniach utworów m. in. Romualda Twardowskiego, Mariana Sawy. Zajmuje się także działalnością dydaktyczną: pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu) oraz na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uczy emisji głosu.

Urszula Świerczyńska – ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na dwóch wydziałach: instrumentalnym oraz kompozycji i teorii muzyki. Już będąc studentką zaczęła pasjonować się muzyką Ludomira Michała Rogowskiego, zaś swoje twórcze poszukiwania uwieńczyła pracami naukowymi i koncertami - choćby wykonując jego kompozycje w Konsulacie Generalnym w Kolonii czy Trybunale Koronnym w Lublinie podczas koncertu Rogowski In memoriam. Posiada w swym dorobku również prawykonania muzyki polskiej. Wraz z artystkami Dorotą Całek (sopran) oraz Alicją Wołyńczyk (saksofon) wykonała po raz pierwszy utwór Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, natomiast podczas XVIII Lubelskiego Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego prawykonała polskie utwory Ludomira Michała Rogowskiego.
Pianistka jest również pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I st. nr 2 im Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Warszawskiej Szkole Muzycznej na stanowisku kierownika sekcji fortepianu.


30 września, 7 i 14 października 2016 – Betelgeuse

Akordeon nie przypomina swoim wyglądem instrumentu dętego, który stanowi. Kojarzony jest w Polsce częściej z folklorem, niż salami koncertowymi. Na szczęście stan ten ulega stopniowej zmianie, szczególnie za sprawą poszukującej nowych brzmień muzyki współczesnej. O tym, jak może brzmieć akordeon, przekonamy się w trakcie koncertu Rafała Łuca. Instrumentem towarzyszącym będzie elektronika – czeka nas zatem dźwiękowa podróż w przyszłość w otoczeniu projekcji gwiezdnych konstelacji. Na program koncertu składają się nowe kompozycje wrocławskich kompozytorów, z którymi Rafał Łuc pracuje nad poszerzaniem repertuaru akordeonowego.

Program:
Michał Moc - Betelgeuse na akordeon chromatyczny i taśmę
Paweł Hendrich - Accant na akordeon i komputer
Sławomir Kupczak - 4 tańce z przygrywką na akordeon i komputer
Cezary Duchnowski - acc++ca na akordeon i komputer

„Doskonały akordeonista” – przeczytać można w Ruchu Muzycznym na temat Rafała Łuca, absolwenta Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Royal Academy of Music w Londynie. Muzyk obie uczelnie ukończył z wyróżnieniem. Już od najmłodszych lat wykazywał predyspozycje do gry: będąc zaledwie 15-letnim instrumentalistą wystąpił po raz pierwszy jako solista z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej. W trakcie pobytu w Wielkiej Brytanii, po popisach w prestiżowych salach koncertowych, młody artysta zostaje opisany przez The Times jako „muzyk znacznie dojrzalszy niż jego wiek (…)”. Potwierdza to również jego dotychczasowy dorobek – jest laureatem wielu konkursów w kraju i za granicą, wraz z koreańską wiolonczelistką Hau-Eun Kim nagrał płytę wydaną przez wytwórnię Universal Music, tej jesieni ukaże się natomiast debiutanckie wydawnictwo duetu Duo Van Vliet, który współtworzy z altowiolistą Ianem Andersonem. Do tej pory doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich, współpracował również z wieloma znakomitymi dyrygentami jako solista i muzyk orkiestrowy. Ciekawym aspektem jego działalności jest bezpośrednia współpraca z kompozytorami nad nowym repertuarem akordeonowym – prawykonał nowe utwory solowe i kameralne m. in. Cezarego Duchnowskiego czy Pawła Hendricha. Efektem m. in. wspomnianej współpracy jest solowa płyta artysty wydana przez DUX pt. acc++ca, zawierająca utwory wrocławskich kompozytorów na akordeon i elektronikę.


26 sierpnia, 2 września i 23 września 2016 – Chopin na dobry wieczór

Jak brzmi muzyka nocy? Na to pytanie może odpowiedzieć tylko nokturn, gatunek, którego nazwę można przetłumaczyć po prostu – jako „nocny”. I właśnie trzy Nokturny Fryderyka Chopina wprowadzą nas w nastrój rozgwieżdżonego zimowego nieba podczas koncertu pianistki Marii Gabryś. Przy akompaniamencie preludiów przejdziemy w stronę mazurków, czasem radosnych jak wiosna, niekiedy zaś melancholijnych jak deszczowy dzień. Klamrę koncertu stanowić będzie Fantazja-Impromptu cis-moll op. 66., o nokturnowym charakterze, dla podsumowania kolejnego koncertu pod gwiazdami.

W programie utwory F. Chopina:
Nokturn Es-dur op.9 nr 2
Nokturn Es-dur op.55 nr 2
Nokturn Des-dur op.27 nr 2
Preludia op.28
    - E-dur nr 9
    - cis-moll nr 10
    - H-dur nr 11
    - Fis-dur nr 13
    - es-moll nr 14
    - Des-dur nr 15
Mazurek cis-moll op.6 nr 2
Mazurek c-moll op.30 nr 1
Mazurek h-moll op.30 nr 2
Mazurek a-moll op.17 nr 4
Fantaisie - Impromptu cis-moll op.66

Maria Ludiwka Gabryś – pianistka wyróżniająca się szerokimi zainteresowaniami muzycznymi oraz umiejętnością gry na fortepianie współczesnym, mozartowskim Hammerklavier oraz romantycznym pianoforte. Absolwentka i doktor habilitowana Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Mistrzowskie szlify zdobywała w Szwajcarii u prof. Ivana Klansky‘ego w Luzernie i u prof. Jespera Christensena w Schola Cantorum Basiliensis.
Maria Gabryś jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury, Towarzystwa im. F. Chopina i prestiżowej Fundacji Crescendum est Polonia oraz laureatką wielu konkursów. Koncertowała w krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii. Jej liczne doświadczenia muzyczne pozwalają na swobodne poruszanie się w repertuarze od XVIII w. do prawykonań muzyki współczesnej.
Najważniejsze nagrody: I nagroda na konkursie L. v. Beethovena w Hradec (Czechy), I nagroda na konkursie Edwin Fischer Wettbewerb w Luzern (Szwajcaria), I nagroda na konkursie na instrumentach historycznych Chopin Golden Ring w Słowenii.
www.mariagabrys.eu


22 lipca, 12 i 19 sierpnia 2016 – Muzyka polsko-japońska

Japońscy kompozytorzy muzyki filmowej i Fryderyk Chopin. To nietypowe połączenie muzyczne zaproponowała Emiko Hasegawa. Pianistka zagra kompozycje Ryuichiego Sakamoty, autora ścieżki dźwiękowej do filmu „Wesołych Świąt, pułkowniku Lawrence” (1983) oraz Joe Hisaishiego, który skomponował muzykę do ponad 100 filmów (w tym do anime, we współpracy z reżyserem Hayao Miyazakim). Spośród utworów Fryderyka Chopina usłyszymy znane, ale jednocześnie najbardziej nastrojowe miniatury fortepianowe.

Program koncertu:
1. Ryuichi Sakamoto – „Merry Christmas Mr Laurence”
2. F.Chopin – Noktrune cis-moll opus post LENTO CON GRAN ESPRESSIONE
3. Joe Hisaishi – Resphonia
4. F.Chopin – Prelude Des-dur op 28-15
5. Joe Hisaishi – The Twilight Shoe
6. F.Chopin – Walc a-moll  op 34-2
7. Ryuichi Sakamoto – energy flow
8. F.Chopin – Noktrune Es-dur op 9-2
9. Joe Hisaishi – Green Requiem
10.  F.Chopin – Walc cis-moll op 64-2
11.  Joe Hisaishi – Tunnel of wind 

Emiko Hasegawa – japońska pianistka i pedagog. Urodziła się w 1977 roku Nagano w Japonii. Dzięki wyjątkowym uzdolnieniom muzycznym w wieku 3 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie pod kierunkiem prof. Ikuko Nomura. W 2004 roku ukończyła studia w College of Music Nagoya w klasie fortepianu u prof. Iriny Zaritzkiej i prof. Keiko Hirose, po ukończeniu studiów pracowała jako asystent na uczelni oraz nauczyciel muzyki w firmie YAMAHA. W 2007 roku ukończyła studia podyplomowe w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Teresy Manasterskiej. Artystka uczestniczyła w wielu festiwalach i koncertach na świecie. Jej zainteresowania muzyczne skupiają się wokół twórczości Chopina, Debussyego, Bacha i Mozarta.


29 lipca i 5 sierpnia 2016 – Cztery pory kosmosu

W trakcie kolejnego Koncertu pod Gwiazdami będziemy mogli przysłuchać się wszystkim czterem porom roku, do tego w podwójnym muzycznym opisie – Antonio Vivaldiego oraz skrzypka Gustawa Ciężarka. Nikomu nie trzeba przypominać, jak brzmią i jak bardzo popularne są Cztery pory roku Vivaldiego. W ich towarzystwie usłyszymy autorskie kompozycje polskiego skrzypka, zainspirowane zmieniającą się przyrodą. Koncert na dobre wprowadzi nas w lato. W drugiej części usłyszymy nawet burzę, ale po niej z pewnością wróci słońce.

Program:
One Violin Band - Jesienny Wodospad
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Jesień cz. 3
One Violin Band - Winter central square
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Zima cz. 2
One Violin Band - Przedwiośnie
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Wiosna cz. 1
One Violin Band - Spring birds with Lena
One Violin Band - Spacer do lata
A. Vivaldi - Cztery pory roku: Lato cz. 3 

Gustaw Ciężarek jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki, prof. Mirosława Ławrynowicza, prof. Romana Lasockiego i dr Andrzeja Gębskiego. Ukończył staż artystyczny na kierunku kameralistyka w klasie prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Wielokrotnie uczestniczył w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie, Zakopanem i Fromborku doskonaląc swoje umiejętności u takich mistrzów jak Marina Yashvili, Wolfgang Marschner, Roland Baldini, Robert Szreder, Helen Brunner. Dwukrotnie otrzymał stypendium na udział w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Goch (Niemcy). W maju 2009 został laureatem Grand Prix w konkursie Zapomniana muzyka polska organizowanego przez wydawnictwo muzyczne Acte Prealable. W 2008 został laureatem II miejsca, oraz otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego na XII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Jest laureatem makroregionalnych przesłuchań skrzypcowych w Poznaniu i ogólnopolskich przesłuchań skrzypcowych w Elblągu. Koncertował jako solista z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, Opery na Zamku, Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Polsko-Niemiecką Orkiestrą Młodzieżową Pomerania, wykonując koncerty skrzypcowe Czajkowskiego, Wieniawskiego, Mendelsohna, Vivaldiego, Bacha. W roku 2011 wraz z pianistką Soyeon Lim nagrał debiutancką płytę ze wszystkimi utworami kameralnymi Władysława Żeleńskiego wydaną w wydawnictwie Acte Prealable. Jest stypendystą Prezydenta Miasta Szczecina oraz Towarzystwa Przyjaciół Szczecina. W roku 2013 otworzył muzyczny kanał One Violin Band na portalu YouTube, gdzie promuje muzykę skrzypcową. 

