Archiwum koncertów dla dzieci

7 kwietnia, 12 maja, 1 i 2 czerwca (sobota i niedziela) 2019 – Wyprawa na Księżyc

W lipcu będziemy świętować 50-lecie lądowania na Księżycu! Podczas muzyczno-astronomicznego spotkania w planetarium już dziś poznamy tajniki tej pierwszej i jedynej dotąd załogowej wyprawy. Zobaczymy jak przygotowywali się astronauci, kto pierwszy postawił nogę na Srebrnym Globie i co tam zobaczył. Odwiedzimy także księżyce innych planet. Towarzyszyć nam będzie muzyka m.in. J.S. Bacha, W.A. Mozarta, Fr. Chopina, G. Verdiego i E. Morricone.

Repertuar:
Jan Sebastian Bach: Preludium C-dur z I-tomu „Das Wohltemperierte Klavier”
Wolfgang Amadeusz Mozart: Bułeczka z masełkiem
Ennio Morricone: Misja
Piotr Czajkowski: Taniec cukrowej wróżki
Giuseppe Verdi: Marsz triumfalny z opery ”Aida”
Edward Grieg: Puk
Aldona Nawrocka: Io
Fryderyk Chopin: Walc cis-moll o.64 nr 2
George David&Bob Thiele: What a wonderful world
 

Monika Quinn
Pianistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn oraz prof. Kazimierza Gierżoda (dyplom z wyróżnieniem), a także w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej. We wrześniu 2018 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w macierzystej uczelni, gdzie pracuje jako adiunkt w Katedrze Fortepianu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci i programu Socrates Erasmus, w ramach którego przez rok kształciła się w Universitaet für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, w klasie prof. Anny Pfeifer. Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Koncertowała w Polsce, Chinach, Austrii, Hiszpanii, Estonii, Bułgarii i we Włoszech.
 

Tomasz Woźniak
Trębacz. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, doktor sztuki muzycznej. Jako stypendysta Ministra Kultury doskonalił swe umiejętności na studiach podyplomowych w Conservatoire Supérieur w Paryżu. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentów dętych blaszanych. Koncertuje jako solista i kameralista, wykonując repertuar od baroku do muzyki XXI wieku. Zawodowo związany jest z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie.
 

6 stycznia, 17 lutego i 10 marca 2019 – Gwiezdny elementarz

Jak znaleźć gwiazdę polarną? Gdzie świeci Wielki Pies i dokąd czmycha po niebie Zając? Kiedy wybuchnie Betelgeza? W trakcie koncertu poznamy najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba i gwiazdozbiory, które tworzą.

Program:
Krzysztof Herdzin – Bajkowe Opowieści
     Opowieść nr. 1,2,5,7,8
Darius Milhaud – Scaramouche (w aranżacji na saksofon altowy i piano)
     1. Vif
     2. Modéré
     3. Brazileira
Aldona Nawrocka – Kołysanka

Duet Classicpair to saksofon i fortepian. Agata Hańko jest pianistką. Jej życiową drogę determinuje pasja i miłość do muzyki. Jakub Jarosz gra na saksofonie klasycznym. Oboje najlepiej odnajdują się w kameralistyce.
Współpracę rozpoczęli w 2012 r. podczas studiów w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Wielokrotnie występowali w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Koncerty w Teksasie (Corpus Christi, Houston) oraz Illinois (Chicago) otworzyły im drogę do prestiżowego wydarzenia: debiutu w słynnej sali Carnegie Hall w Nowym Yorku. Kolejnym etapem tej niezwykłej podróży jest ich debiutancka płyta „Sparks” z utworami Belgijskich i Francuskich kompozytorów.
Inspiruja ich własne doświadczenia oraz współpraca z wieloma artystami. Są otwarci są na różnorodne style i gatunki muzyczne. W swoim repertuarze mają muzykę klasyczną, oryginalnie napisaną na saksofon i fortepian, a także wiele transkrypcji oraz współczesnego brzmienia.
 

