Dla przedszkolaków

Do planetarium zapraszamy dzieci jak tylko skończą 3 lata. Najmłodsi mogą zobaczyć tu filmy o te­matyce astronomicznej oraz pokazy na żywo. Wizyta w planetarium rozbudza cie­kawość, inspiruje dzieci do rozwijania zain­teresowań związanych z obserwacją nieba i Kosmosem.

Staramy się, aby wszystkie prezentowane filmy i pokazy zawierały odniesienia do podstawy programowej. Filmy dla najmłodszych poprzedzają interaktywne pokazy, podczas których prezenterzy zadają widowni pytania i chętnie nawiązują dialog z dziećmi. Pozwala to ćwiczyć umiejętności komunikacyjne przedszkolaków. Pokazy nawiązują do wykorzystania nowoczesnej technologii („Kosmiczny Piknik”), a także pokazują codzienne zjawiska przyrodnicze, obecne w życiu dziecka („Zając Franek i gwiezdna przygoda”).

Wszystkie seanse dedykowane przedszkolakom pomagają budować wrażliwość, w tym wrażliwość estetyczną na prezentowane na kopule obrazy. Wizyta w planetarium to doskonała okazja do nabywania doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze rozwoju dziecka.

Dla przedszkolaków polecamy:

  • „Pod jednym niebem” (+3) – bohaterów „Ulicy sezamkowej ”odwiedza gość z Chin – Hu Hu Zhu. Wspólnie poszukują Wielkiego Wozu i Gwiazdy Polarnej, uczą się prostych zwrotów w obcym języku, a nawet podróżują na Księżyc. Przed filmem odbywa się pokaz na żywo „Zając Franek i gwiezdna przygoda”, który pozwala poznać pory roku oraz zwierzęta mieszkające w lesie.
     
  • „Sekrety kartonowej rakiety” (+3) – dwoje dzieci wyposażonych w książkę z biblioteki odbywa niesamowitą wyprawa w głąb Układu Słonecznego. Przed filmem jest pokaz na żywo „Kosmiczny piknik”, który przybliża zawód astronoma i astronauty, a także pokazuje codzienne życie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
     
  • „Polaris” (+5) – historia o dwóch mieszkańcach przeciwległych biegunów Ziemi, która pokazuje moc przyjaźni. Pingwin James i niedźwiedź Władimir spotykają się na biegunie północnym. James jest naukowcem i pomaga Władimirowi zrozumieć czym zajmuje się badacz. Wspólnie budują obserwatorium, a nawet statek kosmiczny i wyruszają rozwiązać tajemnice ukryte w planetach Układu Słonecznego.
     

UWAGA:

Planetarium ma oddzielne bilety, własną szatnię i osobne wejście (od strony Wisły).
Prosimy pamiętać o tym, by pojawić się przed salą projekcyjną minimum 5 minut wcześniej. Nie wpuszczamy po rozpoczęciu seansu i nie zwracamy za bilety.
Z seansu nie można „wyjść na chwilę” i wrócić. Prosimy o pozostawienie nieco czasu na skorzystanie z toalety, która znajduje się na poziomie -1, dość daleko od sali projekcyjnej na 1. piętrze.
W planetarium znajduje się szatnia i barek, w którym można kupić kawę, herbatę, soki, kanapki, ciastka. Na poziomie 0 oraz +1 znajdują się pufy. Można tam zjeść własny prowiant.
Na sali projekcyjnej jest bardzo ciemno, a obraz otacza widzów ze wszystkich stron. Być może warto uprzedzić o tym dzieci.
Filmy prezentowane w planetarium dostarczają wielu bodźców wizualnych i słuchowych, co może być niewskazane dla osób z niektórymi schorzeniami (np. epilepsją).