* * * * * * * *
Opis koncertu przygotowała dla nas p. Aleksandra Gruda studentka muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, której zainteresowania związane są z etnomuzykologią, psychologią muzyki oraz archeomuzykologii. Współpracowała z Polskim Radio RDC przy realizacji programów Mnie się to podoba i Niedzielny Poranek.


1 i 15 lipca 2016 – Gwiezdne preludia

W czasie koncerty usłyszymy preludia skomponowane przez Bacha, Szostakowicza i Szymanowskiego. Dziś to odrębny gatunek. Jednak w historii muzyki preludium funkcjonowało początkowo jako wstęp do bardziej rozbudowanej kompozycji. Tak było choćby u Jana Sebastiana Bacha. Dopiero z czasem kompozytorzy zaczęli tworzyć ich cykle. Karol Szymanowski w swoich Preludiach op. 1 nawiązuje do języka muzycznego Chopina. Kaskady dźwięków spływają w nich na słuchacza, by zaskakiwać akordami lub harmonijną melodią.

Program:
S.Rachmaninoff Preludia op.3 nr.2
D.Shostakovich Preludia op.34 nr.1.2.6.10
K.Szymanowski Preludia op.1 nr.1.2.7
F.Chopin Preludia op.28 nr.1.2.3.4.6.10.11.15.18.20.24
J.S.Bach Preludia nr.1.2.3.21.6 

Soyeon Lim – ukończyła Gimcheon High School of Arts w klasie prof. Myeong Hee Lee. Jest absolwentką klasy prof. Yeon Jung Kim i klasy prof. Andrzeja Dutkiewicza w Keimyeong University of Music w Korei oraz klasy prof. Jerzego Sterczyńskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka Grand Prix VI edycji Konkursu Zapomniana Muzyka Polska organizowanego przez wydawnictwo Acte Prealable oraz II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego na XII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2008). W wieku 16 lat wystąpiła jako solistka, wykonując V Koncert Fortepianowy Ludwika van Beethovena z towarzyszeniem orkiestry Gimcheon High School of Arts. W roku 2005 koncertowała w ramach wschodnio-azjatyckiego festiwalu muzyki współczesnej Dong Asia Hyundae Eumak Je. Współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie, z Filharmonią Narodową, Teatrem Nowym w Łodzi oraz organizatorami Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie. Od 2014 jest wykładowcą na Uniwersytecie Keimyung w Deagu.

 

 

Archiwum Orbity Jazzu

13 grudnia 2019 – Tomasz Mreńca

Koncerty Tomasz Mreńcy bazują na złożonych, często nakładających się na siebie partiach skrzypcowych, które artysta łączy jednocześnie z głębokimi brzmieniami syntezatorów analogowych. Nadaje występom luźną strukturę, którą czujnie i z dużą świadomością kontroluje. To bardzo specyficzna muzyczna podróż, ukazująca wyjątkowo wrażliwego i świadomego artystę oraz niebanalnego, sprawnego instrumentalistę. Skrzypcowe pejzaże, kreacje pełne przestrzeni i nastrojowych tonów, przełamywane pełnymi napięcia improwizacjami. 

Tomasz Mreńca – artysta tworzący elektroniczno-akustyczne kompozycje na pograniczu gatunków, balansujący między ambientem a muzyką eksperymentalną. Muzycznie wychodzi poza ogólnie przyjęte i znane podziały, preparując nagrane dźwięki i tworząc z nich wyjątkowy klimat, oparty na syntetycznych barwach syntezatorów, skrzypiec i nagraniach terenowych. Jest autorem dwóch solowych albumów - „Peak” (2018 r.) oraz opublikowanego „Land” (2016 r.) Koncertuje z takimi artystami, jak Baasch oraz Daniel Spaleniak. Realizuje się również jako kompozytor muzyki do spektakli teatralnych i innych nieszablonowych projektów.

 


8 listopada 2019 – RGG – Memento

RGG to trójka absolwentów Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Wszyscy muzycy posiadają spore doświadczenie i dorobek, który potwierdzają nagrody, wyróżnienia i stypendia. Są artystami o wyjątkowej, rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się wyraźnie w przestrzeni nie tylko jazzu, ale też współczesnej muzyki improwizowanej o proweniencji europejskiej.

Łukasz Ojdana – przedstawiciel najmłodszej generacji pianistów europejskich. Artysta postrzegający kulturę brzmienia i osobowość twórcy jako nadrzędne elementy budulcowe wyrazistego muzycznego charakteru, w którym inspiracja wyraźnie dystansuje pojęcie naśladownictwa stylu mistrzów. Poszukiwania młodego pianisty rozpościerają się w szerokim zagadnieniu sztuki, dotykając obszarów literatury, filozofii, teatru i duchowości.

Maciej Garbowski – reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej, w której wyraźne wpływy technik charakterystycznych dla języka Lutosławskiego czy Pendereckiego syntetyzują z muzyczną erudycją i kontrabasową wirtuozerią. Garbowski eksploruje zagadnienie melodyki i harmoniki, wplatając w nią słowiański liryzm i autorski charakter przepełniony wrażliwością i subtelnością.

Krzysztof Gradziuk – esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Abstrakcyjność perkusyjnej treści w zestawieniu z elastycznością i wirtuozerią potęgują wrażenie niekonwecjonalnej sztuki gry, określając artystę mianem jednego z najbardziej oryginalnych perkusistów współczesnej, europejskiej sceny muzycznej.
 

Ostatni album RGG – „Memento” nawiązuje do doświadczeń artystycznych wynikłych z obcowania z ekspresją artystów europejskich zapraszanych do współpracy z zespołem. RGG to zespół jazzowy, a jazz to - w ogromnym skrócie - improwizacja + timing + interakcja. Każdy z tych elementów jest na płycie obecny, choć niekiedy w wymiarze ograniczonym, by nie rzec ascetycznym. Muzycy nie rzucają na szalę wszystkich atutów, nie biorą udziału w jazzowych wyścigach, oczekując od nas, słuchaczy, że całą resztę dopowiemy bądź zinterpretujemy sami. Na tym polega m.in. wartość tej płyty, która nawiązuje, sugeruje, inspiruje i podpowiada, pozostawiając resztę odbiorcom.
https://youtu.be/j-glJZrzenU

 


18 października 2019 – Grupa w Składzie:

MiloGrupa w Składzie: powstała na przełomie lat 60. i 70. Milo Kurtis namówił kolegę z technikum, saksofonistę Andrzeja Kasprzyka, by pojechali razem do komuny hipisowskiej w Ożarowie. Tam spotkali się z grającym na gitarze Jackiem Malickim („Krokodylem”). Po wymianie pierwszych dźwięków postanowili, że będą grać razem. Zadomowili się w klubie Sigma Uniwersytetu Warszawskiego.

Historia nazwy Grupa w Składzie: wiąże się z treścią formularza nadesłanego przez organizatorów II Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu. Jedna z linijek tekstu zawierała zwrot „zgłaszamy do konkursu grupę w składzie:”. Pamiętny moment, kiedy Milo Kurtis powiedział „wpiszmy to po prostu jako nazwę zespołu”, powinien przejść do historii konceptualizmu.

Zespół współpracował z artystami konceptualnymi (m.in. z Zofią Kulik, Pawłem Freislerem, Przemysławem Kwiekiem, Jerzym Kaliną) podczas ich rezydencji w klubie Sigma. Uczestniczył też w wielu innych działaniach i praktykach artystycznych, takich jak Czyszczenie SztukiOsiągnięcia awangardy a sztuka politycznaZjazd marzycieliPapierowy prorok. Grupa w Składzie: gościła w ramach rezydencji także w kilku innych – oprócz Sigmy – ważnych przestrzeniach artystycznych, m.in. w Repassage w Warszawie i Galerii El w Elblągu.

MiłoszW roku 2008 Milo Kurtis reaktywował zespół. W pierwszym po latach koncercie, zorganizowanym w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie przy okazji prapremiery filmu dokumentalnego w reżyserii Irka Dobrowolskiego „Spalony”, wystąpili: Jacek Malicki, Milo Kurtis i Witold Popiel. Ważnym wydarzeniem był też koncert, który odbył się 20 grudnia 2013 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, połączony z promocją pierwszego w historii grupy albumu. Na płycie znalazły się nowe kompozycje, 60-minutowy zapis występu na Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej oraz miks utworów improwizowanych towarzyszących zapisowi performance Janusza Bałdygi, Łukasza Szajny i Jerzego Onucha. Album wydało Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych "Trzecia Fala".

BartoszOd chwili swego powstania Grupa w Składzie: gra muzykę intuicyjną.

Z zespołem współpracowało gościnnie kilkudziesięciu artystów z kręgów muzyki jazzowej i współczesnej. Po reaktywacji w samej grupie również grało wielu znanych muzyków.

 

W Planetarium w „Grupie w Składzie:” zagrają:

Milo Kurtis – klarnet, klawisze, instrumenty różne
Miłosz Oleniecki – klawisze, moog, instrumenty różne
Bartosz Smorągiewicz – saksofon

Zdjęcia Milo Kurtisa: Jacek Piotrowski
http://grupawskladzie.com/

 


PremieraPremiera płyty „Planetarium”

...co chwilę coś jakby się rozpoczynało, ale to zaledwie przyzwyczajenie naszego umysłu, ludzkiego umysłu wychowanego na słuchaniu produkcji muzycznych, czy oglądaniu produktów plastycznych, dzieł z początkiem i końcem, takich OD – DO, zapakowanych jakby dla konsumenta, gotowych, tylko podgrzać w mikrofali w domu, strawić i... itd. Mamy więc tutaj jakby ODMOWĘ produkowania czegoś co staje się właśnie produktem. Można powiedzieć, że gdzieś TUTAJ leży ta subtelna granica pomiędzy produkcją a kreatywnością, czyli sztuka. Produkcja artystycznych przedmiotów bowiem nie jest tym samym co czysta twórczość, która przecież powinna unikać ram, unikać bycia zakleszczoną w procesie produkcyjnym tzw. dzieła sztuki a raczej czegoś, co na pewno kojarzyć się będzie ze sztuką. Tak funkcjonuje bowiem nasz umysł i tak to funkcjonowanie należy przekraczać, jeśli chce się tworzyć a nie wytwarzać. Nikt oczywiście nie może zmuszać muzyka czy malarza do tworzenia lub wytwarzania. To raczej cecha intymnie osobista i tę cechę tutaj, na tej płycie bardzo słychać. Słychać też jak muzycy słuchają siebie nawzajem, dopowiadając tło, czy kontrapunkt, czy kontrast, zawsze z tą miłosną delikatnością, która charakteryzuje coś więcej niż tylko granie na instrumencie. A co? Tylko wysłuchanie z tą samą uwagą, którą muzycy tutaj poświęcają sobie nawzajem, może odpowiedzieć na to pytanie a może i na parę innych pytań... Kto wie?