21 października, 18 listopada, 6 grudnia 2018 – Wyprawa po Słońce

Wędrówka naszej planety wokół Słońca sprawia, że jesień zamienia się w zimę, a zima w wiosnę. Podczas koncertu rozsupłamy zagadkę zmieniających się pór roku i ruchu Słońca po niebie. Jak zwykle towarzyszyć nam będzie muzyka. 

Martyna Sojka – wokalistka, kompozytorka, pedagog. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Pochodzi z rodziny o głębokich korzeniach muzycznych. Od wielu lat prowadzi zajęcia muzyczne dla dzieci. Od 2015 r. jest również nauczycielem w Szkole Muzycznej I stopnia dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Jako współpracownik Polskiego Radia tworzy audycje muzyczną „Rytmika” w Polskim Radiu Dzieciom. W latach 2006-2009 grała na deskach Gliwickiego Teatru Muzycznego, będąc słuchaczką studia aktorskiego GTM Junior. Laureatka programu „Szansa na sukces” w odcinku z Ewą Farną, finalistka XVII Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” oraz VII Festiwalu pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” w Bydgoszczy.

Paulina Duda - pianistka, improwizatorka, pedagog. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od wielu lat prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci na terenie Warszawy i okolic. Jest nauczycielem rytmiki i kształcenia słuchu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Grodzisku Mazowieckim. Założycielka dziecięcej grupy musicalowej "Synkopa", reżyserka i choreograf bajek muzycznych dla dzieci pt. "Porwanie Królewny Nutki", "Kot w Butach", "Piotruś Pan". Od niedawna można ją usłyszeć w spektaklach Klubu Komediowego, gdzie występuje jako improwizatorka i akompaniatorka.
 


22 kwietnia, 20 maja, 1 czerwca (wyjątkowo w piątek) 2018 – Cztery pory roku

Obrót Ziemi wokół własnej osi sprawia, że po nocy przychodzi dzień. Dzięki wędrówce naszej planety wokół Słońca, zima zmienia w wiosnę. Koncert „Cztery pory roku” to świetna okazja dla najmłodszych, by poznać procesy napędzające cykle życiowe przyrody. W przestrzeń kosmiczną polecimy przy dźwiękach „Czterech pór roku” Antonia Vivaldiego.
 

Gustaw Ciężarek – skrzypek, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Doskonalił swoje umiejętności u takich mistrzów jak Marina Yashvili, Wolfgang Marschner, Roland Baldini, Robert Szreder, Helen Brunner. Dwukrotnie otrzymał stypendium na Mistrzowskie Kursy Muzyczne w Goch (Niemcy). W maju 2009 został laureatem Grand Prix w konkursie "Zapomniana muzyka polska". Koncertował jako solista z orkiestrami. W roku 2011 wraz z pianistką Soyeon Lim nagrał debiutancką płytę ze wszystkimi utworami kameralnymi Władysława Żeleńskiego. Promuje muzykę na kanale one Violin Band na portalu YouTube.
 

Soyeon Lim – pianistka, ukończyła Gimcheon High School of Arts, Keimyeong University of Music w Korei oraz Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka Grand Prix konkursu "Zapomniana muzyka polska”. W wieku 16 lat wystąpiła jako solistka, wykonując V Koncert Fortepianowy Ludwika van Beethovena z towarzyszeniem orkiestry Gimcheon High School of Arts. Od 2014 jest wykładowcą na Uniwersytecie Keimyung w Deagu.
 


21 stycznia, 25 lutego, 25 marca 2018 – Rakiety, sondy kosmiczne i roboty

Loty w przestrzeń kosmiczną to niebezpieczne i trudne zajęcie. Przez kilkadziesiąt lat podboju kosmosu ludzie nie polecieli dalej niż na Księżyc. Tam gdzie człowieka wysłać się nie da można jednak wystrzelić robota. Podczas koncertu poznamy historie najciekawszych misji sond kosmicznych badających planety i księżyce Układu Słonecznego. W kosmicznych podróżach towarzyszyć nam będzie muzyka wykonywana na instrumentach żywych (flet, fortepian) połączona z muzyką elektroniczną i śpiewem – sami przekonacie się co z tego wyniknie.

Program:

Jan Sebastian Bach – Badinerie
Siergiej Rachmaninow – Wokaliza
Stanisław Nawrocki – Karuzel
Severio Mercadante – Koncert fletowy cz. 3
Stanisław Moniuszko – Prząśniczka

 

AGNIESZKA TYRAWSKA-KOPEĆ – doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura (Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku). Brała udział w licznych kursach mistrzowskich fletowych (m.in. u Miriam Nastasi, Hansa Martina Zilla, Janosa Balinta, Elżbiety Dastych-Szwarc, Urszuli Janik, Cezarego Traczewskiego) i wokalnych (m.in. u Olgi Pasiecznik, Andrzeja Leonarda Mroza). Laureatka wielu konkursów, m.in. ogólnopolskiego finału konkursu na najlepszego studenta RP Primus Inter Pares, stypendystka ministra kultury. Wieloletnia solistka, flecistka, dyrygent, chórmistrzyni i chórzystka (m.in. w Filharmonii Lwowskiej, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze). Obecnie związana z Filharmonią Lubelską oraz Szkołą Muzyczną im. W. Lutosławskiego w Lublinie.

ANDRZEJ KOPEĆ – kompozytor, klarnecista, artysta multimedialny. Zajmuje się tworzeniem interaktywnych projektów wykorzystujących algorytmicznie generowane struktury symboliczne, dźwiękowe i wizualne. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, obecnie sekretarz Katedry Kompozycji oraz wykładowca przedmiotów związane z muzyką komputerową na UMFC.
 


22 października, 19 listopada, 17 grudnia 2017 – Dźwięki kosmosu

Czy w kosmosie można usłyszeć muzykę? W czasie najbliższych koncertów poznamy dźwięki kojarzące się z kosmosem i takie, które mogłyby nam towarzyszyć podczas międzygalaktycznej wyprawy. W przestrzeń pozaziemską zabiorą nas brzmienia puzonu i fortepianu.

W repertuarze:
- E. Grieg - W grocie króla gór  
- A. Vivaldi - Jesień / Zima     
- S. Olchanowski  - Miłość w żabim stawie  
- D. Uber - Romance  
- C. Saint-Saëns - Łabędź, Słoń  
- A. Borodin – Kniaź Igor
- H. Mancini – temat z filmu Różowa Pantera  
- J. Williams – temat z filmu Gwiezdne Wojny

Mirosław Feldgebel – fortepian
Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu oraz Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych. Od wielu lat wykonuje muzykę dawną na instrumentach historycznych: klawesynie, harfach średniowiecznych, renesansowych i barokowych oraz na wczesnych fortepianach klasycznych i romantycznych. W latach 2006-2013 współpracował z Warszawską Operą Kameralną w charakterze klawesynisty i harfisty, realizując m.in. partie basso continuo w operach barokowych oraz prowadząc autorskie projekty muzyczne. W  jubileuszowym roku chopinowskim 2010 artysta wraz z kwintetem smyczkowym wykonywał koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina w ich historycznym brzmieniu na instrumentach romantycznych. Miniony sezon artystyczny zaowocował serią koncertów z muzyką W. A. Mozarta. W pięknych wnętrzach zamku królewskiego w Warszawie, pod batutą Marca Vitalego, zagrała orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. 

Piotr Wawreniuk – puzon basowy
Absolwent Akademii Muzycznej im.F .Chopina w Warszawie. Solista i pierwszy puzonista w orkiestrze Opery Narodowej. Jest także założycielem i kierownikiem zespołu puzonowego TROMBASTIC, zdobywcy Fryderyka w 2010 r. Artysta współpracuje wieloma muzykami i bierze udział w nietypowych projektach, np. Music for Peace z Hiroshima Symphony w Japonii, czy też Tasiąc Zurawi-koncert wspierający ofiary Tsunami w Japonii. Zajmuje się aranżacją i improwizacją jazzową. Jest zaangażowany w propagowanie różnych kierunków muzyki wśród młodzieży.