Autor tekstu: Tomasz Hołuj
 


8 marca, 30 sierpnia 2019 – Jerzy Przeździecki i Andrzej Karałow

Improwizowana, spontaniczna opowieść, która prowadzi słuchacza przez różnorodne stylistycznie momenty, będące próbą stworzenia własnego świata. Świata, w którym kolor jest dominującym elementem formotwórczym wspólnego języka muzycznego. Wędrując przez wewnętrzne krajobrazy dźwiękowe takich instrumentów jak syntezator Buchla Music Easel, syntezator modularny, fortepian czy DSI Prophet 6, artyści podejmują wyzwanie sporządzenia mapy tych pozornie różnych muzycznych krain i scalenia ich w jedną, organiczną całość.
 

Andrzej Karałow – kompozytor , pianista. Wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz realizuje studia doktoranckie z kompozycji pod kierunkiem prof. Aleksandra Kościowa. Studia magisterskie w klasie prof. Stanisława Moryto oraz w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył z wyróżnieniem. W roku 2017 otrzymał wyróżnienie Magna Cum Laude macierzystej uczelni. Jest laureatem wielu ogólnopolskich  i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kompozytorskich. W marcu 2018 roku wydał swoją pierwszą autorską płytę „Wir” nagraną w duecie z Jerzym Przeździeckim. W roku 2018/19 został objęty mentorskim programem London Philharmonic Orchestra Young Composers Programme.

Jerzy Przeździecki – producent elektroniki. Muzyka nie ma dla niego granic. Występował na Warszawskiej Jesieni i na największych festiwalach muzyki elektronicznej. Balansując na styku gatunków, od lat szlifuje swój oryginalny, muzyczny język. Trzyma się z dala od utartych formuł i zaskakuje swoim brzmieniem. Najważniejsza jest dla niego improwizacja, z której wyłania się esencja muzycznej struktury. Eksperymentuje i nie stroni od pracy z innymi artystami. Grał wspólnie z Krzysztofem Knittlem, Jerzym Mazzollem czy Andrzejem Karałowem, z którym ostatnio nagrał album „Wir”. Jeden z jego utworów został wykorzystany przez zespół Depeche Mode. Jest drugim polskim artystą, który wydał płytę w legendarnej wytwórni Cocoon Records prowadzonej przez Svena Vatha.
 

14 czerwca 2019 – beluga stone

beluga stone to projekt Macieja Sondija i Jędrzeja Dudka - założycieli zespołu P.Unity, duchowych braci, tworzących wspólnie od trzynastego roku życia. Zebrane przez duet utwory charakteryzuje wielowarstwowość, skłonność do transowej powtarzalności i płynne przeplatanie formy beat- tape’u z myśleniem stricte piosenkowym. Twórczość beluga stone jest inspirowana klasyką skrzyżowaną z soulem i psychodelią spod znaku Funkadelic, Sly & The Family Stone czy The Band Of Gypsys, ale też współczesnych twórców – od Connana Mockasina i Nicka Hakima, przez Jitwama i Andrew Ashonga po Turn On The Sunlight i Kikagaku Moyo. Debiutancki album „beluga trigga and master stone’s spiritual surfing” ukazał  się 20 kwietnia. W planetarium duo wystąpi ze wsparciem zespołu Spiritual Surfers w składzie: Rafał Dutkiewicz (perkusja) i Mikołaj Dobber (bas, klawisze).

Program:
Jeśli beluga stone jest rybą to kosmos jest wodą. Przestrzeń planetarium zdaje się być dla zespołu naturalnym środowiskiem. Rozlane, powtarzalne, transowe formy oraz tempo zachęcają do odpłynięcia w wygodnym fotelu i poddania się introspektywnemu seansowi przy wizualnym akompaniamencie obrazów nieba.

Posłuchaj na YouTubie >>
 

10 maja 2019 – Cosmic Live Electronic: Tomasz Pauszek i Przemysław Rudź

Muzyka i gwiazdy to idealne połączenie. Czy do tego harmonijnego duetu warto dołączyć  lasery? Sprawdzimy to! Tego wieczoru artystom towarzyszyć będą nie tylko wizualizacje nieba na kopule planetarium, ale także efekty laserowe. Koncert to część trasy koncertowej „20 YEARS”, promującej 20-lecie działalności Tomasza Pauszka oraz 10-lecie pracy twórczej Przemysława Rudzia. Usłyszymy szeroką gamę stylistyk, charakterystycznych dla obu artystów - ambient, rytmiczną elektronikę czy chillout electronica.
 

TOMASZ PAUSZEK
Kompozytor, wykonawca i producent muzyki elektronicznej. Jeden z producentów deep-housowej grupy Waxfood. Autor płyt oscylujących brzmieniowo wokół klasycznej elektroniki i jednoosobowych projektów Odyssey oraz RND. Przez kilka lat współtworzył i był członkiem jury Bydgoskiego Festiwalu Muzyki Elektronicznej „Synth Art Festival”. W latach 2004–2011 regularnie uczestniczył i grał koncerty w ramach Warsaw Electronic Festival. Tworzy również muzykę do bibliotek muzycznych.

PRZEMYSŁAW RUDŹ
Kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej. W swojej twórczości nawiązuje do dokonań słynnej szkoły berlińskiej (m.in. Tangerine Dream, Klaus Schulze, AirSculpture, Arcane i wielu innych), wzbogacając ją elementami harmonii rocka progresywnego.
 

Pokazy z wykorzystaniem laserów mogą być niewskazane dla osób z niektórymi schorzeniami (np. z epilepsją).
 


14 grudnia 2018 – INTERPLAY Jazz Duo

Muzyka INTERPLAY Jazz Duo w składzie: Kamil Urbański (fortepian), Jędrzej Łaciak (bas) charakteryzuje się nowoczesną harmonią, innowacyjną formą oraz dbałością o współbrzmienie instrumentów. Często nawiązuje do dokonań muzyki klasycznej oraz polifonii. Repertuar stanowią kompozycje własne członków duetu, m.in.: „5 h Non-Stop” (K. Urbański), „Black Coffin-Shaped Snuff Box” (K. Urbański), „Grandpa” (K. Urbański), „Long Distance Waltz” (J. Łaciak), „Second Moment of Sobriety” (J. Łaciak), „Papcio” (K. Urbański), a także interpretacje standardów jazzowych

Program:
1. Kamil Urbański, Collage
2. Jędrzej Łaciak, Kamil Urbański, Mr. Bill Evans
3. Jędrzej Łaciak, Searching for Nothing
4. Jędrzej Łaciak, Persistence of Adversity
5. Kamil Urbański, 5 h Non-Stop
6. Kamil Urbański, Papcio

INTERPLAY Jazz Duo – uznany w środowisku i wielokrotnie nagradzany duet jazzowy młodego pokolenia. Obaj członkowie zespołu są kompozytorami, instrumentalistami i aranżerami. Ukończyli studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie poznali się i założyli Interplay Jazz Duo w 2010 r. Muzycy współpracowali m.in. z takimi artystami, jak Wanda Warska, Andrzej Jagodziński, Wojciech Karolak, Stanisław Soyka, Kwartet Wilanów. W ramach Interplay muzycy realizują własne poszukiwania z zakresu harmonii, improwizacji i aranżacji.
• Skład zespołu: Kamil Urbański Fortepian Jędrzej Łaciak Bass
• Nagrody: 2013 – Nagroda Akademii Fonograficznej „Fryderyk” Muzyka Jazzowa – Debiut Roku 2012 - II miejsce w konkursie Muzyczne Scyzoryki 2012, Świętokrzyskie Nagrody Artystyczne 2012 - Główna Nagroda Konkursu Lotos Jazz Festival 14. Bielskiej Zadymki Jazzowej 2011 - III miejsce w konkursie 4th Azoty Tarnów International Jazz Contest 2011 - II Nagroda w konkursie „Powiew Młodego Jazzu” X Międzynarodowy „Krokus Jazz Festiwal” 2011 - „Jupitery 2011” – nagroda przyznana przez Starachowickie Centrum Kultury 2011 - Wyróżnienie Specjalne podczas konkursu Nadzieje Warszawy 2011, Tygmont 2011 - III Nagroda na 47. Wrocławskim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” 2011 2011 – Wyróżnienie na 47. Wrocławskim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” 2011

MEDIA O ZESPOLE:
Bardzo oryginalna koncepcja, niczego takiego wcześniej nie słyszałam. To imponujące, jak ci dwaj muzycy ze sobą grają!
Maria Schneider JAZZ FORUM 4-5/2012

Tylko dwójka, ale posłuchajcie, jak oni ze sobą współpracują i jak się nawzajem uzupełniają!
Jan Ptaszyn Wróblewski "Trzy Kwadranse Jazzu" 20.02.2012 r. "Trójka" Polskie Radio

Grają oni własne głównie kompozycje, ale mają bardzo oryginalną koncepcję, którą to koncepcję wyraża już sama nazwa zespołu Interplay, czyli współpraca, współdziałanie, współbrzmienie, wszystko to, co jest istotą jazzu. Dialog, wzajemne słuchanie się, wyczuwanie, reagowanie, akcja i reakcja. (…) Grają wspaniale, można powiedzieć fenomenalnie. (…) Jest to dwóch bardzo przemiłych, bardzo skromnych muzyków, których moim zdaniem czeka duża, ciekawa przyszłość.
Paweł Brodowski „Puls Jazzu" 28.02.2012 r. "Dwójka" Polskie Radio

Albumu słucha się z dużą przyjemnością – muzyka Interplay, choć daleka od awangardy, brzmi intrygująco i świeżo – oryginalność (rzadko spotykany skład, wysmakowana harmonia, brzmienie i dalekie od schematów formy utworów) jest chyba najważniejszą cechą całego projektu. Inną właściwością muzyki jest jednolitość i płynność narracji (…). Ostatni ważny element to precyzja, (…) sposób rozplanowania formy, sterowanie czasem.
Bogdan Chmura JAZZ FORUM 7-8/2012
 


9 listopada 2018 – Grupa w Składzie:

MiloGrupa w Składzie: powstała na przełomie lat 60. i 70. Milo Kurtis namówił kolegę z technikum, saksofonistę Andrzeja Kasprzyka, by pojechali razem do komuny hipisowskiej w Ożarowie. Tam spotkali się z grającym na gitarze Jackiem Malickim („Krokodylem”). Po wymianie pierwszych dźwięków postanowili, że będą grać razem. Zadomowili się w klubie Sigma Uniwersytetu Warszawskiego.

Historia nazwy Grupa w Składzie: wiąże się z treścią formularza nadesłanego przez organizatorów II Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu. Jedna z linijek tekstu zawierała zwrot „zgłaszamy do konkursu grupę w składzie:”. Pamiętny moment, kiedy Milo Kurtis powiedział „wpiszmy to po prostu jako nazwę zespołu”, powinien przejść do historii konceptualizmu.

JerzyZespół współpracował z artystami konceptualnymi (m.in. z Zofią Kulik, Pawłem Freislerem, Przemysławem Kwiekiem, Jerzym Kaliną) podczas ich rezydencji w klubie Sigma. Uczestniczył też w wielu innych działaniach i praktykach artystycznych, takich jak Czyszczenie SztukiOsiągnięcia awangardy a sztuka politycznaZjazd marzycieliPapierowy prorok. Grupa w Składzie: gościła w ramach rezydencji także w kilku innych – oprócz Sigmy – ważnych przestrzeniach artystycznych, m.in. w Repassage w Warszawie i Galerii El w Elblągu.

W roku 2008 Milo Kurtis reaktywował zespół. W pierwszym po latach koncercie, zorganizowanym w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie przy okazji prapremiery filmu dokumentalnego w reżyserii Irka Dobrowolskiego „Spalony”, wystąpili: Jacek Malicki, Milo Kurtis i Witold Popiel. Ważnym wydarzeniem był też koncert, który odbył się 20 grudnia 2013 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, połączony z promocją pierwszego w historii grupy albumu. Na płycie znalazły się nowe kompozycje, 60-minutowy zapis występu na Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej oraz miks utworów improwizowanych towarzyszących zapisowi performance Janusza Bałdygi, Łukasza Szajny i Jerzego Onucha. Album wydało Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych "Trzecia Fala".

MiłoszOd chwili swego powstania Grupa w Składzie: gra muzykę intuicyjną.

Z zespołem współpracowało gościnnie kilkudziesięciu artystów z kręgów muzyki jazzowej i współczesnej. Po reaktywacji w samej grupie również grało wielu znanych muzyków.

W Planetarium w „Grupie w Składzie:” zagrają:

Milo Kurtis – klarnet, klawisze, instrumenty różne
Jerzy Mazzoll – klarnet basowy i metalowy, instrumenty różne
Miłosz Oleniecki – klawisze, moog, instrumenty różne

Zdjęcia Milo Kurtisa i Jerzego Mazzolla: Jacek Piotrowski


12 października 2018 – Łukasz Ojdana solo

Łukasz Ojdana to polski pianista jazzowy młodego pokolenia i przedstawiciel najmłodszej generacji muzyków europejskich. Jest solistą tria RGG, uznawanego przez krytyków za jedną z najważniejszych polskich grup jazzowych naszych czasów. Artysta ukończył z wyróżnieniem studia w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Koncertuje na całym świecie. Współpracuje i nagrywa z najznakomitszymi postaciami współczesnego jazzu w Europie (Tomasz Stańko, Evan Parker, Verneri Pohjola, Samuel Blaser). Inspiruje go literatura, filozofia, teatr i duchowość.

Fot. Małgorzata Frączek

Projekt solowy, który artysta zaprezentuje w planetarium, składa się z autorskich improwizacji na temat słowiańskich pieśni ludowych i melodii sakralnych zapisanych w oryginalnej ruskiej notacji muzycznej zwanej kriukami. Ten bardzo osobisty projekt zdobył uznanie wśród słuchaczy na koncertach w Polsce, Czechach i w Niemczech.

 


10 sierpnia 2018 – Michał Sobierajski piano solo

Lubisz jazz i improwizację? Raz w miesiącu wyniesiemy Cię na „Orbitę Jazzu”, koncerty podczas których usłyszysz zarówno znane standardy, jak i prawdziwe kosmiczne improwizacje w duchu fussion czy awangardy. Koncertom towarzyszyć będą wizualizacje nieba na kopule planetarium. Obrazy nieba, kosmosu oraz najodleglejszych zakątków Wszechświata staną się inspiracją dla wykonawców, którzy stworzą dla nich muzyczną ilustrację w czasie realnym. Motywy kosmiczne wygenerują dźwięki różnych instrumentów, ale i sami muzycy wpłyną również na to, co widzowie będą mogli zaobserwować na ekranie. To trzeba zobaczyć i usłyszeć!Koncerty odbywają się w piątek raz w miesiącu o godz. 20.30 lub 19.00.

Program:
1. Frank Sinatra – Fly me to the moon
2. Chet Baker – My funny valentine
3. Ella Fitzgerald – Lullaby of Birdland
4. Tony Bennett – Body and Soul
5. Tony Bennett – The lady is a tramp
6. Elvid Presley – Fever
7. Nat king Cole – Unforgetteable
8. Louis Armstrong – What a Wonderfull World
9. Ray Charles – Georgia on my mind
10. Henry Mancini – Moon river

Michał Sobierajski – charyzmatyczny wokalista o nieprzeciętnych umiejętnościach pianistycznych, kompozytor, aranżer, osobowość sceniczna, czaruje publiczność pomysłowym łączeniem jazzowej wrażliwości z popową przystępnością. Absolwent kompozycji i aranżacji w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w kraju i za granicą. Finalista II edycji „The Voice of Poland”. Jego debiutancki album „Przed snem” (2015) zawiera 11 piosenek, które sam skomponował.


13 lipca 2018 – Nanook of the North

Stefan Wesołowski i Piotr Kaliński zaprezentują album Nanook of the North. Płyta jest autorskim soundtrackiem artystów do niemego filmu „Nanuk z Północy” (1922 r.).

Po premierze płyty (marzec 2018) Marek Horodniczy, dziennikarz Sceny Alternatywnej TVP Kultura napisał: 

(…) Muzyka stworzona przez Stefana i Piotra jest – tylko i aż! – syntezą ich artystycznych wrażliwości, przepuszczoną przez mroźną atmosferę Reykjavíku i Grenlandii, gdzie album był nagrywany i miksowany. Ulubione środki wyrazu obu artystów idealnie się tu równoważą, dając nową jakość. Raz do głosu wyraźniej dochodzi techno-IDMowy rytm Kalińskiego, a smyczkowe partie Wesołowskiego tworzą emocjonujące tło („Pingajoq”, „Arfernat”), kiedy indziej - przepiękne tematy Stefana ledwie zawieszone są na elektronicznym szkielecie rytmicznym Piotra („Sisamaat”). Jest tu też miejsce na urocze miniatury na sam fortepian („Tallimaat” - w tle słychać skrzypiący śnieg) i kompozycje eksperymentalne, z mrożącym krew w żyłach, narastającym noise’owym szumem („Arfineq-aappaat”) i łkającymi skrzypcami, zainfekowanymi miarowym, Pan Sonic’owym bitem („Arfineq-pingajuat”). Dopiero po kilku przesłuchaniach można docenić spójność i rozmach tego materiału. Uważne, najlepiej niezbyt głośne słuchanie, pozwoli też cieszyć się produkcyjnymi detalami i dziękami tła, które bardzo dobrze wpływają na całościowy odbiór. Reasumując – wspólne dzieło Wesołowskiego i Kalińskiego powinno ich wywindować na sam szczyt współczesnej muzyki na przecięciu eksperymentalnej elektroniki, ambientu i modern classical, bowiem trójmiejski duet reprezentuje najwyższy światowy poziom. W konkurencji „najzimniejsze płyty (około)elektroniczne” wszechczasów, debiut Nanooka można swobodnie postawić tuż obok „Elektrical Activity” Mind over MIDI, „Low On Ice” Alec Empire, „Oleva” Ø (Mika Vainio) oraz „Substraty” i „Cirque” Biosphere (echa tego ostatniego słychać zresztą np. w „Tulleq”). Panowie: chapeau bas!
 

Stefan Wesołowski – kompozytor, skrzypek i producent muzyczny, absolwent Académie Musicale de Villecroze we Francji. Związany z amerykańską wytwórnią płytową Important Records (wydającą Jima Jarmuscha czy Coil), francuską Ici D'ailleurs (muzyka do filmu „Amelia”) i brytyjskim publisherem Mute Song (reprezentującym Nicka Cave'a). Twórca muzyki do spektakli teatralnych, filmów I instalacji artystycznych. Jest nominowany do tegorocznych Paszportów Polityki.

Piotr Kaliński – producent muzyczny, realizator. Wielokrotnie nagradzany za udział w różnych projektach muzycznych. Regularnie koncertuje w Europie, Japonii i Kori. Jego ostatni album „Szum” (2017) Gazeta Wyborcza uznała za „brzmiący już jak klasyk”. Autor muzyki do filmów i seriali.


22 czerwca 2018 – Wschodzące gwiazdy

W przeddzień astronomicznego lata zapraszamy na koncert debiutujących w planetarium studentów i pedagogów specjalności „Jazz & World Music” Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Pod gwiazdami wystąpią prawdziwe muzyczne talenty, a niezwykłe kompozycje  połączą się z barwami kosmosu.

Wystąpią:
Weronika Mońka – skrzypce
Jan Wierzbicki – kontrabas
Andrzej Kowalski – gitara
Rafał Grząka – akordeon
Mateusz Kaszuba – fortepian
Rafał Łępa – fortepian
Rafał Olewnicki – perkusja


11 maja 2018 – P.Unity

P.Unity to dziewięcioosobowy warszawski skład w astralnej podróży od funkowych korzeni do nieznanych muzycznych rejonów. Po drodze nie stroni od rapu, psychodelicznego soulu czy elektroniki. Grupa koncertuje w niemal niezmienionym składzie od 2014 roku. W marcu 2017 roku ukazała się pierwsza EP-ka zespołu – „Mango”. W tym samym roku P.Unity nagrało dwa utwory na najnowszą płytę Michała Urbaniaka „Beats & Pieces”. Aktualnie zespół pracuje nad pierwszym albumem długogrającym.

Posłuchaj utworów z płyty Mango >

Program:
W planetarium P.Unity zagra materiał przygotowany specjalnie na tę okazję, oparty o kompozycje zespołu z EP-ki „Mango” oraz nadchodzącej płyty. Muzycy przewidzieli sporo miejsca na improwizacje i luźne formy – swoisty dźwiękowy hołd dla przestrzeni kosmicznej.