Rafał Piłasiewicz – puzon basowy (zagra 19 listopada)
Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie puzonu prof. R. Siwka. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem takich pedagogów jak Christian Lindberg, Vern Kagarice, Stephen Anderson, Ardash Marderosian i Krzysztof Wojtyniak. Jest pierwszym puzonistą basowym Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Na stałe współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Filharmonią Narodową, Warszawską Operą Kameralną. Specjalizuje się w grze na puzonie kontrabasowym. Wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą m.in. w USA, Japonii, Korei Południowej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Omanie, a także w całej Europie. Jako kameralista koncertuje z zespołami Hibiki Trombones oraz puzonowym zespołem muzyki dawnej Trombastic. Prowadzi klasę puzonów w Średniej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Na swoim koncie ma liczne nagrania muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej.


23 lipca, 20 sierpnia i 24 września 2017 – Nocne opowieści

Nocne opowieści to muzyczna podróż przez zakamarki nocy i kosmosu. Zagramy i zaśpiewamy m.in. o Księżycu, kłótni dnia z nocą, gwiazdach, o tym, co śni się astronaucie, i gdzie schowało się Słońce. Pomiędzy dedykowanymi najmłodszym piosenkami na fortepian, gitarę i saksofon, przygotowanymi specjalnie na okoliczność cyklu koncertów w planetarium, zaprezentujemy też utwory instrumentalne, które przeniosą słuchaczy w odległy i pełen tajemnic świat ponad nami.

W programie:

1. Tańce połowieckie - A.Borodin (instr.)
2. Helios - M. Holka (instr.)
3. Nad nami (sł. i muz. M. Holka)
4. Kołysanka misia Umki ( sł. M. Holka, muz. E. Kyrylov)
5. Nocny spór (sł. i muz. M. Holka)
6. A gdyby tak.... ( sł. i muz. M. Holka)
7. Niedźwiedzie ( sł. i muz. A. Baszun)
8. Mleczna droga (sł. i muz. A Baszun)
9. Narodziny gwiazdy (sł. i muz. A. Baszun)
10. Ballada zimowa ( sł. i muz. A. Baszun)
11. Rez: Dokąd poszło słońce? (sł. i muz. M. Holka)

Aleksander Baszun – urodzony w 1984 r. absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się muzyką, grafiką oraz poezją. Ukończył szkołę muzyczną II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie. Autor piosenek, muzyki do spektakli teatralnych, producent muzyczny, saksofonista i wokalista. Gra również na gitarze, fortepianie, klarnecie, mandolinie i lutni marokańskiej. Porusza się w różnych stylach muzycznych, jako rysownik specjalizuje się w ołówku. Współtwórca zespołu Retrospektakl.

Maria Holka – kompozytorka, aranżerka, wokalistka, autorka tekstów, muzykolog, pedagog. Absolwentka Wydziału Muzykologii Teoretycznej i Stosowanej UKSW. Tworzy i wykonuje muzykę filmową (M.IN. „Solidarność według kobiet”, „Siła”, „To, czego chcę” , teatralną (m.in. „Das Abenteuer der kleinen Dickmadame” dla Theater fur Niedersachsen – Hildesheim, „Prot i Filip” dla Teatru Kamienica), rozrywkową i ilustracyjną. Komponuje także utwory dla dzieci, współtworzy zespół Retrospektakl oraz występuje solowo. Poza pracą związaną z filmem i teatrem współpracuje m.in. z wyd. Agora (oprawa muzyczna Gali im. R. Kapuścińskiego za Reportaż Literacki), wydawnictwem Magnetic Records (kompozycja i aranżacja piosenek, pisanie tekstów), Warszawską Szkołą Filmową (wykładowca: wokal), Eleven Sports Network ( realizator dźwięku), Fundacją Kalinowe Serce (wokalistka, pianistka), Szkołą Tańca Saute ( prowadzenie zajęć wokalnych).
W najbliższym czasie będzie miała miejsce premiera pierwszego w dorobku kompozytorki, pełnometrażowego filmu fabularnego „Pierwszy dzień lata” w reżyserii Krzysztofa Liwińskiego.