Zespół wystąpi w kameralnym pięcioosobowym składzie:
Maciej Sondij – gitara
Adrian Manowski – bas
Miłosz Oleniecki – instrumenty klawiszowe
Jędrzej Dudek – wokal
Rafał Dutkiewicz – perkusja


27 kwietnia 2018 – Cosmic Live Electronic: Wojtek Szczepanik

Wojtek Szczepanik należy do nurtu „modern classical”. Łączy muzykę klasyczną i klubową, wzbogacając brzmienie fortepianu klubowymi modulacjami syntezatorów, sampli i kontrolerów. Tak różnorodne instrumentarium pozwala artyście tworzyć niebanalne, przestrzenne aranże. Jego muzyka jest refleksyjna i emocjonalna, przepełniona energią, którą jeszcze wzmocni pokaz laserowy, towarzyszący koncertowi.

W programie koncertu znajdą się autorskie kompozycje Wojtka Szczepanika:
1. Loose yourself in the illusions
2. INSTINCT II
3. Awareness
4. We are the Universe
5. INSTINCT III
6. INSTINCT V
7. Bitter
8. Sweet
 


23 marca 2018 – Łukasz Ojdana solo

Łukasz Ojdana to polski pianista jazzowy młodego pokolenia i przedstawiciel najmłodszej generacji muzyków europejskich. Jest solistą tria RGG, uznawanego przez krytyków za jedną z najważniejszych polskich grup jazzowych naszych czasów. Artysta ukończył z wyróżnieniem studia w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Koncertuje na całym świecie. Współpracuje i nagrywa z najznakomitszymi postaciami współczesnego jazzu w Europie (Tomasz Stańko, Evan Parker, Verneri Pohjola, Samuel Blaser). Inspiruje go literatura, filozofia, teatr i duchowość.

Fot. Małgorzata Frączek

Projekt solowy, który artysta zaprezentuje w planetarium, składa się z autorskich improwizacji na temat słowiańskich pieśni ludowych i melodii sakralnych notowanych Kryukami - archaicznym typem notacji muzycznej. Ten bardzo osobisty projekt zdobył uznanie wśród słuchaczy na koncertach w Polsce, Czechach i w Niemczech.

 


23 lutego 2018 – Folk odyssey: Martyna Sojka i Maja Lenar

Projekt „Folk Odyssey” to świeże spojrzenie na muzykę ludową, w którym mieszają się brzmienia z pogranicza jazzu, muzyki elektronicznej i klasycznej. Melodie tradycyjne z różnych regionów Polski zostaną poddane reinterpretacji z  poszanowaniem ich pierwowzoru. Folklor w swojej prostocie zawiera bardzo duży ładunek emocjonalny, który artystki chciałyby przekazać słuchaczom, składając niejako hołd naszej tradycji muzycznej. Podczas koncertu będzie można usłyszeć znane pieśni ludowe: m.in. „Uwoż mamo”, „Zachodzi słoneczko” czy „Oj, chmielu, chmielu”, a także mniej spopularyzowane, takie jak „Od Sieradza płynie rzeka”. Tematy przewodnie melodii staną się inspiracją do improwizacji instrumentalno-wokalnych. Koncert „Folk Oddysey” nie jest pierwszym zwrotem w kierunku folkloru, na jaki zdecydowały się Martyna Sojka i Maja Lenar. Od kiedy poznały się na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym często wspólnie wykonywały pieśni ludowe oraz improwizacje bazujące na folklorze i poszukiwały formy, która najpełniej wydobędzie piękno z tego gatunku.

W programie:

Uwoż mamo
Zachodzi słoneczko
Pociez chłopcy
Róży kwiat
Dwa serduszka
W polu lipeńka
Od Sieradza płynie rzeka
Oj Chmielu Chmielu
Ludowizna (Jaśko, luby mój)

 

Martyna Sojka – muzyk, pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Muzyka jest największą pasją jej życia. Pochodzi z rodziny o głębokich korzeniach muzycznych, a w swoim zawodowym życiu uwielbia wyzwania. Prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci, jest nauczycielem dzieci niewidomych w Szkole Muzycznej I stopnia w Laskach. Jako współpracownik Polskiego Radia tworzy audycje muzyczną „Rytmika” w Polskim Radiu Dzieciom. Laureatka programu „Szansa na sukces” w odcinku z Ewą Farną, finalistka XVII Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” oraz VII Festiwalu pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” w Bydgoszczy.

Maja Lenar – pianistka, improwizatorka, pedagog. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Pasję nauczania realizuje prowadząc zajęcia z kształcenia słuchu i rytmiki w Szkole Muzycznej I stopnia "Presto". Współzałożycielka i pianistka zespołu „Banda de Chicas” oraz „Chili Band”. Wstępuje gościnnie z Anią Karwan, Elą Stasiuk czy Martyną Sojką. Można ją również usłyszeć w spektaklach „Klubu Komediowego”, gdzie występuje jako improwizatorka i akompaniatorka („Wieczór muzycznych krótkich gier”, „Fabularny przewodnik po mieliźnie trzeciego aktu”).

 


19 stycznia 2018 – Strzelczyk & Skowron & Jaros Trio

W programie:

1. Song for Jan – Maciej Strzelczyk
2. Rycerski Pikador – Maciej Strzelczyk
3. New Romantic Song – Maciej Strzelczyk
4. Primary – Janusz Skowron
5. Kill the Raven – Janusz Skowron
6. Whistle Walk – Janusz Skowron
7. In a Sentimental Mood – Duke Ellington
8. Here’s that Rainy Day – Jimmy Van Heusen
9. Body and Soul – Johnny Green
10. Alone Together – Arthur Schwartz
 

Maciej Strzelczyk – zaliczany do elity polskich i europejskich wiolinistów jazzowych. Współpracował z wieloma znakomitościami sceny jazzowej, m.in.: M. Bliziński, K. Jonkisz, S. Kulpowicz, W. Nahorny, Z. Namysłowski ,T. Stańko, A. Jagodziński, J. Szrom , I. Zając , E. Bem, J. Skowron, J. Śmietana. Koncertował m.in. z Irwingiem Lee III Jr., P. Caterine, P. Blanchard, Michael Patches Stewart, Frank Parker, Victor Bailey. Wielokrotnie nagradzany, m.in. pierwsza nagroda dla najlepszego instrumentalisty na Festiwalu Jazz nad Odrą oraz Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Magazyn Jazz Forum sześciokrotnie ogłosił go pierwszym skrzypkiem jazzowym w Polsce. Dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyk Jazzowy oraz Płyta Jazzowa. Ma na swoim koncie dwie płyty autorskie: MUSIC FOR M i JOBIM Jako leader grupy Set-Off otrzymał II nagrodę na Festiwalu Jazzowym w Hoeilart w Belgii.

Janusz Skowron – wybitny pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Współpracował z wybitnymi muzykami jazzowymi, m.in. z Tomaszem Stańko, Krzesimirem Dębskim, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Ścierańskim, nieżyjącym Zbigniewem Wegehauptem, Maciejem Strzelczykiem, Zbigniewem Jaremko Erickiem Marienthalem, Billem Evansem, Deanem Brownem i Randy Breckerem, Laureat m.in. nagrody Fundacji Kultury Polskiej im. Krzysztofa Komedy i Państwowej Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego. W 2009 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Niemal nieprzerwanie od 1982 jest corocznym laureatem Jazz Top – ankiety czytelników pisma Jazz Forum. Uczestniczył w nagraniu ponad 80 płyt.

Michał Jaros – kontrabasista, koncertował z czołowymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, m.in.: Ishmael Wadada Leo Smith, Ronnie Cuber, Judy Bady, David Linx, Patricia Barber, Dorużka, Jerome Sabbagh, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Piotr Baron, Grażyna Auguścik, Aga Zaryan, Grzegorz Karnas, Bernard Maseli, Michał Tokaj, Marek Dyjak. Za swoją twórczość doceniony nagrodami, m.in. w 1996 r. na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu został uznany za Nową Twarz Polskiego Jazzu otrzymując nagrodę Grand Prix, w 2002 roku razem z Pawłem Kaczmarczykiem i Pawłem Dobrowolskim I nagrodę w konkursie Jazz Juniors w Krakowie. W 2003 roku został laureatem nagrody Grand Prix w konkursie jazzu tradycyjnego Hot Jazz Spring w Częstochowie, otrzymując statuetkę Swingującego Kruka.

 


8 grudnia 2017 – Michał Sobierajski piano solo

Lubisz jazz i improwizację? Raz w miesiącu wyniesiemy Cię na „Orbitę Jazzu”, koncerty podczas których usłyszysz zarówno znane standardy, jak i prawdziwe kosmiczne improwizacje w duchu fussion czy awangardy. Koncertom towarzyszyć będą wizualizacje nieba na kopule planetarium. Obrazy nieba, kosmosu oraz najodleglejszych zakątków Wszechświata staną się inspiracją dla wykonawców, którzy stworzą dla nich muzyczną ilustrację w czasie realnym. Motywy kosmiczne wygenerują dźwięki różnych instrumentów, ale i sami muzycy wpłyną również na to, co widzowie będą mogli zaobserwować na ekranie. To trzeba zobaczyć i usłyszeć!Koncerty odbywają się w piątek raz w miesiącu o godz. 20.30 lub 19.00.

Program:
1. Frank Sinatra – Fly me to the moon
2. Chet Baker – My funny valentine
3. Ella Fitzgerald – Lullaby of Birdland
4. Tony Bennett – Body and Soul
5. Tony Bennett – The lady is a tramp
6. Elvid Presley – Fever
7. Nat king Cole – Unforgetteable
8. Louis Armstrong – What a Wonderfull World
9. Ray Charles – Georgia on my mind
10. Henry Mancini – Moon river

Michał Sobierajski – charyzmatyczny wokalista o nieprzeciętnych umiejętnościach pianistycznych, kompozytor, aranżer, osobowość sceniczna, czaruje publiczność pomysłowym łączeniem jazzowej wrażliwości z popową przystępnością. Absolwent kompozycji i aranżacji w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w kraju i za granicą. Finalista II edycji „The Voice of Poland”. Jego debiutancki album „Przed snem” (2015) zawiera 11 piosenek, które sam skomponował.


10 listopada 2017 – Piotr Matusik solo keyboards

Piotr Matusik – pianista, klawiszowiec, kompozytor. Urodzony 5 czerwca 1991 roku w Bielsku-Białej. Absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli, z którym od października 2015 roku koncertuje w duecie fortepianowm. Laureat wielu prestiżowych nagród, do których zalicza się między innymi I miejsce podczas międzynarodowego konkursu na kompozycje jazzową w Belgii – BJazz 2016 .