7 i 21 maja oraz 1 czerwca 2017 – Krótka muzyczna historia czasu

Czym jest czas w muzyce? Co może mieć wspólnego muzyka z kosmosem? Czy istnieją granice prędkości we wszechświecie? A w muzyce? Na te i inne frapujące pytania postaramy się odpowiedzieć podczas tego koncertu, kiedy to „zetrą się” ze sobą dwa światy, pozornie odległe - Muzyka i Nauka – by odnaleźć wspólną drogę do odpowiedzi na pytanie, czym jest Czas. Od strony nauki wtajemniczać nas będzie Astronom, zaś po muzycznym świecie oprowadzą nas dwie tajemnicze postacie.

Koncert ma formę zabawy z publicznością oraz ćwiczeń interaktywnych. Serdecznie zapraszamy!

Martyna Sojka – muzyk, pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie na specjalności Rytmika. Muzyka jest największą pasją jej życia. Pochodzi z rodziny o głębokich korzeniach muzycznych, a w swoim zawodowym życiu uwielbia wyzwania. Od wielu lat prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci, co sprawia jej ogromną radość. Od 2015 roku jest również nauczycielem dzieci niewidomych w Szkole Muzycznej I stopnia w Laskach. Jako współpracownik Polskiego Radia tworzy audycje muzyczną „Rytmika” w Polskim Radiu Dzieciom. W latach 2006-2009 grała na deskach Gliwickiego Teatru Muzycznego, będąc słuchaczką studia aktorskiego GTM Junior. W liceum stworzyła kilka autorskich projektów jazzowych „Martyna Sojka Quartet”. Laureatka programu „Szansa na sukces” w odcinku z Ewą Farną, finalistka XVII Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” oraz VII Festiwalu pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” w Bydgoszczy.

Maja Lenar – pianistka, improwizatorka, pedagog. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie specjalności Rytmika. Miłośniczka muzyki - szczególnie zainteresowana rozwojem muzycznym dzieci i młodzieży. Realizuje swoją pasję nauczania prowadząc zajęcia z kształcenia słuchu i rytmiki w Szkole Muzycznej I stopnia "Presto". Współzałożycielka i pianistka zespołu „Banda de Chicas” oraz „Chili Band”, a także występująca gościnnie z takimi artystami jak: Ania Karwan, Ela Stasiuk czy Martyna Sojka. Można ją również usłyszeć w spektaklach improwizowanych „Klubu Komediowego”, gdzie występuje jako improwizatorka i akompaniatorka („Wieczór muzycznych krótkich gier”, „Fabularny przewodnik po mieliźnie trzeciego aktu”).


22 stycznia, 26 lutego, 26 marca 2017 – Pan Soczewka na Księżycu

W styczniu, lutym i marcu zapraszamy do wysłuchania koncertu wplecionego w bajkę Jana Brzechwy. Fantazja na temat podróży na Księżyc umuzyczniona będzie przez dwoje muzyków na co dzień współpracujących z Hashtag Ensemble. Usłyszymy recytujący i śpiewający głos Marty Grzywacz, fortepian brzmiący pod palcami Krzysztofa Kozłowskiego oraz paletę kosmicznych dźwięków z elektronicznej minimaszyny.

W programie:
L. van Beethoven – Piano Sonata No. 21 in C Major, Op. 53 „Waldstein”
W. Lutosławski – Etiuda nr 1
F. Chopin – Preludium No. 17 As-dur
Gustav Holst – Mercury (oprac. na fortepian)
Opowieści towarzyszyć będą także piosenki skomponowane specjalnie na tę okazję oraz muzyka improwizowana.