Tym razem muzyk wystąpi w odsłonie elektronicznej „Piotr Matusik Solo Keyboards”, używając dwóch wirtualno-analogowych syntezatorów oraz innych instrumentów klawiszowych. Muzyka zostanie w pełni zaimprowizowana podczas lotu przez planetaryjną przestrzen kosmiczną


13 października 2017 – INTERPLAY Jazz Duo

Muzyka INTERPLAY Jazz Duo w składzie: Kamil Urbański (fortepian), Jędrzej Łaciak (bas) charakteryzuje się nowoczesną harmonią, innowacyjną formą oraz dbałością o współbrzmienie instrumentów. Często nawiązuje do dokonań muzyki klasycznej oraz polifonii. Repertuar stanowią kompozycje własne członków duetu, m.in.: „5 h Non-Stop” (K. Urbański), „Black Coffin-Shaped Snuff Box” (K. Urbański), „Grandpa” (K. Urbański), „Long Distance Waltz” (J. Łaciak), „Second Moment of Sobriety” (J. Łaciak), „Papcio” (K. Urbański), a także interpretacje standardów jazzowych

Program:
1. Joseph Kosma, Autumn Leaves
2. Kamil Urbański, 5 h Non-Stop
3. Kamil Urbański, Papcio
4. Jędrzej Łaciak, Searching for Nothing
5. Jędrzej Łaciak, Persistence of Adversity
6. Jędrzej Łaciak, Kamil Urbański, Mr. Bill Evans
7. Kamil Urbański, Collage

INTERPLAY Jazz Duo – uznany w środowisku i wielokrotnie nagradzany duet jazzowy młodego pokolenia. Obaj członkowie zespołu są kompozytorami, instrumentalistami i aranżerami. Ukończyli studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie poznali się i założyli Interplay Jazz Duo w 2010 r. Muzycy współpracowali m.in. z takimi artystami, jak Wanda Warska, Andrzej Jagodziński, Wojciech Karolak, Stanisław Soyka, Kwartet Wilanów. W ramach Interplay muzycy realizują własne poszukiwania z zakresu harmonii, improwizacji i aranżacji.
• Skład zespołu: Kamil Urbański Fortepian Jędrzej Łaciak Bass
• Nagrody: 2013 – Nagroda Akademii Fonograficznej „Fryderyk” Muzyka Jazzowa – Debiut Roku 2012 - II miejsce w konkursie Muzyczne Scyzoryki 2012, Świętokrzyskie Nagrody Artystyczne 2012 - Główna Nagroda Konkursu Lotos Jazz Festival 14. Bielskiej Zadymki Jazzowej 2011 - III miejsce w konkursie 4th Azoty Tarnów International Jazz Contest 2011 - II Nagroda w konkursie „Powiew Młodego Jazzu” X Międzynarodowy „Krokus Jazz Festiwal” 2011 - „Jupitery 2011” – nagroda przyznana przez Starachowickie Centrum Kultury 2011 - Wyróżnienie Specjalne podczas konkursu Nadzieje Warszawy 2011, Tygmont 2011 - III Nagroda na 47. Wrocławskim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” 2011 2011 – Wyróżnienie na 47. Wrocławskim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” 2011

MEDIA O ZESPOLE:
Bardzo oryginalna koncepcja, niczego takiego wcześniej nie słyszałam. To imponujące, jak ci dwaj muzycy ze sobą grają!
Maria Schneider JAZZ FORUM 4-5/2012

Tylko dwójka, ale posłuchajcie, jak oni ze sobą współpracują i jak się nawzajem uzupełniają!
Jan Ptaszyn Wróblewski "Trzy Kwadranse Jazzu" 20.02.2012 r. "Trójka" Polskie Radio

Grają oni własne głównie kompozycje, ale mają bardzo oryginalną koncepcję, którą to koncepcję wyraża już sama nazwa zespołu Interplay, czyli współpraca, współdziałanie, współbrzmienie, wszystko to, co jest istotą jazzu. Dialog, wzajemne słuchanie się, wyczuwanie, reagowanie, akcja i reakcja. (…) Grają wspaniale, można powiedzieć fenomenalnie. (…) Jest to dwóch bardzo przemiłych, bardzo skromnych muzyków, których moim zdaniem czeka duża, ciekawa przyszłość.
Paweł Brodowski „Puls Jazzu" 28.02.2012 r. "Dwójka" Polskie Radio

Albumu słucha się z dużą przyjemnością – muzyka Interplay, choć daleka od awangardy, brzmi intrygująco i świeżo – oryginalność (rzadko spotykany skład, wysmakowana harmonia, brzmienie i dalekie od schematów formy utworów) jest chyba najważniejszą cechą całego projektu. Inną właściwością muzyki jest jednolitość i płynność narracji (…). Ostatni ważny element to precyzja, (…) sposób rozplanowania formy, sterowanie czasem.
Bogdan Chmura JAZZ FORUM 7-8/2012


18 sierpnia 2017 – Deszcz meteorów

Koncert Agi Derlak to solowa interpretacja najnowszego albumu jej autorskiego tria pt. „Healing”. Utwory powstały nie tylko w wyniku inspiracji muzycznych ale przede wszystkim w wyniku rozmyślań nad słowem, przeżyciem, emocją. To muzyczne rozważanie na temat poszukiwań naszej wartości w świecie, który często zagłusza nasze prawdziwe „ja”.

W programie:

1. Intro – Aga Derlak
2. Waiting – Aga Derlak
3. The Word – Aga Derlak
4. The Ultimate Love – Aga Derlak
5. Mind The Things You Follow – Aga Derlak
6. Fears And Hopes – Aga Derlak
7. I Loves You Porgy – George Gerschwin

Aga Derlak – pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w klasie Pawła Tomaszewskiego, absolwentka Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale jazzu w klasie Michała Tokaja; Liderka Aga Derlak Trio, zespołu nagradzanego na licznych festiwalach jazzowych, m.in. II nagroda na Jazz Juniors (2013), II nagroda na Przeglądzie Młodych Zespołów Bluesowych i Jazzowych w Gdyni (2013), nagroda indywidualna na Krokus Jazz Festival (2014), Czech Jazz Contest (2015) oraz ZIlina Jazz Competition (2016). W 2015 roku wydała wraz z triem debiutancką płytę „First Thought” dla słowackiej wytwórni Hevhetia, za którą w 2016 roku otrzymała nagrodę Fryderyk w kategorii: jazz – fonograficzny debiut roku. W 2017 roku wraz ze swym triem wydała kolejną płytę „Healing”, z którą koncertuje po Polsce i Europie.


7 lipca 2017 – Poza horyzontem

Jak połączyć klasyczne brzmienie wiolonczeli z elektroniką? Co kryje się za granicą horyzontu zdarzeń, po której przekroczeniu materia zostaje bezpowrotnie uwięziona? Jak wyrazić to, czego fizyka nie potrafi opisać? Przekonacie się w czasie koncertu Agaty Kurzyk, która dzięki technice zapętlania dźwięku i użyciu loopera zabierze nas w podróż poza horyzont zdarzeń. Inspiracją dla muzyki i wizualizacji będą multiwszechświaty, teoria strun i czarne dziury, a więc miejsca wciąż niezbadane i niedostępne dla człowieka.

Agata Kurzyk – wiolonczelistka i kompozytorka, popularyzatorka nauki poprzez sztukę, studentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz specjalista biologii komórki w Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej. Czynnie koncertuje w kraju i za granicą. W czasie swoich występów wykorzystuje looper. Mistrzyni wschodniej Europy (Budapeszt 2012) i finalistka światowych mistrzostw w loopowaniu BOSS Loop Station World Championship 3 (Anaheim/LA/USA 2013). Stypendystka Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, gość specjalny na Stoff Fringe Festival (Sztokholm, 2013), laureatka Nagrody Stoff dla najlepszej artystki Festiwalu Sopot Fringe Festiwal (2012).

www.agatakurzyk.com/pl/


9 czerwca 2017 – Midnight tango

Koncert „The New Warsaw Trio” zabierze nas w gwiezdną podróż, która odbędzie się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich to wizualna wędrówka po najodleglejszych galaktykach, zakamarkach wszechświata, ale także plantach sąsiadujących z Ziemią. Druga, to płaszczyzna muzyczna, w której gwiazdorska obsada kompozytorów i ich najbardziej spektakularne utwory w genialnej interpretacji tria, które niczym kameleon zmienia emocje w barwy, a utwory w historie pełne głębi i treści.

The New Warsaw Trio tworzą trzej młodzi, niezwykle utalentowani instrumentaliści, laureaci prestiżowych nagród na konkursach muzycznych w Polsce i za granicą. Zespół powstał w 2012 roku zaś inspiracją do podjęcia współpracy było zamiłowanie do muzyki Richarda Galliano, Astora Piazzolli oraz szeroko pojętej muzyki jazzowej. Zestawienie brzmienia akordeonu, kontrabasu i klarnetu pozwala muzykom tworzyć wspaniałe smooth-jazzowe nastroje, bogate w niezwykle ciekawe improwizacje, które z powodzeniem prezentują zarówno w klubach jazzowych jak i w dużych salach koncertowych. Repertuar zespołu obejmuje standardy jazzowe, utwory Richarda Galliano, Astora Piazzolli, Andre Astiera, Arta Van Damma oraz kompozycje własne, zyskujące szczególne uznanie publiczności. Program koncertów festiwalu La Folle Journée 2013 wypełniły utwory kompozytorów ściśle związanych z kulturą francuską, m.in.: Henri Betti, Hubert Giraud, Georges Moustaki.

W programie:

Richard Galliano – Tango pour Cloude
Astor Piazzola – Le Grand Tango
Edward Grieg – Per Gynt uwertura
Richard Galliano – French Touch
Astor Piazzolla – Oblivion
Richard Galliano – New York Tango
John Legend – All of me
Astor Piazzolla – Libertango

Rafał Grząka – akordeonista, doktor sztuki, adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat prawie czterdziestu międzynarodowych konkursów akordeonowych. Muzyk występuje jako solista i kameralista zdobywając uznanie publiczności na całym świecie. Na swym koncie ma nagrania dla takich wytwórni jak DUX, Karrot Kommando, Universal Music, czy Requiem Records.

 

Przemysław Skałuba – klarnecista i saksofonista, jeden z najwszechstronniejszych instrumentalistów swego pokolenia, z powodzeniem godzi pracę pedagogiczną i koncertową wykonując muzykę rozpiętą między klasyką po szeroko pojęte world music. Występował w takich projektach artystycznych jak Filharmonia Dowcipu, Śpiewające Fortepiany, od wielu lat jest kierownikiem muzycznym Marcina Dańca.

 

Konrad Kubicki – urodzony w 1980 roku w Warszawie. Kontrabasista oraz gitarzysta basowy. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertuje w kraju i za granicą. Jako muzyk sesyjny nagrał kilkadziesiąt albumów płytowych oraz ponad 300 godzin programów telewizyjnych. W 2013 roku razem z Filharmonią Narodową otrzymał nagrodę Grammy za nagranie dzieł Krzysztofa Pendereckiego,wydanych przez Naxos Germany w 2012 roku. Więcej na: www.konradkubicki.pl
 


12 maja 2017 – Cosmic Live Electronic: Chemia miłości

Inspiracją do powstania utworów (oraz filmowej wizualizacji) były substancje chemiczne wytwarzane w organizmie zakochanej osoby, potocznie nazywane „chemią miłości”. W tworzeniu kompozycji istotą było przeniesienie na język muzyki zarówno struktur graficznych wzorów tych substancji, jak również ich zapisów. Dzięki przetłumaczeniu na język muzyki wzorów chemicznych, będzie można usłyszeć jak brzmi Chemia Miłości oraz odkryć bliskie związki muzyki i chemii.
Kompozycje, których posłuchamy podczas koncertu są kontynuacją eksperymentów kompozytorki, polegających na tłumaczeniu na język muzyki przestrzeni i struktur pozamuzycznych.

Kompozycje są kontynuacją eksperymentów muzycznych kompozytorki, polegających na kodowaniu na język muzyki innych przestrzeni i struktur pozamuzycznych z otaczającego nas świata.Utwór „Chemia Miłości” skomponowany w latach 2016–2017 jest inspirowany substancjami chemicznymi, które odpowiadają za stan zakochania, potocznie nazywane chemią miłości. W tworzeniu kompozycji istotą było odkodowanie na język muzyki struktur graficznych tych wzorów oraz ich zapisów. Utwór „88 Fraktali” jest inspirowany geometrią fraktalną.

Kompozytorka w trakcie koncertu będzie używać urządzenia Exformer, stworzonego przez Michała Silskiego. Exformer dzięki zastosowanie różnego typu sensorów, poszerza wrażliwość elektronicznego instrumentarium, daje mu rodzaj dodatkowych zmysłów zdolnych odbierać szersze niż dotąd spektrum ekspresji wykonawcy. Artystka wykorzystuje ten dodatkowy strumień informacji do modelowania dowolnie wybranych parametrów dźwięku, wzbogacając w ten sposób graną przez siebie muzykę o dodatkowe wymiary.

Program:
„88 FRAKTALI”
„CHEMIA MIŁOŚCI”
I DopamineII PhenylethylamineIII EstratetraenolI
V Epinephrine
V Norepinephrine
VI Endorphins

Wykonawcy kompozycji:
Małgorzata Kubala – Sopran
Marzena Majcher – live electronics, „Exformer”
słowa do „Chemii Miłości” napisała Aneta Badziąg

Marzena Majcher – kompozytorka i gitarzystka, absolwentka Studiów Kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie oraz gitary klasycznej w Akademii Muzycznej w Łodzi. Autorka muzyki do ponad 30 filmów, sztuk teatralnych oraz współczesnej muzyki poważnej. Filmy z jej muzyką były wielokrotnie nagradzane i prezentowane na Festiwalach Filmowych na całym świecie. Stworzyła m.in. muzykę do: fabuły „Hanoi – Warszawa” nagrodzonej Europejską Nagrodą Akademii Filmowej (były Feliks), sztuki teatralnej „Kobro” nagrodzonej Nadzwyczajną Złotą Maską, oprawy muzycznej TVP Kultura. Autorka kompozycji FIGURES na orkiestrę symfoniczną oraz cyklu utworów KRUSZENIE NEURONÓW. Jej płyta BUDYŃ została uznana za wydarzenie muzyczne roku 2011 na Festiwalu Sztuki Współczesnej Re_wizje 5 w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016 r. Koncertowała na wielu prestiżowych Festiwalach m.in. na Festiwalu Filmowym OFF Camera Plus w Krakowie, na inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych w Łodzi 2015 r. Współpracowała ze znanymi reżyserami m.in. z Grzegorzem Królikiewiczem, Leszkiem Mądzikiem, Katarzyną Klimkiewicz, Iwoną Siekierzyńską. www.marzenamajcher.manifo.com, www.filmpolski.pl/Marzena Majcher

Małgorzata Kubala – sopran, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie (2002) oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Umiejętności wokalne doskonaliła u najlepszych polskich śpiewaczek Haliny Mickiewiczówny, Zdzisławy Donat i Sylwii Geszty. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Ministra Kultury Księstwa Luxemburg. Finalistka VIII Międzynarodowego Konkursu Koloraturowego im. Sylwii Geszty. Adiunkt na Wydziale Wokalno-Aktorskim UMFC. Jednocześnie współpracuje z uczelniami zagranicznymi – prowadziła wykłady i zajęcia wokalne w Rydze,Sewilli, Madrycie i na Uniwersytecie w Jaén. Autorka książki Dwanaście mazurków Chopina.
 

Kompozycje powstały dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


10 marca 2017 – Mgławice dźwięków

Podczas tego marcowego wieczoru spotkamy się z „Przemek Strączek Trio”, a muzyka tego zespołu oscyluje w świecie dźwięków określonych i nieokreślonych nadając niezwykłą szatę brzmieniową. Bogactwo „kolorów” instrumentów perkusyjnych w połączeniu z rytmicznym basem i z elektryfikowaną gitarą zabierze wszystkich w tajemniczą podróż w poszukiwaniu mgławic.

Przemysław Strączek – gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, finalista ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku.Od kilku lat obecny w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum – Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Uczestnik programu Kultura Polska na Świecie organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza oraz uczestnik programu Szkockiego Stowarzyszenia Jazzowego Bridge Music. Autor pięciu płyt "Earthly Room" 2007,"Light & Shadow" – 2010 oraz "Evans" 2012 nagraną z gitarzystą z Hong Kongu Teriverem Cheung i White Grain of Coffee – 2014, Three Continents – 2016. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok.

Michał Kapczuk – kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Wydziału Jazzu w ZPSM w Warszawie na ul. Bednarskiej oraz Akademi Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współtworzy wiele projektów muzycznych o różnorodnych stylistykach (jazz, pop, rock). Kilkunastokrotnie zdobywał Grand Prix zespołowe na najważniejszych konkursach w Polsce i za granicą. Indywidualnie wyróżniony na festiwalach „Tarnów Jazz Contest 2008″, „Krokus Jazz Festiwal Jelenia Góra 2009″ i „Jazz Nad Odrą Wrocław 2010″, otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce oraz za granicą (Francja, Czechy, Ukraina, Litwa, Bułgaria, Turcja, Belgia, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Kanada.

Tomas Celis Sanchez – instrumentalista perkusyjny urodzony w Meksyku. Absolwent Akademii Muzycznej w Meksyku w klasie kontrabasu. Niezwykle ceniony sideman, znany m.in. ze współpracy z Ewą Urygą, Krzysztofem Ścierańskim, Anną Marią Jopek, Justyną Steczkowską, Ewą Bem oraz zespołem Raz Dwa Trzy. Jest zapraszany do udziału w najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych m.in. w Ingolstadt Jazz Tage, International Jazz & Blues Festival, Kikinda w Serbii.


10 lutego 2017 – Funky Space

„Funky Space” to nowy projekt gitarzysty Krzysztofa Wolińskiego z kategorii „One Man Guitar Show”. Usłyszymy autorskie kompozycje oparte na mocnym fundamencie jazzowym oraz gitarowe improwizacje – wszystko w klimacie z pogranicza muzyki funky, world music, latin i flamenco. Nie zabraknie też efektów wizualnych, a gitarowa wersja utworu Stinga „English Man In New York” wykonana w planetarium nabierze „kosmicznego” charakteru.

Krzysztof Woliński – debiutował w Duo Completorium w 1978 roku. Laureat głównej nagrody na Festiwalu Złota Tarka oraz stypendium Wild Bill Davisona. W 1982 roku, w rozszerzonym do kwartetu składzie, nagrał pierwszą płytę „Purpurowa Bossa”, a w 1984 na Jazz Hoeilaart w Belgii zdobył jedną z głównych nagród. Kolejny zespół, którego był założycielem, a zarazem nazwa  płyty, to „Just Ouartet”. Kompozytor muzyki do baletu „Anioły” (Polski Teatr Tańca)  i do kameralnego spektaklu „Be Careful” pokazywanego na festiwalu w Edynburgu. W latach dziewięćdziesiątych nagrał kilka znaczących płyt z czołowymi muzykami jazzowymi i koncertował na prestiżowych europejskich festiwalach jazzowych. Współpracuje zarówno z amerykańskimi, jak i europejskimi muzykami jazzowymi m.in. z Bobby Watsonem i Marlonem Simonem, Pierrem Blanchardem, Saskia Laroo. Prowadzi też zajęcia z gry na gitarze na międzynarodowych warsztatach jazzowych w kraju i w Europie.
 


13 stycznia 2017 – Here’s That Rainy Day

Kilkanaście standardów znanych z mistrzowskich interpretacji Elli Fitzgerald, Franka Sinatry czy Billy Holiday podczas koncertu jazzowego. Wykona je dla nas duet: Janusz Skowron – pianista, kompozytor i aranżer, legenda polskiego jazzu oraz Małgorzata Markiewicz – młoda, ale posiadająca już artystyczny dorobek wokalistka. Koncertowi towarzyszyć będą wizualizacje deszczu meteorów. Meteory to pyłki lub fragmenty skalne okrążające Słońce. Powstają w wyniku zderzania i rozpadu planetoid albo przelotu komety, pozostawiającej za sobą chmurę pyłu i drobnych odłamków.

Małgorzata Markiewicz – wokalistka, flecistka jazzowa. Ma na swoim koncie m.in. diamentową płytę za album Psałterz wrześniowy Piotra Rubika i Zbigniewa Książka, który promowała w duecie z Januszem Radkiem piosenką Psalm dla Ciebie, udział w prestiżowych koncertach w kraju i za granicą (Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Włochy) oraz nagrody na największych polskich imprezach muzycznych, takich jak Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu czy Sopocie. Swoją karierę muzyczną zaczęła mając zaledwie 13 lat, wykonując piosenkę Violetty Villas List do matki w telewizyjnym programie Szansa na sukces. Zwyciężyła w finale tego programu i jako najmłodsza uczestniczka w historii wystąpiła w koncercie Debiutów Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobyła nagrodę radiowej Jedynki. Od tego momentu została podopieczną Polskiego Radia. Współpracowała z takimi artystami jak: Adam Sztaba, Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Cezary Konrad, Grzech Piotrowski, Robert Majewski, Jerzy Małek, Zbigniew Górny.
Obecnie artystka pracuje nad autorską płytą.