Marta Grzywacz – improwizatorka (głos, fortepian, ruch), absolwentka i wykładowca UMFC w Warszawie, zdobywczyni II nagrody w konkursie dla improwizujących kompozytorów na festiwalu Transatlantyk, członek kolektywu wykonującego muzykę współczesną Hashtag Ensemble. Występuje w projektach improwizowanych w kraju i za granicą. W chwilach ku temu odpowiednich układa wiersze wolne.

Krzysztof Kozłowski – pianista, kompozytor z bogatym wykształceniem muzycznym. Ukończył Reżyserię Dźwięku na Akademii Muzycznej w Warszawie, studia pianistyczne w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, studia podyplomowe w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego na katowickiej Akademii Muzycznej i Międzyuczelnianą Specjalność Multimedialną. Laureat Estrady Młodych na 47. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz zdobywca: I nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina. Zajmował się udźwiękowieniem i kompozycją muzyki do filmów krótkometrażowych, spotów reklamowych, a także realizacją dźwięku na planach filmowych. Projektuje i programuje interaktywne instalacje audiowizualne. Koncertuje z dwoma improwizującymi kompozytorami – Bartoszem Kowalskim i Wojciechem Błażejczykiem jako elektroakustyczne trio Sonofrenia, a także z grupą Hashtag Ensemble. W obu zespołach gra muzykę improwizowaną (na fortepianie i syntezatorach) oraz wykonuje premierowe utwory współczesnych kompozytorów. Obydwa zespoły występowały na najważniejszych polskich i zagranicznych festiwalach muzyki współczesnej. Na co dzień pracuje jako pianista akompaniator w Zespole Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej oraz w Państwowej Szkole Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie. Pasjonują go astronomia, programowanie, wszelkie nauki ścisłe, rowery i motoryzacja.


23 października, 20 listopada, 18 grudnia 2016 – Kosmiczne wojaże

W październiku, listopadzie i grudniu zapraszamy Dzieci i Rodziców na kosmiczne wojaże po rozgwieżdżonym niebie. Wsiądziemy na pokład statku kosmicznego i wyruszymy w podróż, podczas której przyjrzymy się zarówno różnym planetom czy gwiazdom naszej Galaktyki oraz innym obiektom kosmicznym. Towarzyszyć nam będą dźwięki wesołej muzyki na klarnet i fortepian w wykonaniu Mariusza Dropka (fortepian) i Przemysława Skałuby (klarnet).

Zagrają: Mariusz Dropek i Przemysław Skałuba

Mariusz Dropek – pianista, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu. Laureat Ogólnopolskich Konkursów Pianistycznych w Koninie i w Olsztynie oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Miłosza Magina w Paryżu. Kilkakrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu „Lato z Chopinem” w Busku Zdroju, na którym w 1999 roku otrzymał nagrodę publiczności za interpretację utworów Fryderyka Chopina. Z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina prowadził kursy mistrzowskie dla młodych pianistów w Nairobi (Kenia). Nagrywał muzykę do filmu „Franciski numer”. Wraz z wiolonczelistką Anna Wróblewską wydał płytę „Les Larmes”. Od kilku lat jest członkiem Zespołu jazzowego Jazz Combo Volta z którym występuje regularnie na festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą.

Przemysław Skałuba – klarnecista, saksofonista, pedagog. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w klasie klarnetu. Laureat wielu nagród m.in.: Festiwal Instrumentów Dętych w Mielcu, Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim, Konkurs Klarnetowy we Włoszakowicach, Festiwal Muzyki Rozrywkowej w Giżycku, Konkurs Instrumentów Dętych w Warszawie. Pomysłodawca i organizator Międzyszkolnego Konkursu Instrumentów Dętych w Pruszkowie. Z zespołem The New Warsaw Trio (Rafał Grzaka, Konrad Kubicki) zadebiutował na La Folle Journeé Szalone Dni Muzyki (2013 roku), z którym z powodzeniem koncertuje. Kierownik muzyczny w programie „Marzenia Marcina Dańca” w TVP2 (2014). Nagrywa dla radia i telewizji m.in. „Laskowik&Malicki”. Współtworzy wiele projektów artystycznych. Udziela się jako muzyk sesyjny.