Janusz Skowron – wybitny pianista jazzowy, kompozytor, aranżer. Karierę rozpoczął w 1980 roku występując z zespołem Kazimierza Jonkisza na Jazz Jamboree, a rok później został członkiem zespołu String Connection. Od roku 1985 współpracował z grupą Free Electronic Tomasza Stańki. Od 1990 roku koncertował i nagrywał ze Zbigniewem Namysłowskim, a następnie od 1997 roku z Walk Away Krzysztofa Zawadzkiego. Występował na scenach całego świata. Laureat wielu nagród artystycznych – m.in. nagrody Fundacji Kultury Polskiej im. Krzysztofa Komedy. Nieprzerwanie od 1982 coroczny laureat Jazz Top - ankiety czytelników pisma Jazz Forum. Współpracował również z Hanną Banaszak, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Anną Serafińską, Zbigniewem Jaremką, Maciejem Strzelczykiem, Zbigniewem Wegehauptem, a także z Erickiem Marienthalem, Billem Evansem, Randy Breckerem, Deanem Brownem, Davidem Gilmorem, Kenny Wheelerem.


9 grudnia 2016 – Harmonia sfer

Zespół HoTS, czyli Harmony of the Spheres, zaprezentuje kompozycje z płyt „Harmony Of The Spheres” i „Numbers” w nowych aranżacjach. Koncert w planetarium będzie dla zespołu wydarzeniem wyjątkowym, ponieważ teoria harmonii sfer dała inspirację liderowi zespołu do jego założenia. Z kolei uczestnicy koncertu przekonają się, jak muzyczna wyobraźnia współgra z obrazami Wszechświata.

HoTS – zespół powstał w 2011 roku, ale wciąż otwarty jest na nowe brzmienia – nowoczesne, nawiązujące do tradycji europejskiego jazzu, ale będące przede wszystkim wyrazem wyobraźni i wrażliwości muzyków. Grają autorskie kompozycje lidera zespołu, Mikołaja Poncyljusza. Skład zespołu to: trąbka, saksofon tenorowy, gitara, kontrabas i perkusja. W planetarium Niebo Kopernika wystąpią: Mikołaj Poncyljusz – gitara elektryczna, Adam Prokopowicz – kontrabas, Jakub Kinsner – perkusja. HoTS brał udział w festiwalu Fama, gdzie pod dyrekcją Włodka Pawlika tworzyli projekt pod nazwą „Laboratorium muzyki – We are from here”, z którym zagrali też na festiwalu „Wszystkie Strony Świata” w Puławach. Laureaci konkursu na „Młodą Scenę Jazzową”, którego nagrodą był występ na festiwalu Jazz Jantar. W styczniu 2016 roku wyruszyli w pierwszą zagraniczną trasę koncertową. Zwieńczeniem trasy był występ na „18-th Trutnov International Music Festival Jazziniec”. W sierpniu 2016 wystąpili na 12. Międzynarodowym Festiwalu Jazz W Ruinach.
www.hotsband.pl
https://www.youtube.com/watch?v=anOWRxyQC9o
https://www.youtube.com/watch?v=2jNqjZpzd9o

Mikołaj Poncyljusz – gitarzysta i lider warszawskiego zespołu HoTS. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na Wydziale Jazzu oraz absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki estradowej. Występuje też z Warszawską Orkiestrą Improwizatorów, Karoliną Piechotą oraz Orkiestrą Rozrywkową Politechniki Warszawskiej – The Engineers Band. Prowadzi „Otwartą Scenę Jazzową – Jam Session” w warszawski klubie 12/14. Współpracuje z Operą Na Zamku w Szczecinie przy spektaklu Jerzego Kornowicza „Historia Najmniej Prawdopodobna” oraz z Big Bandem Akwarium. 

Adam Prokopowicz – kontrabasista i basista. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na Wydziale Jazzu w klasie prof. Adama Cegielskiego. Gra w warszawskim jazzowym kwintecie HoTS oraz projekcie Boska Dekadencja. Współpracuje z Kapelą warszawska oraz twórcami zespołu Bitamina. 

Dawid Opaliński – perkusista. Pochodzi z Olsztyna, kształci się w Warszawie w szkole muzycznej im. Fryderyka Chopina „Bednarska” w klasie prof. Czesława Bartkowskiego oraz we Wrocławiu w Akademii Muzycznej im. Karola Lipńskiego pod okiem ad. dr Przemysława Jarosza. Gra w wielu zespołach jazzowych i bierze udział w licznych projektach muzycznych.


18 listopada 2016 – Improopera

Improopera to projekt tworzony przez dwoje artystów z pozornie różnych muzycznych światów. Aleksandra Opała jest śpiewaczką operową, natomiast Piotr Matusik to pianista jazzowy. Duet łączy w innowacyjny sposób te dwa światy, wykonując klasyczne pieśni kompozytorów takich jak Czajkowski, Gounod, Szymanowski czy Rossini. Muzycy wprowadzają zmiany harmoniczne i formalne, improwizują i tym samym dekonstruują dobrze znane utwory.

Program:
Piano solo:
Eternal July, Piotr Matusik
Children's Song 1-6 , Chick Corea
Duet:
Trawuszka, Piotr Czajkowski
Lecioły Zurazie, Karol Szymanowski
O Divine Redeemer, Charles Gounod
Canzonetta Spagnuola, Rossini

Aleksandra Opała – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyła studia z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego u dr Marii Seremet. Finalistka konkursów w Polsce i za granicą. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich. Kreowała postaci w operach Rossiniego, Haendla, Humperdincka, Mozarta, Kalmana.Współpracowała z Capellą Cracoviensis jako solistka Tilge höchster meine sünden J.S.Bacha. Wykonywała też Izraela w Egipcie G. F. Haendla w siedzibie NOSPRu. Brała udział w spektaklu Piosenki miłości i śmierci w oparciu o Walce miłosne i Requiem Niemieckie J. Brahmsa, w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Specjalizuje się w tematyce Rossiniowskich koloratur mezzosopranowych.

Piotr Matusik – pianista i kompozytor. Absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli, z którym od października 2015 roku koncertuje w duecie fortepianowm. Odnajduje się w roli sidemana w akustyczno-jazzowym kwartecie skrzypka, Bartosza Dworaka, podobnie jak w roli lidera zespołu – Piotr Matusik Quartet, wykonując kompozycje Chicka Corei. Poza jazzem zajmuje się również muzyką alternatywną i elektroniczną.
 


14 października 2016 – Poza horyzontem

Jak połączyć klasyczne brzmienie wiolonczeli z elektroniką? Co kryje się za granicą horyzontu zdarzeń, po której przekroczeniu materia zostaje bezpowrotnie uwięziona? Jak wyrazić to, czego fizyka nie potrafi opisać? Przekonacie się w czasie koncertu Agaty Kurzyk, która dzięki technice zapętlania dźwięku i użyciu loopera zabierze nas w podróż poza horyzont zdarzeń. Inspiracją dla muzyki i wizualizacji będą multiwszechświaty, teoria strun i czarne dziury, a więc miejsca wciąż niezbadane i niedostępne dla człowieka.

Agata Kurzyk – wiolonczelistka i kompozytorka, popularyzatorka nauki poprzez sztukę, studentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz specjalista biologii komórki w Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej. Czynnie koncertuje w kraju i za granicą. W czasie swoich występów wykorzystuje looper. Mistrzyni wschodniej Europy (Budapeszt 2012) i finalistka światowych mistrzostw w loopowaniu BOSS Loop Station World Championship 3 (Anaheim/LA/USA 2013). Stypendystka Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, gość specjalny na Stoff Fringe Festival (Sztokholm, 2013), laureatka Nagrody Stoff dla najlepszej artystki Festiwalu Sopot Fringe Festiwal (2012).

www.agatakurzyk.com/pl/


19 sierpnia 2016 – Planetango

Czy planety poruszają się w rytm tanga? Czy w dramatyczny i głęboko emocjonalny sposób oddziałują na siebie? Tych, którzy nie wierzą, że ten wyjątkowy, południowo-amerykański taniec porusza nawet ciała niebieskie, zapraszamy na „Planetango”. Wybitni muzycy, saksofonista Paweł Gusnar i akordeonista Rafał Grząka, wykonają kompozycje Mistrzów Tanga, takich jak Astor Piazzola, Richard Galliano i Pedro Iturralde, a towarzyszyć im będą – jak zawsze niewidoczni – mistrzowie wizualizacji, którzy sprawią, że nawet odległe o tysiące lat świetlnych gwiazdy poddadzą się rytmowi tańca. 

Paweł Gusnar — saksofonista, kameralista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz adiunkt w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi. Artysta wszechstronny, otwarty na różne style i formy ekspresji – na równie wysokim poziomie wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i rozrywkową. Koncertuje na estradach prestiżowych sal koncertowych – filharmonicznych i kameralnych, w Polsce i za granicą. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi, m.in. z Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią czy Polską Orkiestrą Radiową oraz z zespołami jazzowymi i rozrywkowymi, m.in. Adama Sztaby, Kukla Band Zygmunta Kukli, Tomasza Szymusia, Krzysztofa Herdzina. Koncertuje i nagrywa również jako muzyk sesyjny m.in. dla TVP, TVN, Polsat. W dorobku posiada blisko 50 płyt CD, w tym pięć solowych. Za Saxophone Varie oraz za najnowszy album Verbum Incarnatum został nagrodzony Fryderykiem. Nominowany był do tej nagrody również w kategorii Artysta Roku, a także dwukrotnie do tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej (2014, 2015). Ponadto Paweł Gusnar zasiada w jury konkursów i prowadzi kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych świata – od Odessy, przez Wiedeń, Hanower, Zurych, po Strasburg i Paryż. Paweł Gusnar jest artystą firmy Yamaha, BG Franck Bichon oraz D’Addario. 

Rafał Grząka — akordeonista, bandoneonista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie akordeonu Klaudiusza Barana i Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie Andrzeja Jagodzińskiego. Ukończył Studia Doktoranckie w macierzystej uczelni, obecnie Asystent w klasie akordeonu. Jest laureatem ponad 35 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jako członek zespołu KlezmaFour otrzymał prestiżową nagrodę „City Winery of New York” podczas International Jewish Music Festival w Amsterdamie (2010). Występował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Gliwicką Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku, Suwalską Orkiestrą Kameralną, pod batutą takich dyrygentów, jak Lucas Vis, Maja Metelska, Kazimierz Dąbrowski, Janusz Przybylski, Andrzej Rosół, Krzysztof Urbański, Wojciech Rajski. Koncertował w USA, Kanadzie, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Litwie, Łotwie, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Bułgarii. Jako wykładowca prowadził zajęcia na Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznej w Miętnem.