10 lipca, 21 sierpnia i 25 września 2016 – Mars – zardzewiała planeta

Zapraszamy na koncert dla dzieci pod tytułem ,,Mars - zardzewiała planeta''. Już wkrótce wyruszymy w niezwykłą podróż, w której przyjrzymy się uważnie naszej błękitnej planecie – Ziemi oraz tajemniczemu Marsowi. Dlaczego nazywamy go czerwoną planetą, a dlaczego Ziemie błękitną, jak lata się na Marsa, czy na Marsa zamieszkują roboty? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć przy dźwiękach wspaniałej muzyki, granej na akordeonie. W tę podróż pełną kolorów, muzyki i wiedzy zabierze nas aktor Bartosz Miłosz Martyna oraz muzyk Rafał Grząka.

W programie usłyszymy m.in. utwory J.S. Bacha, W.A. Mozarta, G. Holsta, P. Vossena, B. Dowlasza.

Bartosz Martyna – doktor sztuki, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Wcześniej studiował na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Debiutował na scenie w 2009 roku rolą Ludwika XIV u boku Ignacego Gogolewskiego w spektaklu Diabeł w purpurze. Współpracował zawodowo m.in. z: Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Nowym Teatrem w Warszawie, Teatrem Polskiego Radia, Teatrem Polonistyki UW, Centrum Nauki Kopernik. Szczególnym miejscem, z którym często współpracuje jest Warszawski Teatr Tańca. Sprawuje tam wiele funkcji – dramaturga, konsultanta aktorstwa, wykonawcy oraz reżysera. W 2013 roku zadebiutował w filmie Kanadyjskie sukienki, u boku Anny Seniuk. Scenarzysta, reżyser i wykonawca autorskiego solo aktorskiego Performer. Laureat nagród i wyróżnień m.in.: Pierwszej nagrody XVI Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku. Od roku 2009 pracuje przy wielu produkcjach jako aktor dubbingowy i lektor. Jako pedagog pracę zaczynał w Studio Wokalnym im. Jerzego Wasowskiego. Prowadził wiele warsztatów aktorskich w kraju i za granicą. Więcej informacji o artyście znajdą Państwo na stronie: www.bartoszmartyna.pl

Rafał Grząka – akordeonista, bandoneonista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie akordeonu Klaudiusza Barana i Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie Andrzeja Jagodzińskiego. Ukończył Studia Doktoranckie w macierzystej uczelni, obecnie Asystent w klasie akordeonu. Jest laureatem ponad 35 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jako członek zespołu KlezmaFour otrzymał prestiżową nagrodę „City Winery of New York” podczas International Jewish Music Festival w Amsterdamie (2010). Występował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Gliwicką Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku, Suwalską Orkiestrą Kameralną, pod batutą takich dyrygentów, jak Lucas Vis, Maja Metelska, Kazimierz Dąbrowski, Janusz Przybylski, Andrzej Rosół, Krzysztof Urbański, Wojciech Rajski. Koncertował w USA, Kanadzie, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Litwie, Łotwie, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Bułgarii. Jako wykładowca prowadził zajęcia na Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznej w Miętnem.


10 kwietnia, 22 maja i 1 czerwca 2016 – O obrotach ciał niebieskich

Muzyczno-astronomiczne spotkania w planetarium zaplanowane od kwietnia do czerwca 2016 stanowią cykl pt. „O obrotach ciał niebieskich”. Podczas koncertów spojrzymy w nocne niebo obserwując zmianę położenia gwiazd na nieboskłonie. Lecąc w kosmos dowiemy się, w jaki sposób Ziemia i inne planety poruszają się w Układzie Słonecznym. Zastanowimy się czy Mikołaj Kopernik pisząc swoje dzieło "De revolutionibus orbium coelestium" na pewno miał rację. To wszystko przy dźwiękach muzyki granej na żywo przez duet Miłosza Pękali i Magadaleny Kordylasińskiej-Pękali.

Duet Pękala/Kordylasińska/Pękala działa na polskiej scenie muzycznej od ponad 10 lat, dawniej pod nazwą Hob-beats Percussion Duo. Muzycy realizują swoje muzyczne dążenia czerpiąc z wielu różnych stylów i nurtów muzycznych, od transkrypcji utworów przeszłych epok przez muzykę nową, alternatywną do muzyki noise włącznie. Miłosz – wibrafonista i perkusjonista, improwizator a także adiunkt w klasie perkusji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Magda – marimbafonistka specjalizująca się w kameralistyce XX i XXI wieku, pedagog. Wspólnie poszukują i odkrywają nowe kompozycje przeznaczone na instrumentarium perkusyjne. Szczególnie bliski jest im nurt minimal music oraz szeroko rozumiana muzyka elektroakustyczna. Współpracują z wieloma artystami i zespołami, m.in. Percussion Clavier de Lyon, Steven Schick, Mitch&Mitch, Felix Kubin. Są również założycielami Hob-beats Percussion Group, w ramach której realizują większe pod względem obsady projekty kameralne. Muzycy są laureatami wielu międzynarodowych konkursów, koncertują w kraju i za granicą, a ich interpretacje z uznaniem przyjmowane są zarówno przez publiczność jak i krytykę muzyczną. Wraz z pianistami Lutosławski Piano Duo tworzą zespół Kwadrofonik, formację która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XX i XXI wieku oraz własnych opracowaniach polskiej muzyki ludowej.


17 stycznia, 21 lutego i 13 marca 2016 – Gwiezdne opowieści

Spotkania zaplanowane od stycznia do marca 2016 stanowią cykl pt. „Gwiezdne Opowieści”. Dowiemy się m.in. tego jak starożytni Grecy postrzegali nocne niebo i jakie mityczne historie na nim zapisali. Od naszego planetaryjnego astronoma usłyszymy  też co nieco o Drodze Mlecznej - Naszej Galaktyce oraz  o rozmieszczeniu w kosmosie tworzących ją gwiazd. To wszystko przy akompaniamencie harfy.

Bartosz Martyna – doktor sztuki, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Wcześniej studiował na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Debiutował na scenie w 2009 roku rolą Ludwika XIV u boku Ignacego Gogolewskiego w spektaklu Diabeł w purpurze. Współpracował zawodowo m.in. z: Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Nowym Teatrem w Warszawie, Teatrem Polskiego Radia, Teatrem Polonistyki UW, Centrum Nauki Kopernik. Szczególnym miejscem, z którym często współpracuje jest Warszawski Teatr Tańca. Sprawuje tam wiele funkcji – dramaturga, konsultanta aktorstwa, wykonawcy oraz reżysera. W 2013 roku zadebiutował w filmie Kanadyjskie sukienki, u boku Anny Seniuk. Scenarzysta, reżyser i wykonawca autorskiego solo aktorskiego Performer. Laureat nagród i wyróżnień m.in.: Pierwszej nagrody XVI Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku. Od roku 2009 pracuje przy wielu produkcjach jako aktor dubbingowy i lektor. Jako pedagog pracę zaczynał w Studio Wokalnym im. Jerzego Wasowskiego. Prowadził wiele warsztatów aktorskich w kraju i za granicą.
Więcej informacji o artyście znajdą Państwo na stronie: www.bartoszmartyna.pl

Temina Cadi Sulumuna – ukończyła studia magisterskie w specjalności gra na harfie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie z oceną celującą i staż artystyczny pod kierunkiem prof. Urszuli Mazurek oraz studia doktoranckie na tejże Uczelni. W 2015 roku otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej. Laureatka konkursów muzycznych w kraju i za granicą. Kilkukrotna stypendystka: Stypendium Ministra Kultury, Stypendium Prezesa Rady Ministrów, Program Stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Bierze czynny udział w konferencjach naukowych polskich i międzynarodowych. Koncertuje w kraju i za granicą.